12 °C Budapest

Gyorsan elévül az adócsalás

2009. szeptember 11. 09:47

Változnak jövőre az iparűzési adóhoz kapcsolódó jogszabályok. Félő, hogy az adóhatóságnak nem lesz elég ideje az idei évre vonatkozó bevallásokat ellenőrizni, mert azok 2011 év végével elévülnek - írja a Napi Gazdaság.

2010. az átmenet éve lesz a helyi iparűzési adó bevallásában és megfizetésében. A jövő év március 15-én esedékes adóelőleget még a helyi önkormányzatoknak kell megfizetni, és a 2009-es bevallásokat is hozzájuk kell benyújtani, azonban a szeptember 15-i előleget már a központi adóhatóság, az APEH számlájára kell folyósítani.

A jövőben egyetlen bevallás elegendő lesz azon vállalkozásoknak is, amelyek egynél több önkormányzat területén rendelkeznek telephellyel, ezt az APEH-hoz kell majd benyújtaniuk. Továbbra is a vállalatoknak kell megosztaniuk azonban az egyes településekre jutó adóalapot, de az adókötelezettséget már egy központi számlára teljesíthetik a cégek. Az APEH a befolyó bevételeket 30 napon belül fogja továbbutalni az önkormányzatok számlájára.

Amennyiben a kormány nem változtat a javaslaton, úgy az adóhatóságnak csupán alig több, mint másfél év áll majd rendelkezésére az iparűzési adóbevallás ellenőrzésére. Az átmenet meggyorsítása érdekében ugyanis a szabályozás rendkívül szűk elévülési határidőt szab a 2009-ig bezáruló adóévek felülvizsgálatára.

HR BLOGGER
laskainelli  |  2026.05.07 15:40
Van az a pont egy párkapcsolatban, amikor már nem a nagy veszekedések uralják az időt, hanem a csend...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. május 16. szombat
Mózes, Botond
20. hét
Május 16.
A fény világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum KVÍZ - Teszteld a tudásod!
Naponta friss kvíz kérdések; tudáspróba; tesztek felnőtteknek.
Most nem