-2 °C Budapest

Olcsóbb lett a zöldség és a gyümölcs

Pénzcentrum
2005. augusztus 10. 09:00

6.5%-kal maradtak el a mezőgazdasági termelői árak júniusban az előző év azonos időszakában mérttől a KSH adatai szerint. A gabonafélék árszintje 30%-kal alacsonyabb, a burgonyánál több mint 15%-os az elmaradás. Az élő állatoknál a vágómarha 16.3%-kal, a vágósertés 4.8%-kal drágább mint egy éve volt. Júniusban az előző hónaphoz képest jelentősen, mintegy 12.5%-kal mérséklődött a növények árszintje, melyben meghatározó volt a zöldségek és gyümölcsök árának szezonális csökkenése.

Az agrártermékek termelői árszintje 2005. január-júniusban 10.5%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A növényi termékek árszintje 22.3%-kal csökkent, az állati termékeké 5.4%-kal nőtt. A gabonafélék árszintje idén az első félévben - alapvetően a tavalyi jó termés következtében - 40.5%-kal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban (és lényegében megegyezett a két évvel ezelőttivel). A zöldségfélék ára az első félévben 3%-kal, júniusban 11.3%-kal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Idén az első hat hónapban vágóállatok termelői ára 7.8%-kal nőtt 2004 első félévéhez képest, ezen belül a nagyobb mennyiséget képviselő vágósertésé 14%-kal emelkedett, a vágóbaromfié 2.1%-kal csökkent. A tej termelői árának növekedése 5.5% volt, a tyúktojás ára 4.3%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.


2005. január-júniusban a takarmányárak 19,1%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A mezőgazdasági termelésben felhasznált termékek és szolgáltatások közül a legnagyobb mértékben a termeléshez felhasznált energia árszínvonala emelkedett (19.7%-kal), a növényvédő szereké 4.7%-kal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor. A mezőgazdasági folyó termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások ára 2.7%-kal csökkent, a mezőgazdasági rendeltetésű beruházási javaké 5.1%-kal nőtt. Az agrárolló mutatója 91% volt.

HR BLOGGER
legacykft  |  2025.12.22 13:31
Napok óta készülsz. Fejben már sokszor lefutott, hogy idén tényleg más lesz. Nyugodtabb. Békésebb. F...
laskainelli  |  2025.12.13 12:55
Sokan gondolják úgy, hogy egy kapcsolatnak magától kellene működnie. Ha igazán szeretjük egymást, ak...
hrdoktor  |  2025.12.10 11:10
A leggyakoribb fertőző betegségek egyike az influenza, amellyel kapcsolatban számos tévhit kering a...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
NAPTÁR
Tovább
2026. január 3. szombat
Genovéva, Benjámin
1. hét
EZT OLVASTAD MÁR?