3 °C Budapest
elmosódott válogatás szósz és zöldségkonzervek polcain a boltban élelmiszerboltban szupermarketben

Ezekben az üdítőkben, élelmiszerekben biztosan van aszpartám: most mindet betilthatják?

2025. február 11. 10:06

Bár a WHO már 2023-ban megállapította az aszpartámról azt, hogy "lehetséges, hogy rákkeltő", csak 2025 februárjában indult petíció, hogy kivonják a forgalomból, ne alkalmazzák tovább élelmiszerekben. A friss petíció kapcsán a Pénzcentrum utánajárt, mely élelmiszerekben van jelenleg is aszpartám. betiltaná nem áll rendelkezésére meggyőző bizonyíték az aszpartám egészségkárosító hatásáról. 

A Foodwatch, a Cancer League és a Yuka a fogyasztók soha nem látott mozgósítására szólít fel Európa-szerte az Európai Bizottságot és az EU tagállamait megcélzó petícióval - olvasható a Foodwatch oldalán. A felhívás szerint elfogadhatatlan, hogy miközben 2023-ban már kimondták az aszpartamáról, hogy lehetséges, hogy rákkeltő, még mindig megtalálható az élelmiszerekben. "Az aszpartámot még mindig használják cukorhelyettesítőként több mint 2500 zsírszegény vagy cukormentes termékben Európában, különösen üdítőitalokban – Coca-Cola Zero, Pepsi Max, Sprite Zero stb. –, energiaitalokban és rágógumikban, valamint más úgynevezett "light" termékekben" - hívják fel a figyelmet.

A három szervezet Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Írországban, Luxemburgban, Hollandiában, Spanyolországban, Svájcban és az Egyesült Királyságban indítja el a petíciót, hogy nyomást gyakoroljanak az európai intézményekre az aszpartám betiltása érdekében, és felkérjék az EU tagállamait, hogy tegyenek lépéseket. Az európai szabályozásban rögzített elővigyázatosság elve a szervezetek szerint megköveteli az adalékanyag betiltását.

Milyen termékekben van aszpartám?

Bár a petíció is említ néhány konkrét terméket, valójában több ezer élelmiszer és üdítő érintett. A Yuka alkalmazás éppen arra szolgál, hogy élelmiszerekről és kozmetikai termékekről könnyen megállapíthassák a vásárlók, milyen hatással lehetnek az egészségükre. Julie Chapon a Yuka ügyvezető igazgatója szerint az app felhasználóinak - akik már több mint 45 millióan vannak Európa-szerte - 95%-a felhagyott az vitatott adalékanyagokat tartalmazó termékek vásárlásával. Bár éppen a Yuka nem telepíthető hazánk régiójában, számos más app áll rendelkezésre, melyek az élelmiszerek összetevőit, adalékanyagait vizsgálják.

A Pénzcentrum is összegyűjtött néhány élelmiszert a magyar boltok polcairól, amelyekben megtalálható édesítőszer az aszpartám. Nemcsak üdítőkben fordul elő, benne lehet rágókban, cukorkákban, tejtermékekben, szószokban, stb. is. A teljesség igénye nélkül felsorolunk ezek közül néhány példát:

  • Sprite Zéró Cukor citrom- és limeízű energiamentes szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Sprite citrom és lime ízű szénsavas üdítőital cukorral és édesítőszerekkel
  • Pepsi Zero colaízű energiamentes szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Pepsi Lime colaízű energiamentes szénsavas üdítőital édesítőszerekkel lime ízesítéssel
  • Pepsi Max colaízű energiamentes szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Pepsi Zero colaízű energiamentes szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Coca-Cola Zero citrom ízesítéssel
  • Mirinda energiamentes narancs ízű szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Cockta Free szénsavas üdítőital édesítőszerrel
  • 7UP energiamentes citrom és lime aromákkal ízesített szénsavas üdítőital édesítőszerekkel
  • Schweppes Bitter Lemon citromízű szénsavas üdítőital
  • Schweppes Narancs
  • Schweppes Citrus Mix
  • Canada Dry gyömbérízű szénsavas üdítőital
  • Canada Dry csökkentett energiatartalmú gyömbérízű szénsavas üdítőital
  • Guarana Classic Zero, Tuttifrutti ízű, cukormentes, szénsavas, alkoholmentes ital

 

  • Canderel Cankao instant kakaó alapú italpor édesítőszerrel
  • Loyd Grog Tea Szilva ízesítéssel

 

  • Orbit Mints Spearmint mentaízű cukormentes töltetlen keménycukorka édesítőszerrel
  • Orbit Mints Strong Mint mentaízű cukormentes töltetlen keménycukorka édesítőszerrel
  • Orbit Spearmint mentaízű cukormentes rágógumi édesítőszerrel
  • Orbit Refreshers (többféle íz)
  • Airwaves Cool Cassis mentol- és feketeribizli-ízű cukormentes rágógumi édesítőszerrel
  • Airwaves Extreme erős mentol- és eukaliptuszízű cukormentes rágógumi édesítőszerrel

 

  • Sushitime sushiválogatások (többféle)
  • Khell-food szendvicsek (többféle)
  • Royal Thai Édes Chili Szósz Csirkéhez
  • Chin-Su natúr szójaszósz cukorral és édesítőszerrel
  • Salati Preziosi chips 110 g ketchup, gluténmentes

 

  • Jogobella Light joghurt (többféle íz)
  • Müller Riso Zero Tejberizs desszert (többféle íz)
  • Müller Riso Protein tejberizs desszert (többféle íz)
  • MÜLLER Proteinital hozzáadott cukor nélkül csokoládés
  • Tarka 0% joghurt (többféle íz)

Az itt felsorolt élelmiszereken túl még számos más termék tartalmazhat aszpartámot. Az összetevők között többféleképpen is fel lehet tüntetni az adalékanyagot: egyszerűen mint aszpartám, mint E951, vagy előfordulhat aszparaginsav / fenilalanin néven is.

Valóban veszélyes az aszpartám?

A témában már számos cikk született akkor is, amikor a WHO "lehetséges, hogy rákkeltő" csoportba sorolta az aszpartámot. Mit is jelent ez pontosan? Az, hogy az aszpartám rákerült arra a bizonyos listára, még nem jelenti, hogy valóban rákkeltő lenne. A felsorolás alapvetően 4 kategóriába sorolja az azon szereplő anyagokat, tevékenységeket:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • 1. csoport: rákkeltő hatású emberek esetén

Ebbe a csoportba tartoznak olyan ismert rákkeltő tényezők, mint az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a HPV egyes típusai, az UV-sugárzás (pl. szolárium), a plutónium, az urán vagy a röntgen- és gammasugárzás és az azbeszt.

  • 2A csoport: valószínű, hogy rákkeltő hatású emberek esetén

Az ágensek között találjuk a fodrász és borbély szakmát, a maláriát, az éjszakai műszakos munkát, vagy a vörös hús fogyasztását, vagy például a túl meleg italok (>65°C) ivását!

  • 2B csoport: lehetséges, hogy rákkeltő hatású emberek esetén

A 2B csoporthoz, ahová az aszpartámot sorolták, tartozik a benzin, a szénpor, az ólom és nikkel, a naftalin, az alacsonyfrekvenciás mágneses mezők, vagy a foglalkozások közül az ács, asztalos munka, a textilgyártás, vagy a bitumennel való aszfaltozás is. De az aszpartám mellett lehetséges, hogy rákkeltő a kávésav - ami megtalálható a kávéban, borban, teában, vagy a propolisban is -, de még az Aloe Vera kivonat is.

  • 3. csoport: nem osztályozható az emberre gyakorolt rákkeltő hatás alapján

Ide tartozik a tea, kávé, mate fogyasztás, a fogászati alapanyagok, a hajfestésre használt termékek, vagy például a higany is.

Az aszpartám tehát a 2B csoportba került és a jelenlegi ismertek szerint elsősorban a májra lehet veszélyes. Fontos, hogy az egyes kategóriák nem skálát jelentenek, hanem azt mutatják meg, mennyi az esélye, hogy egy anyag rákkeltő lehet. Egyes anyagokkal, tevékenységekkel kapcsolatban már teljesen biztos és bizonyított az ilyen hatás, más anyagok esetében még kérdéses - ilyen az aszpartám is.

 

Az aszpartám-botrány kapcsán 2023-ban megszólalt a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is. Akkor is hangsúlyozták: az összes élelmiszerbiztonsággal foglalkozó nemzetközi hatóság (az Egészségügyi Világszervezet (WHO) élelmiszer-adalékanyagok biztonságosságának értékeléséért felelős tudományos testülete és az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO), valamint a WHO közös szakértői bizottsága (JECFA)) ismét megerősítette az aszpartám biztonságosságát. Nem változtattak a megengedhető napi beviteli értéken sem, maradt a 0-40 mg testtömeg kilogrammonként. Ezt a mennyiséget normális körülmények között nem fogyasztja el egy ember sem - nagyjából 9-14 db édesítőszerrel készült dobozos üdítőnek felel meg. Az egészségügyi szakértők véleménye tehát nagyrészt megegyezik abban, hogy a napi beviteli korlát betartásával az aszpartám fogyasztása a rák szempontjából biztonságos.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 22. szombat
Beáta, Izolda
12. hét
Március 22.
A víz világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33