Az ombudsmani hivatal azt közölte, az alapvető jogok biztosa vizsgálatot indított, ám a folyamatban lévő eljárás részleteiről nincs módjuk tájékoztatást adni.
Az újgenerációs kiberbiztonság terén globális vezető Sophos új ágazati felmérést tett közzé, amiben azt vizsgálta, hogy milyen a zsarolóvírusok helyzete az oktatási szektorban. A felmérésből kiderült, hogy az intézmények egyre gyakrabban szembesülnek a problémával: tavaly körülbelül a 60 százalékuk szenvedett el támadást, míg 2020-ban ez a szám csak 40 százalék volt.
“Az iskolák azok között vannak, akiket leginkább sújt a zsarolóvírus. Elsődleges célpontjai a támadóknak, mivel általánosságban nincs erős kiberbiztonsági védelmük és a birtokukban lévő személyes adatok aranybányát jelentenek” - mondta Chester Wisniewski, a Sophos vezető kutatója.
A többiekhez képest az oktatási intézmények kisebb valószínűséggel észlelik a folyamatban lévő támadásokat, ami természetesen a sikeres támadások és titkosítások magasabb arányához vezet. Tekintetbe véve azt, hogy az adatok nagy valószínűséggel tartalmaznak bizalmas információk a hallgatókról, a következmény sokkal súlyosabb, mint amit más ágazatok tapasztalnának. Sajnos ezek a támadások nem fognak megszűnni, így az egyetlen módja a megelőzésüknek, hogy prioritásként kell kezelni a zsarolóvírus-elleni védelmi rendszerek felépítését a támadások észleléséhez és mérsékléséhez, mielőtt a titkosítás lehetségessé válna
- tette hozzá.
Más szektorokkal összehasonlítva az oktatási intézmények jelentették a legnagyobb számban azt, hogy a zsarolóvírus támadások működési vagy üzleti téren hatással voltak rájuk. A felsőoktatásbeli válaszadók 97%-a, míg az alapfokú oktatásbeliek 94%-a mondta azt, hogy a támadások hatással volt a működési képességükre. A privát szektorbeli felsőoktatás válaszadóinak 96%-a, az alapfokú oktatásban pedig 92%-a számolt további üzleti és bevételi veszteségről.
Az oktatási intézmények csupán 2%-a szerezte vissza az összes titkosított adatát a váltságdíj kifizetését követően (ami csökkenés a 2020-as 4%-ról). Az iskolák a váltságdíj kifizetése után átlagosan a titkosított adatok 62%-át tudták visszaállítani (szintén csökkenés a 2020-as 68%-os arányról). Különösen a felsőoktatási intézmények jelentették a leghosszabb helyreállítási időt a zsarolóvírus kapcsán. Míg 40% azt mondta, hogy legalább egy hónap szükséges a helyreállításhoz (más szektoroknál 20%), 9% pedig 3-tól 6 hónapig terjedő időről számolt be.
Érdekes módon az oktatási intézmények számoltak be a legmagasabb kiberbiztosítási kifizetési arányról a zsarolóvírus kárigényeknél (felsőoktatás: 100%, alapfokú oktatás: 99%). Összességében viszont ebben az ágazatban az egyik legalacsonyabb a zsarolóvírusok elleni kiberbiztosítás aránya (78%, a többi ágazat 83%-ával szemben).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
10 iskolából 4 mondta azt, hogy kevesebb biztosítási szolgáltató kínált nekik fedezetett, míg csaknem a fele (49%) számolt be arról, hogy nőtt az a kiberbiztonsági szint, amelyre a fedezetre való jogosultságukhoz szükségük van. A kiberbiztosítási szolgáltatók egyre szelektívebbek az elvállalt ügyfelek terén, az oktatási szervezeteknek pedig segítségre van szükségük ahhoz, hogy megfeleljenek ezeknek a magasabb követelményeknek. A limitált költségvetés mellett az iskoláknak szorosan együtt kell dolgoznia a hiteles biztonsági szakemberekkel annak szavatolása érdekében, hogy az erőforrásokat a megfelelő megoldásokra fordítsák, amelyek a legjobb biztonsági eredményeket hozzák és segítenek a biztosítási követelmények teljesítésében is.
- nyilatkozta Wisniewski.
A felmérés eredményei alapján a Sophos szakértői a következő bevált gyakorlatokat javasolják minden szervezet részére, minden szektorban:
- Telepíts és tarts fenn kiváló minőségű védelmet a környezeted minden pontján. Rendszeresen ellenőrizd a biztonsági vezérlőket és bizonyosodj meg arról, hogy továbbra is megfelelnek a szervezet igényeinek!
- Megelőző jelleggel keresd a fenyegetéseket, hogy azonosítsd és megállítsd a támadókat, mielőtt azok végrehajthatnák a támadásokat - ha a csapatodnak nincs ideje vagy képzettsége ezt megtenni házon belül, bízz meg egy erre szakosodott Managed Detection and Response (MDR) csapatot!
- Szilárdítsd meg az IT környezetedet a biztonsági rések megkeresésével és korrigálásával: frissítetlen eszközök, védtelen gépek és nyitott RDP portok, például. Az Extended Detection and Response megoldások (XDR, “kibővített észlelés és helyzet-kezelés”) ideálisak erre a célra.
- Készülj fel a legrosszabbra és legyen frissített, kész terved a lehető legsúlyosabb incidens forgatókönyvéhez!
- Készíts biztonsági másolatokat és gyakorold a visszaállítást belőlük, hogy minimalizáld a fennakadás és helyreállítás idejét!
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Milliók múlhatnak egyetlen telefonhíváson: érdemes nagyon figyelni
Folytatjuk adatbiztonságról szóló cikksorozatunkat.
-
Hogyan alakulnak a bérek a magyar IT piacon 2024-ben? (x)
Az IT szektorban továbbra is magas bérek várhatók, de az infláció komoly kihívást jelenthet.