Gebrannte Mandeln mit süsser Zuckerkruste

Fontos változás élesedik a magyar boltokban: minden diófélét és szárított gyümölcsöt érint az intézkedés

2024. október 30. 11:33

Bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök esetében is kötelező lesz 2025. január 1-jétől a származási országot jelölni. A már legyártott, de az új előírásoknak nem megfelelő csomagolóanyagok ez év végéig még felhasználhatóak, az érintett termékek a lejárati idejükig forgalomban maradhatnak.

A származás megjelölése releváns és szükséges információ a vásárlók számára- írja a Nébih. A friss gyümölcsöknél és zöldségeknél már régóta szerepeltetni kell azok eredetét. Januártól az egyes diófélék és szárított gyümölcs-termékek esetében is kötelezővé tette a származási ország szerepeltetését az unió. Az előírás az Eurostat adatai alapján legnagyobb értékben forgalmazott termékeket érinti: például dió, mogyoró, mandula, gesztenye, pisztácia, szárított citrusfélék, aszalt szilva, egyes keverékek. 

A származási ország teljes nevét a csomagolás egyik oldalán jól látható helyen, olvashatóan és kitörölhetetlenül szükséges feltüntetni. A termékkeverékeknél, ahol az alapanyagok több országból származnak, lehetőség van speciális jelölésekre. Az ömlesztett termékek esetében a kiskereskedelmi egységekben szintén jól láthatóan, olvashatóan, egyértelműen és szembetűnő helyen kell megjeleníteni a származási országot. A csalás és a fogyasztók félrevezetésének megelőzése érdekében, a kötelező jelölési információknak még a vásárlás előtt a fogyasztó rendelkezésére kell állniuk.

Fontos, hogy ez a távértékesítésre is vonatkozik, ahol a tapasztalatok szerint fennáll a csalás veszélye. 
Az előírásokat 2025. január 1-jétől kötelező alkalmazni. A „régi” csomagolóanyagokat még 2024. december 31-ig használhatják a gyártók, valamint az ilyen csomagolású termékek egészen a lejárati idejükig forgalomban maradhatnak. A Nébih útmutatót is készített a témában, amely tartalmazza az érintett KN-kódú termékek listáját is.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 5. szombat
Vince
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33