A lépés a gazdasági dinamizmust is fékezheti, és hosszabb távon strukturális változásokat hozhat a kiskereskedelemben.

Rengeteg magyar ütheti meg a bokáját, ha ilyen terméket vásárolt: ez lesz ám a csúnya ráfizetés
A globalizált kereskedelem új távlatokat nyitott az innováció és a hatékonyság előtt – ugyanakkor megágyazott a hamisítás virágzásának is. A legfrissebb nemzetközi jelentés szerint 2021-ben a világkereskedelem 2,3 százalékát, az Európai Unió importjának pedig közel 5 százalékát tették ki hamisított vagy kalóztermékek. A legtöbbször ruhákat, lábbeliket, bőrárukat, elektronikai cikkeket és órákat hamisítanak.
A világgazdaság fokozódó összekapcsolódása új kereskedelmi és innovációs lehetőségeket teremtett, ám ezzel párhuzamosan az értékláncok védelme és a szellemi tulajdonjogok érvényesítése is egyre nehezebbé vált. Az ellátási láncok kiterjesztése és az e-kereskedelem térnyerése különösen a hamisított termékek illegális kereskedelmét tette egyszerűbbé. Az ilyen áruk nemcsak a gazdasági stabilitást veszélyeztetik, hanem közvetlen kockázatot jelentenek a fogyasztók egészségére és biztonságára is.
Egy friss jelentés 2021-es vámlefoglalási adatok alapján mutatja be a hamisított és kalózáruk globális kereskedelmét. A tanulmány szerint 2021-ben a hamisított termékek az összes globális import 2,3%-át, az Európai Unióba irányuló behozatalnak pedig 4,7%-át tették ki.
Az ellátási láncok komplexitása új kockázatokat teremt
A globalizáció, az ipari specializáció és a kereskedelemkönnyítés hatására az ellátási láncok nemcsak hatékonyabbá váltak, hanem jóval összetettebbek is lettek. Ez a komplexitás azonban sebezhetőséget szült: a hamisítók könnyebben tudnak beépülni a rendszerbe. A szellemi tulajdonjogok megsértése nemcsak a vállalatok bevételét csökkenti, hanem a költségvetéseknek is komoly károkat okoz, és gyakran összefonódik szervezett bűnözéssel és korrupcióval.
A világjárvány idején visszaesett ugyan a nemzetközi kereskedelem volumene, ám 2021-re újra fellendült – főként a nyersanyagok terén. Mivel a hamisítás főként késztermékeket érint, a fellendülés nem jelentett ezzel párhuzamos növekedést az illegális piacon. A hamis termékek továbbra is főként ruházati cikkekre, lábbelikre és elektronikai eszközökre korlátozódtak. De azért ékszereket, játékokat, sőt még gyógyszereket is szívesen hamisítanak a rosszfiúk.
Kína továbbra is élen jár, de bővül a forrásországok köre
A hamisítványok első számú forrása továbbra is a Kínai Népköztársaság, azonban más régiók is egyre aktívabb szereplői ennek az iparágnak. A GTRIC-index alapján Banglades, Libanon, Szíria és Törökország is kulcsszereplővé vált, különösen a ruházati cikkek hamisítása terén.
A hamisítás közel 50 termékkategóriát érint, különösen a magas hozzáadott értékű termékek – például a ruházat, lábbeli, bőrtermékek és elektronikai eszközök – vannak veszélyben. A kereskedelmi útvonalak is változnak: egyre több hamis termék jelenik meg a Duna mentén, és a hamisítók helyi gyártási stratégiákat is alkalmaznak, például alkatrészek külön importálásával és helyi összeszereléssel.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az online tér a hamis kereskedelem új terepe
A hamisítók a modern logisztikát és az online platformokat is kihasználják. A postai csomagküldés vált a leggyakoribb terjesztési móddá, különösen a kis csomagok esetében, amelyek gyakran a minimális értékhatár alatt maradnak, így elkerülik a hatóságok figyelmét. 2020–2021-ben a lefoglalt küldemények 79%-a kevesebb mint tíz terméket tartalmazott – ez jelentős emelkedés a korábbi 61%-hoz képest.
Az EU továbbra is kiemelt célpont
2021-ben a hamis termékek globális kereskedelme 467 milliárd dollárra rúgott, ami a világimport 2,3%-ának felelt meg. Az EU esetében ez az arány 117 milliárd dollár volt, a teljes behozatal 4,7%-a. Kína és Hongkong (Kína) volt a két legjelentősebb forrásország, de az aggodalmakat fokozza, hogy a lefoglalt termékek között egyre több veszélyes áru – például hamis autóalkatrészek és gyógyszerek – is megjelent.
Új stratégiákra van szükség
A hamisítók a gyenge szabályozási pontokat és az erőforráshiányt használják ki. A kis csomagokra, helyi gyártásra és a széttöredezett ellátási láncokra építő stratégiájuk megnehezíti a hatékony fellépést. A jelentés szerint elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés, a jogtulajdonosok és a logisztikai szereplők (például postai és szállítmányozó cégek) aktív bevonása. Csak így lehet hosszú távon biztosítani az ellátási láncok átláthatóságát és védelmét.

Itt a 2025-ös nagy fűnyíróteszt: ezek a legjobb akkus gépek most a piacon, meglepő nevek a toplistán
Az akkumulátoros fűnyírókra egyre gyakrabban esik a vásárlók választása. Nem túl nagy kertekhez ideális megoldás, ha csendesebb, könnyen manőverezhető típust keresünk.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


