Nehezen meghatározható az ingatlan forgalmi értéke, nem arányos az adófizetés, és az ellenőrzések során a revizorok beléphetnek a magánszemélyek lakásába - a vagyonadótörvénnyel kapcsolatban ezeket a pontokat kifogásolva fordult a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete (MOKLASZ) az Alkotmánybírósághoz - írja a Napi Gazdaság.
A magyarországi adószakértők nem a vagyonadó létezését, hanem az egyes vagyonelemek adóztatásának módját kifogásolják. Véleményük szerint a forgalmi érték meghatározására a jogalkotóknak több időt kellene hagyniuk. Javaslatuk értelmében a magánszemélyeket február 15-ig a 30 millió forintos értéket meghaladó ingatlanjaikról adatszolgáltatásra kellene kötelezni, és ezeket az adatokat kellene összevetnie az adóhatóságnak a rendelkezésükre álló illetékadatokkal. A MOKLASZ szerint ezzel a módszerrel mintegy két év alatt megbízható adatbázist tudna felépíteni az APEH.
További problémája az egyesületnek a törvénnyel, hogy nem teszi arányossá az ingatlanadó fizetési kötelezettséget. Az adószakértők azzal érvelnek, hogy miközben egy egyedüli tulajdonos magánszemélynek a 29 millió forintos ingatlana után egy forint adót sem kell fizetnie, addig egy 31 millió forintos lakás után egy házaspár mindkét tagjának 15.5-15.5 milliós adóalapra jutó vagyonadót kell megfizetnie.
A MOKLASZ harmadik alkotmányossági aggálya a kérdésben, hogy a jövőre életbelépő jogszabályok értelmében az adóellenőrök az ellenőrzés során beléphetnek a magánszemélyek lakásába. A jelenlegi normák szerint ilyen lépésre még vagyonosodási vizsgálatok alkalmával sem kerülhet sor. A mostani jogszabályok csak kellő indokkal és kivételes esetben engedélyezik az adóhatóság számára a magánszféra megzavarását, az adótanácsadók érvei szerint a vagyonadó pedig nem lehet ok erre.

Tömegek adatait lopták el erről az appról: aki így utalt pénzt, annak a TB-száma is veszélyben lehet
A bank levélben értesítette az érintett ügyfeleket, és két év ingyenes személyazonosság-lopás elleni védelmi szolgáltatást ajánlott fel.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


