A magyar nyugdíjasok többsége nehezen él meg a nyugdíjából, sokan spórolásra vagy külső segítségre kényszerülnek.
Az internetes vásárlás, rendelés terjedését egyre gyakrabban használják ki a csalók, a bűnözők. Gyakran találkozunk olyan esetekkel, amikor több tízezer forintot buknak a gyanútlan áldozatok: a Pénzcentrum.hu mutatja, mire érdemes figyelni, ha online vásárolunk.
Nemrég országos csalót leplezett le a Balatonalmádi Rendőrkapitányság - vádemeléssel zárult az ügy. A feljelentő még 2011 októberében rendelt egy mobiltelefont interneten, amelynek 65 ezer forintos vételárát át is utalta a megadott bankszámlára. A készülék azonban - az egy évvel később megtett - feljelentésig sem érkezett meg.
Az adatgyűjtés során a rendőrség látókörébe került egy 33 éves, miskolci férfi, akit rövid időn belül gyanúsítottként hallgattak ki a nyomozók. A nyomozás egy, az egész országra kiterjedő csalás részleteit tárta fel. A vizsgálat végére több mint 50 sértettet sikerült felkutatni Soprontól Ajkán, Dorogon, Budapesten, Pécsen, Kiskunlacházán, Miskolcon, Mátészalkán át Kisvárdáig. A megvételre ajánlott tárgyak között volt többfajta értékes mobil telefon, gépkocsi lámpa, fényképezőgép, i-phone, könyv, hangfal, radiátor, redőny, de a felajánlott szolgáltatások sora sem volt csekély: ablakcserét, gépkocsi lizing átvállalását, nem létező szállást ajánlott, vagy kintlévőséget is rendezett volna a csaló.
Külföldről és belföldről történő vásárlás esetén is nagyon fontos, hogy ne ugorjunk fejest az üzletbe, előtte kellőképpen győződjünk meg arról, mennyire megbízható a kiszemelt oldal.
Fizetés előtt a következő szempontok alapján vizsgáld meg alaposan a weboldalt:
- Mit árul, milyen szolgáltatást nyújt?
- Találsz-e részletes termékismertetőt?
- Megtalálható-e a cég telephelye, vonalas telefonszáma és e-mail címe?
-
Érdemes legalább az internetes keresőkben utánanézni, hogy létező
cégről van-e szó, találsz-e róla információkat, vagy beszámolókat
vásárlói tapasztalatokról?
- Feltüntették-e a szerződési, fizetési
és szállítási feltételeket? Ha nem, akkor gyanakodhatsz. Akkor se
nyugodj meg teljesen, ha az oldalon elérhetőek a feltételek, ebben az
esetben is olvasd el alaposan a szöveget, különös tekintettel az apró
betűs részekre!
- Nézd meg, minőségi kifogás esetén hova és mennyi
időn belül fordulhatsz reklamációval, milyen feltételek mellett vonhatod
vissza a megrendelésedet, mikor, és milyen formában kapod vissza a
pénzedet!
- Figyelj a megfogalmazásra! Legyen gyanús, ha tele van
helyesírási hibákkal, és ha összecsapottnak tűnik a weboldal
szerkesztése! Ilyen esetekben ne vásárolj az adott kereskedőnél!

Ügyelj rá, hogy a kártyaszámot és a kártya lejárati dátumát ne add ki illetékteleneknek!
- Nézd meg, hogy a kommunikáció titkosítva van-e! Erre utal az URL-címben a "https". Ez arra utal, hogy az oldal tulajdonosa az, akinek kiadja magát, és hogy az adatok titkosítva utaznak a világhálón. A "https" mellett található egy "lakat", amelyre rákattintva meg kell jelennie a titkosításhoz használt tanúsítványnak.
- Lehetőség szerint internetes vásárlásaidat, átutalásaidat ne nyilvános hozzáférésű hálózaton keresztül intézd! Csak olyan eszközről végezz ilyen tevékenységeket, melynek vírusvédelme naprakész, valamint operációs rendszere, alkalmazásai rendelkeznek az aktuális biztonsági frissítésekkel!
- Fizetés előtt érdemes bezárni a böngészőben a többi, korábban megnyitott weboldalt. Veszélyes lehet, ha éppen nyitva van egy olyan oldal is, amely információkat gyűjt a böngészőből.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Amint a kártyás fizetésre kerül a sor, mindig ellenőrizd, hogy a kereskedő által elfogadott kártyák logója (MasterCard, Maestro, American Express vagy VISA) fel van-e tüntetve (ugyanúgy, mint a "hagyományos" üzletekben)! Ezt hasonlítsd össze a kártyádon lévővel, nézd meg alaposan, hogy tényleg ugyanolyan vagy csak hasonló! A weben egyre több helyen jelenik meg a kártyatársaságok biztonságos fizetőoldalt jelölő szimbóluma. Ilyen például a MasterCard-nál a MasterCard Secure Code, a Visa-nál a Verified by Visa.
- A legnagyobb ellenérzést az okozza az internetes vásárlástól ódzkodók körében, hogy egyre több kereskedő kéri a kártyabirtokos azonosítását szolgáló, a kártya aláírási paneljében található 3 jegyű ellenőrző kódot - amit CVC2-nek, CVV2-nek vagy CSC kódnak is szoktak nevezni - (a kártyaszám, és annak utolsó négy számjegye után). Jóllehet ez a kód pont azért van, hogy a kártyabirtokost azonosítsa ilyen esetekben, tehát a biztonságunkat szolgálja. Ez az a kód, mellyel az interneten igazolhatjuk, hogy a kártya a kezünkben van.
Ezt az azonosítót ugyanolyan
gondossággal kell kezelni, mint a PIN kódot! Internetes, postai vagy
telefonos vásárlás során a kereskedő nem kérheti a PIN kódot, azt ezeken
a csatornákon keresztül soha ne add meg!
Az aukciós csalás ellen is lehet védekezni
Az aukciós csalás egy internetes csalás, melyben az egyre terjedő aukciós oldalakat használja ki az átverő. Az aukciós oldalon regisztrál a csaló, majd olyan termékeket kínál eladásra, melyek valójában nem is léteznek. Hogy megbízhatóbbnak tűnjék a profil alapján, gyakran további felhasználói fiókokat is készít, és fantomvásárlásokat hajt végre a főprofillal, így annak lapján látszik majd a sok sikeres átadás, melyek valójában nem is léteztek, de bizalmat gerjesztenek.
Az aukciós csalás legegyszerűbb esete az, ha az eladó egyszerűen nem küldi az elnyert (és kifizetett) terméket, vagy küldi, de nem az, nem olyan, esetleg hamisítvány az adott tárgy. Ez utóbbi kategóriában leggyakrabban értékesnek hazudott ékszert, koncertjegyet, műszaki cikket találunk. Persze az is előfordul, hogy fiktív tárgyról van szó.
A rendőrök azt tanácsolják, óvakodjunk az olyan eladóktól, akiknek kevés értékelésük van más felhasználóktól vagy meglepően alacsonyan árulnak, esetleg nem valódi lakcímmel vagy telefonszámmal regisztráltak.
Internetes vásárlás esetén legyünk elővigyázatosak. Olvassuk el a vevőről adott értékeléseket és nagyobb összegű vásárlás esetén kérjünk személyes találkozót. "Problémamentes" eladó esetén ez nem lehet akadály, de ha az eladó elzárkózik a személyes találkozótól, akkor élhetünk a gyanúval, hogy esetleg bűncselekmény áldozatává váltunk. Ha a személyes átvételre nincs lehetőség, akkor érdemes utánvételes fizetést kérni.

Fontos dolog derült ki a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban, rengeteg embert érint
mesterséges intelligencia egyre fontosabb szerepet játszik a vállalatok üzleti sikerességében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


