A Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) jelentősen csökkentették az autizmussal kapcsolatos kutatások finanszírozását 2025 első négy hónapjában

A szamárköhögést (pertussist) okozó baktérium mindig jelen volt körülöttünk, de a hazai kötelező védőoltási rendszerrel a legsérülékenyebb csoportok védelméről tudunk gondoskodni. Ugyanakkor a COVID-19 pandémia alapvetően megváltoztatta számos fertőző betegség járványügyi helyzetét – idézi az MTI Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvost.
A COVID-19 elleni védekezés, többek között a maszkviselés és az emberek közötti találkozások számának drasztikus csökkenése miatt a kórokozók terjedése korlátozott volt, ezért háttérbe szorultak a légúti fertőző megbetegedések is. A korlátozások teljes feloldása után a kórokozók elemi erővel támadnak Európa-szerte, Magyarországon is nőtt a fertőző megbetegedések száma - mondta el az országos tisztifőorvos kedden a TV2 Mokka című műsorában.
Müller Cecília elmondta, hogy felnőtteknél és oltottak körében jellemzően enyhén zajlik a szamárköhögés. Mivel ezt a fertőzést baktérium okozza, antibiotikummal jól kezelhető. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a magas kockázatú csoportok, így például az újszülöttek, csecsemők esetében a fertőzés lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet.
Az ő védelmükben a jelenlegi járványügyi helyzetben azt javasolja az NNGYK, hogy a várandósság utolsó harmadában a nők kérjék a pertussis komponenst is tartalmazó védőoltás beadását, amellyel saját magukat és majdani újszülöttjüket is védik. A csecsemőt látogató családtagok, rokonok számára is javasolt az újraoltás - közölte az országos tisztifőorvos.

Kimutatták tudósok: szoros összefüggés van a globális felmelegedés és a terhességi kockázatok között
A szélsőséges hőhullámokkal járó éghajlatváltozás világszerte növeli a terhességi kockázatokat.

Donald Trump csökkenti a vényköteles gyógyszerek árát az USA-ban: mindenhol máshol áremelésre számít
Donald Trump rendelettel csökkenti a vényköteles gyógyszerek árát az Egyesült Államokban.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


