9 °C Budapest
2023 calendar and newspapers on desk

Sötét képet festenek az elemzők: brutálisan nehéz év várhat Magyarországra

2023. január 2. 05:46

Az elmúlt évek nehézségei után a többség ismét aggódva tekinthet az újévbe. Annyit az elemzők biztosnak vélnek, hogy a tavaly brutális szintre ugró infláció 2023 első felében is tovább szárnyal és jó eséllyel idén már recesszió is jöhet a magyar gazdaságban. Nem könnyű megjósolni, hogy fogunk állni év végére. az energiaárak továbbra is kifejezetten volatilisek és a globális externáliák is velünk maradtak. Kérdés, hogy lesz-e elég energiánk, illetve hogy a fizetéseink vásárlóerejének csökkenése mennyire veti majd vissza a fogyasztást. A Pénzcentrum makrogazdasági elemzőket kérdezett arról, melyek lehetnek a legjobb és a legrosszabb forgatókönyvek a gazdasági nehézségek sorát tartogató 2023-as évben.

Hatalmas kihívásokkal tarkított esztendőt, Orbán Viktor szerint egyenesen a rendszerváltás óta eltelt legnehezebb évet hagyta maga mögött Magyarország. A pandémia után már az orosz-ukrán háború hatásai pörgették tovább az évtizedes csúcsokat döntő inflációt, az elszálló drágulásnak pedig az MNB folyamatos szigora sem tudott gátat szabni.

Az elemzők pedig 2023-ra sem sok jót ígérnek. Egybehangzó véleményük szerint akár 18 százalékos éves drágulás is jöhet idén. Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője decemberben arról beszélt:

Továbbra sem látszik lassulás az élelmiszerdrágulás frontján: az aszálykárok, a szektor alacsony termelékenysége, az árstopok okozta veszteségek más termékeken való kompenzálása, valamint a magas import és a gyenge forint a legfontosabb magyarázó tényezői a kiemelkedő élelmiszerdrágulásnak Magyarországon. 

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője  a tavalyi év végén azt jósolta, hogy az infláció 2023 februárban érheti el a csúcspontját az infláció, nyáron csökkenhet 20 százalék alá és év végére kerülhet az egy számjegyű tartományba.

Az MNB legfrissebb jelentése szerint 2023-ban 5,0-19,5 százalékos sávban lehet, a GDP pedig 0,5-1,5 százalékkal nőhet. Majd 2024-ben az infláció 2,3-4,5 százalékra lassulhat, a gazdaság bővülése pedig 3,5-4,5 százalék közötti ütemre gyorsulhat.

Az idei év nagy kérdése lesz, hogy a bázishatáson kívül a kereslet csökkenése milyen mértékben tudja fékezni az inflációt. Ugyanakkor az is kérdés, hogy a költségoldalon a jelenlegi kínálati sokkok mennyiben akadályozzák ezt a folyamatot.

A Pénzcentrum megkérdezte az ország néhány vezető elemzőjét, hogy mire számítanak a 2023-as évtől a magyar és a globális gazdaságra tekintve, illetve azt is, hogy meddig eszkalálódhatnak a most dominánsnak ható folyamatok és reális-e december előtt ezekben jelentős fordulatot várni.

Nyakunkon a recesszió, földbe állhat a növekedés

A legnagyobb kihívást, és ezzel együtt igen jelentős bizonytalanságot az európai energiaválság, valamint az energiaárak alakulása jelenti. Az energiaárak továbbra is kifejezetten volatilisek, gyakorlatilag megjósolhatatlan, hogy hogyan fognak alakulni a következő egy-két év során. Lesz-e hiány földgázból, tudnak-e elegendő áramot termelni az erőművek, vagy továbbra is készíteni kell vészforgatókönyveket arra az esetre, ha nem lesz elég energia. A hazai gazdaság szinte minden mutatóját befolyásolja az energiaárak alakulása, így a GDP-t, az inflációt, az államháztartást, a külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg alakulását - árulta el Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője.

Az OTP Elemzési Központ szakértői szerint jövőre a magyar gazdaság recessziós szakaszba lép. A növekedés zérus környékére lassulhat, a belső kereslet főkomponensei, a fogyasztás és a beruházások pedig zsugorodni fognak. A főbb kihívások között első helyen az inflációt említik: meglátásuk szerint a hazai infláció szintjében (22 százalék a 15-17 százalékkal szemben) és dinamikájában (emelkedő, miközben a legtöbb országban már elkezdődött a tetőzés) egyaránt elszakadt a régió többi országában mérttől. Arra számítanak, hogy az infláció 2023 elején érheti el a csúcsot itthon, ugyanakkor a dezinfláció ütemét kérdésesnek látják a gyenge forint, az árakba beépülő különadók és ársapkák, valamint a feszes munkapiac és a gyorsuló bérdinamika miatt.

A kettesszámú kihívást az európai gázpiac jelenti: ez véleményük szerint jövőre még rosszabb állapotban lehet, mint 2022-ben, különösen abban az esetben, ha Oroszország esetleg a jelenleg még működő vezetékeken sem szállítana. A képzeletbeli dobogó alján a finanszírozás áll: bár az elemzők várakozásai szerint a globális kockázati étvágy 2023-ban erősebb lehet, mint 2022 második felében, ennek magyarországi hatását kérdőjelessé teszi, hogy van esély a hazai hitelminősítés romlására.

Értéktelenedik el a fizetésünk, csökken a fogyasztás

Az érdemben megugró infláció már csökkenti a reálbéreket, ami a háztartási energiaárak átlagfogyasztás feletti emelésével és az üzemanyagárplafon eltörlésével csökkenteni fogja a fogyasztást, a durván elszálló energiaköltségek és az infláció megfékezése érdekében megemelt kamatok pedig a beruházásokat fogja visszafogni. Rövidtávon elkerülhetetlennek látszik a technikai recesszió, ami a várakozásaink szerint a jövő év második negyedévében már véget érhet, így újra növekedésnek indulhat a gazdaság - állapítja meg Suppan Gergely.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A fűtési szezon végével újranyithatnak a jelenleg bezárt éttermek, szállodák, uszodák, és más érintett intézmények. A növekedést támogatják az új ipari kapacitások folyamatos üzembe helyezése is. Mivel az idei növekedést jelentős mértékben lehúzta az aszály által sújtott mezőgazdaság, a jövő évben jelentős felfelé mutató kockázatot jelent, hogy várhatóan nem ismétlődik meg az idei rendkívüli mértékű aszály- fejtette ki a Magyar Bankholding szakértője.

A jövő év második felétől pedig az infláció mérséklődésével a reálbérek ismét növekedést mutathatnak, ami támaszt adhat a fogyasztásnak, valamint a várakozásunk szerint az év közepétől kezdődő kamatcsökkentési ciklus újra lendületet adhat a beruházásoknak. Összességében jövőre 0,5-1% közötti növekedésre számítunk, amit elsősorban az ipar és a mezőgazdaság fog húzni, míg a fogyasztáshoz kapcsolódó ágazatok (kiskereskedelem, vendéglátás, szabadidős tevékenységek) kismértékben csökkenhetnek, csakúgy, mint az építőipar a beruházások – ezen belül elsősorban az állami és lakossági beruházások – várható visszaesése miatt. A felhasználási oldalon pedig a nettó export, valamint a készletek alakulása húzhatják a gazdaságot - véli az elemző.

A csökkenő reálbérek, a korábban szokványosnak mondható zérus környékinél érdemben magasabb kamatok miatt a globális gazdaságban erős lassulás várható. Az OTP Elemzési Központ szakértői szerint a fejlett gazdaságoknak szerencsére is szükségük van ahhoz, hogy elkerüljék a recessziót, ami viszont a globális ingatlanpiacon nagyon jó eséllyel bekövetkezik. Miközben az inflációs csúcs után lassul az áremelkedés üteme, elég nagy marad a kockázata a vártnál lassabb dezinflációnak.

A jövő évet leginkább meghatározó kérdés a globális gazdaságban az lesz, hogy tud-e a várt gyors ütemben mérséklődni az infláció. A geopolitikai színteret meghatározó kínai-amerikai feszültség várhatóan tartósan velünk marad, és 2023-ban az is egyre markánsabb tényezővé válik, mennyire képes Oroszország kezelni a háború miatti feszültséget, és oda kell majd figyelni a Közel-Keletre is

– mondta el a Pénzcentrumnak Tardos Gergely az OTP Elemzési Központ vezetője.

A pozitív forgatókönyv is nehéz évet ígér

Suppan Gergely szerint pozitív szcenárió lehet, ha az uniós pénzeket sikerül teljesen felszabadítani a mérföldkövek teljesítésével, ha Európának sikerül elkerülnie az energiaválságot, ha az energiaárak csökkennek a jelenlegi szintekhez képest, illetve ha a mezőgazdaság is a vártnál jobban teljesít.

A globális gazdaság erőteljes lassulás elé néz. Míg az európai gazdaságokat elsősorban az energiaválság, addig az amerikai gazdaságot a magasabb szintre emelt kamatok vethetik vissza. Azonban egyelőre sikerült elkerülni az akut energiaválságot az európai gáztározók kellő mértékű feltöltöttsége, a szokásosnál enyhébb őszi időjárás, valamint az ipari, lakossági, kormányzati fogyasztók elkezdődött alkalmazkodása miatt. Ennek köszönhetően a várható visszaesés kifejezetten enyhe lehet, de sok a kérdőjel a jövő évi gázbeszerzésekkel kapcsolatban - állapítja meg az elemző.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2024. április 20. 06:03
A Bitcoin talán egyetlen nagy, saját sztorija, és a kriptovilág egyik legfontosabb eseménye játszódo...
MEDIA1  |  2024. április 19. 16:26
Megvan, mennyibe kerül majd az HBO Maxot, a discovery+ szolgáltatást és az Eurosportot egyesítő stre...
ChikansPlanet  |  2024. április 19. 12:49
A tornádók minden évben hatalmas pusztításokat végeznek szerte a világon, a tudósok pedig aggódva fi...
Kiszámoló  |  2024. április 19. 10:08
Tavaly már mindenki temette Kínát és az új Japánnak hívták. Japán a második világháború után hatalma...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 20. szombat
Tivadar
16. hét
Április 20.
Cirkuszok világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem