30 °C Budapest

Ombudsmani vizsgálat a vagyonadó-kalkulátorral kapcsolatban

Pénzcentrum
2009. november 23. 10:32

Az APEH elnökét, Szikora Jánost kérdezi a vagyonadó-kalkulátorral kapcsolatos adatvédelmi aggályairól az adatvédelmi biztos.

Jóri András adatvédelmi biztos azt tudakolja az APEH elnökétől, hogy a hivatal milyen intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy a személyes adatokkal ne lehessen visszaélni, illetve miként lesz megoldva, hogy a kalkulátor adatait ne kapcsolják össze az adóhivatal más információival - írja Magyar Nemzet.

Az adatvédelmi biztos a lap beadványa után indított vizsgálatot, és első körös válaszában azt nyilatkozta, hogy sem a vagyonadótörvénnyel kapcsolatban, sem pedig a kalkulátort szabályozó kormányrendelet megalkotásakor nem kérték ki a véleményét.

Az előzetes tervekhez képest később, csupán december 15-én élesítésre kerülő vagyonadó-kalkulátor az állampolgárok számára fog felvilágosítást adni a lakásuk értékről az önadózáshoz szükséges forgalmi érték könnyebb meghatározása érdekében. Adatvédelmi szempontból veszélyforrást jelent, hogy az adózóknak személyes adatokat és az ingatlan paramétereit leíró adatokat is elektronikus formában kell az APEH rendelkezésére bocsátani, a központi adóhivatal pedig ezeket az adatokat hat évig kezeli és nyilvántartja.

Ezzel kapcsolatban az adatvédelmi biztos felhívta az APEH figyelmét, hogy a hivatal köteles az adatkezelés minden eleméről információt szolgáltatni az adózóknak még a kalkulátor használatának megkezdése előtt.

HR BLOGGER
legacykft  |  2026.08.03 13:05
Ha rövid és könnyen emészthető írást keresel, akkor ebbe most ne kezdj bele! "The psychology of the...
laskainelli  |  2026.07.31 11:05
Az elengedés nem ott kezdődik, hogy elengeded. Hanem ott, hogy végre valami fontosabb lesz a számodr...
hrdoktor  |  2026.07.29 13:52
Sok tévhit kapcsolódik a vérnyomásproblémákhoz, sokan nem is veszik komolyan, amivel nagy veszélynek...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 14. péntek
Marcell
33. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. augusztus 14. 12:31