7 °C Budapest

Gyomorforgató: ez mind kínai büfékbe ment volna?

Pénzcentrum
2012. szeptember 17. 11:03

Múlt pénteken a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) munkatársai a Nemzeti- Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Főigazgatóság járőreivel közösen összehangolt ellenőrzést végeztek két helyszínen is a fővárosban. A rajtaütésszerű vizsgálat eredményeként mintegy 4,5 mázsa termék megsemmisítését, további, közel 45 tonna élelmiszernek pedig a forgalmi korlátozását kellett elrendelni - tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a NÉBIH.

Az első helyszínen egy távol-keleti élelmiszer kiskereskedelmi egységben az eljárás során 4,5 mázsa ismeretlen eredetű, lejárt minőség megőrzési idejű halat, kagylót, tenger gyümölcseit, illetve jelölés nélküli tésztát, savanyúságot foglaltak le és utaltak azonnali megsemmisítésre a hatóság szakemberei. Emellett az üzletben fellelhető további, közel 5 tonna, magyar jelöléssel nem rendelkező élelmiszer forgalmi korlátozását rendelték el az áruk eredetének igazolásáig, illetve a magyar nyelvű jelölés elhelyezéséig.

A második helyszínen - ugyanezen cég nagykereskedelmi telephelyén - megtartott ellenőrzés során a fagyasztó kamrákban 25 tonna állati eredetű és növényi élelmiszer került forgalmi korlátozás alá, a termékek részletes vizsgálata folyamatban van. A további raktárakban megközelítőleg 15 tonna száraztészta, növényi olajok, szárított termékek, édesipari termékek kerültek hatósági zár alá. A helyszínen élelmiszer hamisításra - átcsomagolásra utaló - eszközök (denaturált szesz, etikettek, csomagolóanyagok) kerültek lefoglalásra.

Az előzetes felderítés alapján - amelyet a NAV Bevetési Főigazgatósága végzett - feltételezhető, hogy a fenti telephelyekről az élelmiszerek az országban üzemelő távol-keleti vendéglátóhelyeken kerültek forgalmazásra. Az élelmiszer vállalkozóval szemben induló eljárás élelmiszer biztonsági szempontból a NÉBIH folytatja le. A bírság összege milliós nagyságrendű lesz. Az áruk megsemmisítése a hétfői napon történik.

Tavaly már volt egy "hadjárat"

Egy évvel ezelőtt látványos harcot indítottak a hatóságok a kínai büfék és beszállítói hálózatuk ellen. Az ellenőrök nyomában lefoglalt és megsemmisített élelmiszer-szállítmányok, bezárt büfék, és akár sokmilliós bírságok maradtak.

A hatóságok tavaly novemberben egy kőbányai telephelyen több tonna állati és növényi eredetű élelmiszert találtak, gyári csomagolásban, magyar nyelvű címke nélkül. Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) értesítette az élelmiszert szállító kamionok ellenőrzését követően.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Fotó: NAV Bevetési Főigazgatósága

A raktárban távol-keleti halféléket, kagylót, rákot, szárított füstölt kacsát, csirkelábat, fagyasztott húsgolyót, hússal töltött tésztát, új-zélandi báránylapockát, rizst, szószokat és bambuszrügyet is találtak - tudta meg a Pénzcentrum.hu a Vidékfejlesztési Minisztériumtól. A problémát az jelentette, hogy a két kínai vállalkozás az élelmiszerraktározást a bejelentési kötelezettség teljesítése nélkül végezte. Hiányoztak a szállítási dokumentumok, ezek nélkül a termékek eredete nem követhető nyomon. Nyomonkövetési dokumentumok hiányában nem állapítható meg, hol értékesíthették az árut (ezzel uniós és nemzeti jogszabályokat szegtek meg), az azonban már most gyanítható, hogyaz elmúlt egy év alatt a termékek folyamatosan kerülhettek ki a raktárból.

Fotó: NAV Bevetési Főigazgatósága

Akkor -részben a kőbányai akció miatt- látványosan rászálltak a hatóságok a kínai büfékre. Az ellenőrzések szerves részét képezte a büfékben talált élelmiszerek származásának, eredetének vizsgálata, azaz a nyomon követés. Ilyenkor az a feladatuk, hogy az ismeretlen helyről származó élelmiszereket kivonják a forgalomból és a felelőssel szemben eljárást folytatnak le - a szabálytalanság észlelésekor pedig megteszik a szükséges intézkedéseket. Az élelmiszerlánc felügyeleti hatóság korábbi tapasztalatai miatt a szakemberek kiemelt figyelmet fordítottak a kínai büfékre. Ennek eredményeként több budapesti büfét is bezártak, voltak olyanok is, amelyeket pénzbírsággal sújtottak.

Fotó: NAV Bevetési Főigazgatósága


Jó példa a szigorú ellenőrzésekre, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság munkatársai egy soron kívüli monori akcióban 100 kg alapanyagot és terméket foglaltak le egy kínai büfében, amelynek a működését is felfüggesztették.

A vendéglátóhelyen számos hiányosságot tapasztaltak az ellenőrök. A dolgozóknak nem volt egészségkönyvük, a belső tér erősen szennyezett volt, az üzemeltető nem tartotta be az alapvető higiéniás szabályokat. A felhasználásra szánt termékeket szabálytalanul tárolták - nagy mennyiségű szárazáru volt a földön -, illetve a vendéglátóhely belső helyiségeiben alig lehetett mozdulni a különböző eredetű, felhalmozódott hulladékoktól. Az élelmiszerbiztonsági önellenőrző rendszer (HACCP) nyilvántartását nem vezették, és a büfében talált alapanyagok származását sem tudta igazolni az üzemeltető.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 6. szombat
Miklós
49. hét
December 6.
Mikulás
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. december 6. 19:19
Agrárszektor  |  2025. december 6. 19:31