Hosszú hétvégével kezdjük és azzal is zárjuk a májust!
Nem az a baj, hogy a lakosság egyre inkább eladósodik és nem az, hogy az államháztartás mindeközben óriási adósságot halmoz fel. A probléma az, hogy mindez már megtörtént - mondta egy mai konferencián Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Szerinte négy fő ok miatt nem nőhet a megtakarítás mértéke.
Csökkenő, de még mindig magas hitel-betét arány jellemzi a magyar pénzügyi szerkezetet. Emiatt a bankrendszer a hitelezés egy részét nem hazai betétekből, hanem külföldi forrásokból finanszírozta. A válság miatt dráguló külső források megváltoztatták a lakosság és a vállalatok hitelfelvételi hajlandóságát. A lakosság esztelen hitelfelvétel helyett, elkezdte tartozásainak visszafizetését. Amíg az eladósodottság csökkenése üdvözlendő a már nagy terhet viselő lakosság esetén, addig a vállalatok hitelfelvételeinek elmaradása visszafoghatja a gazdasági növekedést - hangzott el.
A magyar lakosság nettó megtakarító. Ám ezt nem úgy érte el, hogy növelte megtakarításait, hanem úgy, hogy visszafogta költekezést és kevesebb hitelt vett fel. Ezt a kevés megtakarítást is egészségtelen módon szívhatja fel az állami adósságfinanszírozás. "Nem fenntartható növekedést jelentenek az államkötvényekben tartott megtakarítások"- hangzott el a konferencián. A legjobb út a közvetítőrendszereken keresztüli megtakarítás, azaz bankbetétek és jelzáloglevelek lehetnének a legbiztonságosabb lakossági befektetések. Ehhez viszont újra kell indítani a jelzáloglevél piacot, ami 2003-ban a devizahitelezés kezdetével leállt. Ezt támogatni fogja a Magyar Nemzeti Bank is- mondta Király Júlia.
A rendes fedezet a Jelzálogbank és partnerbankjai által folyósított hitelekből befolyó, Magyarország területén levő ingatlanon alapított jelzálogjoggal kellő rátartással biztosított tőke- és kamattörlesztések összege.
Hol vannak a megtakarítások
Magyarország készpénzes ország. Az eddigi szabályozás sem törekedett az ország készpénzmentesítésére. A Széll Kálmán Terv 1-ben szerepeltek olyan elképzelések, melyek csökkenthették volna a lakosságnál lévő készpénzállományt, de a tranzakciós adó bevezetése épp ennek ellenkezőjét érheti el.
Elmúlt időszakban negatívan hatott a megtakarításokra:
- Magánpénztárak megszüntetése
- Bankadó
- Végtörlesztés
- Cafeteria 2012 önkéntes nyugdíjpénztár változásai
Elmúlt időszakban pozitívan hatott a megtakarításokra:
- Kamatadó eltörlése 5 éven túli megtakarítások esetén
Megtakarítások kora
A világválság alatt kiderült, hogy azok az országok tudják átvészelni a hasonló időszakokat, ahol nagy a belső megtakarítás. Ilyen országok Németország, Svájc és a Skandináv országok. Ezekben az országokban óriási meglepetést okozott az első negyedéves gazdasági növekedés. Az eladósodott nemzetek mind adósságspirálba kerültek, mint a görögök, spanyolok - mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.
-
Kinek éri meg a CSOK 2021-ben? Mire kell figyelni? (x)
Ebben a cikkben megtudhatod, hogy megéri-e neked ez a támogatás, és felhívjuk a figyelmed a leggyakoribb buktatókra, amire érdemes figyelned.
HR Revolution 2021


