A rövid nappalok, a kevesebb természetes fény és az év végi–év eleji fokozott terhelés sokaknál hangulati romláshoz vezethet a téli hónapokban.
A változókorú nők munkahelyi teljesítményét befolyásolhatják a menopauza tünetei: fontos felhívni rájuk a figyelmet, azonban aggályok merültek fel az állapot fogyatékosságként való feltüntetésével kapcsolatban is. A szakértők és az érintettek egyaránt hangsúlyozzák a megfelelő tájékoztatás és támogatás fontosságát - tudósított a Daily Mail.
Meghatározó témává nőtte ki magát a menopauzával kapcsolatos tünetek kezelése a munkahelyen, amelyet az Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság (EHRC) új iránymutatással igyekszik felkarolni. Az iránymutatás célja, hogy felhívja a munkáltatók figyelmét arra, hogy számolniuk kell a (jogi) következményekkel, ha nem tesznek lépéseket a menopauzával küzdő nők támogatása érdekében. Ilyen intézkedés lehet például a csendesebb munkakörnyezet biztosítása és a szellősebb egyenruha használata.
Ezt a megközelítést azonban nem mindenki helyesli: néhányan úgy vélik, hogy mindez csak tovább erősíti a menopauza stigmatizálását és a nők megszégyenítését. Hangsúlyozzák, hogy bár fontos az elismerés és a segítségnyújtás, ez a megközelítés nem oldja meg a menopauzához kötődő megbélyegzés problémáját.
Afsaneh Parvizi-Wayne, a Freda Health alapítója szerint az ilyen típusú intézkedések "erénymutogatásnak" tekinthetők, nem segítenek a valódi változás elérésében. Szerinte a menopauza természetes velejárója egy nő életének és nem kellene fogyatékosságként kezelni.
Ezzel szemben Emma Thomas, a Managing the Menopause alapítója úgy véli, hogy fontos beszélgetni a menopauza munkahelyi vonatkozásairól és elismerni, hogy bizonyos esetekben a tünetek olyan súlyosak lehetnek, hogy fogyatékosságnak is minősülhetnek. Kate Muir menopauza-szakértő szerint az iránymutatás hátterében állók nem rendelkeznek elegendő ismerettel ahhoz, hogy hatékonyan foglalkozzanak ezzel a kérdéssel. Úgy véli, hogy emberségesebb megközelítésre van szükség.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az EHRC iránymutatása szerint a menopauza tünetei fogyatékosságnak tekinthetők abban az esetben, ha jelentős hatást gyakorolnak a nők hétköznapi tevékenységeire. A munkáltatókat arra ösztönzik, hogy tegyenek ésszerű intézkedéseket annak érdekében, hogy támogassák alkalmazottaikat a nehéz időszakban.
Az EHRC reméli, hogy új iránymutatásukkal segítséget nyújtanak abban, hogy minden menopauzával küdő nő méltányos bánásmódban részesüljön és támogatóbb környezetben dolgozhasson. Az intézkedés célja továbbá az ismeretterjesztés és a probléma tudatosításának elősegítése mind a munkáltatók, mind a dolgozók körében.
Agrárium 2026
Green Transition & ESG 2026
Retail Day 2026
Digital Compliance 2026







