Az úgynevezett nyugati diéta (a nyugati emberek táplálkozási szokásai) tehetőek felelőssé a szívrohamok 35 százalékáért egy friss, s az egész világra kiterjedő tanulmány eredményei szerint.
A nyugati étrend jellemzője, hogy nagyon sok benne a sült étel, a só és a hús. A világszintű felmérés rámutat, hogy az állati eredetű zsiradékok, és a gyorséttermi ételek szívrohamhoz vezetnek. A felmérés készítője szerint ez nem csupán a nyugati országokban megfigyelhető minta, hanem a világ különböző régióiban is így van.
A felmérés során összesen 16 ezer ember kérdeztek meg 52 különböző országban, s 5761 szívrohamos esetet vizsgáltak meg. A kutatásban részt vevők vérmintát adtak, s komoly étkezési naplót vezettek 1999 februárja és 2003 márciusa között.
A főbb étkezési szokások alapján három különböző csoportra osztották a résztvevőket. A már ismert kockázati tényezők kiiktatása után azt találták, hogy a körültekintő típusba tartozók, akik több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztottak, mint a többiek, 30 százalékkal alacsonyabb volt a szívroham kockázata.
A nyugati étrendet alkalmazók között 35 százalékkal magasabb volt a szívroham bekövetkezésének kockázata, mint azoknál, akik kevesebb sült ételt és húst fogyasztanak. A keleti étrend, amely gazdag tofuban és szójaszószban egyáltalán nem mutatott semmilyen kapcsolatot a szívroham kockázatával.
-
AI vagy Excel? Most megmutatjuk, hol tart a céged a digitális versenyben
Töltsd ki a kérdőívet – csak 5 perc!
-
Endometriózis Világnapi konferencia Budapesten (x)
Endometriózis Világnapi konferencia Budapesten: Akár 8–10 év is eltelhet a diagnózisig – Budapesten keresik a megoldásokat az endometriózis kihívásaira.
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







