A digitalizáció és automatizáció terjedése új lehetőségeket teremt, ugyanakkor növeli a munkavégzéssel kapcsolatos elvárásokat is.
Amikor megtakarításunkat értékpapírokba fektetjük egy sor különböző kockázatú, futamidejű, összetételű eszköz közül kell választanunk. Egy dolog biztosan van amiben az összes befektetési tanácsadó is egyetértene mégpedig, hogy a pénzünket nem szabad egyetlen dologba fektetni hanem érdemes diverzifikálni, azaz különböző eszközökből egy portfóliót kialakítani, így ha az egyik eszköz árfolyama esni kezdene, a többi képes lehet kompenzálni a veszteséget. De hogy érdemes elkezdeni összeállítani a befektetési portfólió összeállítását, erre mutat három egyszerű, híres piaci gurutól származó módszert a CashTag, a Pénzcentrum videosorzata.
Ahogy a videóban is elhangzik, az ideális eszközmegosztás egy portfólión belül mindenki esetében különböző, hiszen az embereknek nem azonos a kockázattűrő képességünk, a hozamelvárásunk, a futamidő igényünk, egyszóval a terveik. Így aztán nem mindig érdemes már meglévő sablonokra hagyatkozni, amit nem mi, hanem valaki más rakott össze helyettünk. Léteznek azonban előre összeválogatott sablonok, amiket kitalálóik úgy alkottak meg, hogy azok bármilyen piaci körülmények között képesek legyenek hozamot szállítani a befektetőknek. Ezek segíthetnek kialakítani a saját stratégiánkat. Most három ismert piaci guru módszerét nézzük meg közelebbről.
Permanent Portfolio
Harry Browne amerikai író, politikus és befektetési tanácsadó a 80-as években dolgozta ki a Permanent, magyarul állandó portoliót. A cél az volt, ez az összetétel alacsony kockázat mellett nyereséges legyen gyakorlatilag bármilyen gazdasági környezetben.
Egy egyszerű de nagyszerű eszköz megosztást javasolt. Legyen 4 db 25%-os, tehát egyenlő arányú rész és ezek legyenek:
- 25% részvény, ami a hozamért felel nyereséges piac idején
- 25% hosszú lejáratú államkötvény alacsony infláció és monetárisan laza időszakokra
- 25% cash, készpénz a likviditás miatt
- 25% arany, hogy védelmet nyújtson az inflációs időszakokban
Brown ugye azzal érvelt, hogy a portfolió valamelyik eleme mindig jól teljesít. A kérdés már csak az volt, a maradék részek esetleges bezuhanása le tudja e húzni az egész portfoliót.
Ha 10 évet visszanézünk és összehasonlítjuk a teljesítményt az SP500 részvényindexel ( ami az 500 legnagyobb amerikai cég részvényeit tömöríri magába) akkor látható, hogy a részvények jócskán odaverték a Permanent Portfoliot. Ami viszont mindenképpen Brown összetétele mellett szól, hogy a portfolio hozama az elmúlt 10évre átlag éves 5% körüli és mindezt úgy, hogy a befektető viszonylag ritkán kap infarktust ha ránéz a grafikonjára , tehát alacsony kockázatot kedvelőknek megfelelő lehet.
All-Weather Portfolio
A név is mutatja, minden időjárási viszonyok között jól teljesít, azaz a piac bármilyen mozgása közben hozamot képes termelni. Raymond Dalio dollármilliárdos befektető és hedge fund menedzser alkotta meg az összetételt, akit a pénzügyi világ egyik legnagyobb újítójaként tartják számon.
Az All-Weather Portfolio kockázatosabb mint az előző Permanent portfolio, már csak a magasabb részvényhányad miatt is. Ugyanis Így néz ki:
- 30% növekedési részvény
- 40% hosszú államkötvény
- 15% középtávú állampapír
- 7,5% arany
- 7,5% árupiac.
Dalio alapját szokták négy évszak alapnak is emlegetni és az ő értelmezésében ez a négy évszak a következő:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- A vártnál magasabb infláció.
- A vártnál alacsonyabb infláció.
- A vártnál magasabb gazdasági növekedés.
- A vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés.
Ha 10 éves átlag éves hozamot nézünk 6%-ot látunk ami 1 %-al jobb mint a Permanetn Portfolio volt. Előnye azzal szemben, hogy alaposabb a megosztás az alapon belül, ami tovább csökkenti a kockázatot.
Rob Arnott Portfolio
Utoljára nézzünk egy még alaposabban diverzifikált közepes kockázatú portfóliót, a Robb Arnot portfoliot. Nevét ugye a kitalálóról kapta, Robert D. Arnott amerikai vállalkozó, befektető, szerkesztő és író, aki a kvantitativ elemzésekkel foglalkozó cikkekre összpontosít .
Leegyszerűsítve a portfoliója úgs néz ki, hogy 60% csak fix kamatozású vállalati kötvényekbe és állampapírokba kerül, 30% részvényekbe de ebbe megjelenik az ingatlanszekor is szemben az előző 2-vel és 10% pedig árupiac.
Az árfolyam alakulása nagyon hasonló az előző All-Weather portfolióval de az alacsonyabb részvény kitettség miatt alatta mozog az annak. Mindenesetre nagyjából a Permanent Portfolioval azonos átlag éves 4,8% a hozama az elmúlt 10 évben.
A Rob Arnot portfoliot és az All weather portfoliot érdemes lehet figyelni idén az árupiaci kitettségük miatt, mert ezen a piacon óriási mozgások vannak jelennek. Fontos megjegyezni, hogy ezek közepes kockázatú minta portfoliók, közel sem tőkevédett befektetések. Beeső piac idején a pénz vásárló értékének megőrzése lehet velük reális cél, emelkedő piac esetén az állampapírokénál magasabb hozam szerzés de mindkét esetben csak hosszú futamidővel valósulnak meg ezek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Ezzel menekülnek a csődtől a világ legnagyobb cégei
A Perform Consulting szakértője elmagyarázza, miről szól a közkedvelt csődvédelmi eszköz.
-
A régi konvektor új élete - a gázkonvektor korszerűsítése fillérekből (x)
Magyarországon százezres nagyságrendben üzemel gázkonvektor az otthonokban. Ezek többsége több mint 30 éves, mechanikus szerkezet, amely korlátozottan szabályozható, így gyakran alul- vagy túlfűt. A jó hír, hogy van egy kifejezetten olcsó megoldás a régi konvektor korszerűsítésére, amellyel a szerkezet szabályozhatóbb, így energia- és költséghatékonyabb lesz.