3 °C Budapest

Már az ERM-II-höz kellenének a maastrichti kritériumok?

Pénzcentrum
2004. február 3. 14:03

Michael Deppler, az IMF európai igazgatója szerint az Európai Unióhoz csatlakozó országoknak már ez ERM-II rendszerbe való belépés előtt teljesíteni kellene a maastrichti kritériumokat - tudósított a Reuters az euró bevezetéséről tartott prágai konferenciáról. A megállapítás újdonság értékű, ilyen vélemény a Valutaalap részéről még nem hangzott el.

Deppler szerint az unióhoz csatlakozó országok feltehetően különböző időpontokban vezetik majd be az eurót, az elbírálás egyedi lesz. Megítélése szerint a balti országoknak jó esélye van a korai euró-zóna csatlakozásra, ugyanis az ottani valutatanács rendszerek szigorú fiskális politikát követelnek meg.

Ha a valóságban érvényesülne Deppler ajánlása, az hazánk esetében gyakorlatilag ellehetetlenítené az ERM-II rendszerhez való korai csatlakozást. A környező nagyobb országok (cseh, lengyel) már korábban is kinyilvánították, hgy a lehető legkevesebb időt - tehát két évet - kívánnak az ERM-II-ben tölteni. Ebben az esetben a belépés, illetve az euró bevezetése szempontjából releváns értékelési referenciaidőszak időben számotevően nem különül el, de bizonyos késlekedést feltehetően ott is okozna.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2025.12.03 14:08
Az év végi időszak gyakran jár a szokásosnál nagyobb munkahelyi terheléssel. Ha azonban sikerül jól...
legacykft  |  2025.11.25 17:46
Vajon miért érezzük azt olyan gyakran, hogy két külön világ között próbálunk lavírozni? Hogy a munka...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
laskainelli  |  2025.11.13 08:15
Sokan élik meg azt a frusztráló érzést, hogy a párkapcsolatuk mintha egyhelyben toporogna. Nincs nag...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 8. hétfő
Mária
50. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?