Hogyan alakulnak a környezetvédelmi kiadások Európában? Mire költ a legtöbbet Magyarország? Miért maradunk el a megújuló energiahasználat terén az uniós céloktól? Mutatjuk!

Kávé vagy tea? A világ kedvenc élénkítői nemcsak reggeli italok, hanem kulturális szimbólumok, gazdasági mutatók és társadalmi szokások is. A NAPICSÁRT friss epizódja megmutatja, mit árul el rólunk a bögrénk tartalma.
A tea és a kávé nem csupán italok, hanem évszázados hagyományokat, földrajzi különbségeket és gazdasági trendeket tükröző kulturális választások. Míg a világ egyik felén a reggeli kávé rituálé, máshol a nap bármely szakában fogyasztott tea a társadalmi kapcsolódás egyik szimbóluma. De vajon mi alapján döntünk: ízlés, megszokás vagy pénztárca szerint? A NAPICSÁRT legújabb epizódja ezt a témát járja körül adatokkal, térképekkel és trendekkel illusztrálva.
Az epizódban látványos ábrákon keresztül derül ki, hogy mely országok isszák a legtöbb kávét, hol számít domináns italnak a tea, és hogy a magyarok mikor, hol és mennyit költenek ezekre az élénkítőkre. A műsor nemcsak a fogyasztás mértékét vizsgálja, hanem azt is, hogyan változik a kávézás és teázás kultúrája a klímaváltozás, a gazdasági helyzet és a társadalmi szokások hatására. A részletes adatokért és vizuális elemzésekért nézd meg a videót itt:
A tea őshazája Ázsia, a kávéé Afrika és Latin-Amerika – mára azonban mindkettő globális iparággá nőtte ki magát. A kereslet világszerte emelkedik, miközben az éghajlatváltozás egyre jobban veszélyezteti a termőterületeket. Ez nemcsak az árak emelkedéséhez, hanem a fogyasztási szokások változásához is vezethet, különösen Európában, ahol a kávé az egyik legnépszerűbb élénkítő ital.
Magyarország az egy főre jutó kávéfogyasztásban a középmezőnyben van – évi 3,1 kg-mal –, ami jól mutatja: a kávé itt is stabil része a hétköznapoknak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A számok azt mutatják, hogy egy magyar átlagosan 3436 forintot költ havonta kávéra, mégis egyre ritkábban ülünk be kávézókba. A fogyasztás inkább áttevődött az otthonokba és munkahelyekre, ami gazdasági és társadalmi változásokat is tükröz. A NAPICSÁRT friss epizódja arra világít rá, hogyan alakítják fogyasztási döntéseinket a globális folyamatok – és hogyan tükrözi egy csésze kávé vagy tea az egész világot.
Ne maradj le a NAPICSÁRT friss adásairól!
Ha kíváncsi vagy, miről mesélnek a számok, iratkozzatok fel a Pénzcentrum YouTube csatornájára. A NAPICSÁRT hetente többször - hétfőn, szerdán és pénteken - friss adatokkal, érdekes témákkal, és olyan nézőpontokkal jön, amik segítenek jobban átlátni, hogyan változik a világ körülöttünk, és benne mi magunk is.

Fellélegezhetnek a magyarok a boltok kasszáinál: nagyon jó hírt kaptak, a tej- és tojásárakat érinti
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


