Többet is nyerhetsz a lakáskasszával: meddig éri meg fizetni?

Pénzcentrum
2012. április 10. 05:32

"Csak 4 évre éri meg lakástakarék szerződést kötni" - merül fel egyre többet ez az állítás. A Pénzcentrum.hu kiszámolta pontosan meddig érdemes lakáskasszában tartani a pénzüket azoknak, akik lakáscélra takarékoskodnak. Vagy tegyük inkább a pénzünket betétbe?

Aki már kötött lakástakarék szerződést az jól tudja, hogy a pénztáraknál tartott megtakarítás után alig fizetnek kamatot. A hozam legnagyobb része a pénzünk után járó 30 százalékos állami támogatás. Ez viszont csak az új befizetések után kerül jóváírásra, a teljes betéti állományunk mindeközben csak egy alacsony kamattal halmozódik. Körülnézve a lakástakarékok között, legnagyobb hozam is csak 3 százalék.

Elemzés: Mit tud a 3 lakáskassza?

Első évben például befizetünk 240 ezer forintot, erre jár 72 ezer forint állami támogatás és még némi hozam (a lenti táblázatban 1 százalékos betéti kamattal számoltunk). Ez azt jelenti, hogy az első év végén 31,30 százalékos hozammal 315 ezer forintunk lesz a kezdeti 240 ezres befizetésből. Második évben is befizetünk ugyanúgy 240 ezer forintot és a 72 ezer forint állami támogatás is jár. Az első évről maradt tőke viszont csak 1 százalékkal kamatozik, ami a jelenlegi betéti kamatokhoz képest elenyésző hozamot jelent. Így a második év végén a teljes megtakarításunk (a számlán lévő összeg) hozama már csak 16,20 százalék.

Az évről -évre növekvő tőkerész, hasonlóan a második évhez, csökkenti a teljes megtakarításunk éves hozamát. A 6. évben már csak 6,13 százalékos növekedést könyvelhetünk el. Ennél már biztosan találunk jobb betéti ajánlatot is. De a lakástakarék eddig leírt működéséből is jól látszik, hogy minél kevesebb ideig érdemes lakáskasszában tartani a pénzünket. Ha nagyobb megtakarítást szeretnénk felhalmozni, akkor érdemes inkább más családtag nevére új számlát nyitni.


Havi 40 ezret fizessek be?

Sokan ezt nem tudják megtenni, hiszen jövedelmük nem elég a több számla fenntartásához. Lakásvásárláshoz és felújításhoz is tovább, akár 10 évig is takarékoskodniuk kell. Ezért kiszámoltuk, hogy hoszabb megtakarítás alatt inkább betétben vagy lakáskasszában éri meg takarékoskodni?

Az évente kapott állami támogatás is tovább kamatozik a megtakarítás végéig. Hiába az alacsonyabb a lakáskasszák betéti hozama, előfordulhat, hogy a teljes megtakarítás huzamosabb ideig is a betéti termékek felett maradhat. Nem mindegy viszont, milyen kamatszintek jellemzőek hosszútávon. Amennyiben 10 év múlva csak 4 százalékos átlag hozamot fizetnek, akkor a teljes megtakarítás összege is alacsonyabb lehet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 


A fenti táblázatban 3 különböző kamatszint mellett számoltuk ki egy havi 20 ezer forintos megtakarítás kifizetéseit az egyes években. Ez gyakorlatilag nem egy betét, hanem megtakarítási számla. Pirossal jelöltük azokban az években a tőkét, ahol már a kifizetés magasabb, mint a lakáskassza esetén.

10 százalékos kamatszintet feltételezve már a 6. évben a betét lesz a kedvezőbb választás, 4 százaléknál viszont 10 év után is az állami támogatással kiegészített lakáskassza. Amennyiben a rendszeres befizetés mellé magas hozamot kapunk, akkor válasszuk valamilyen betét jellegű befektetési formát. A jelenlegi átlagosnak mondható 7 százalékos hozamokkal a 9. évben gyűjthetünk össze nagyobb összeget, mint a lakástakarékban. Ne felejtkezzünk el a kamatadóról sem, ami csökkenti a hozamunkat, ezt pl. TBSZ szerződés kötésével tehetjük meg, de ennek is vannak buktatói.

Nem beszéltünk eddig még a kamatadóról, ami 16 százalék is lehet. A lakáskassza teljes mértékben kamatadó mentes, míg Tartós Befektetési Számlával (vagy más kamatadó mentes befektetéssel) a betétjellegű megtakarításoknál sem kell megfizetnünk, amennyiben legalább 5 évig nem nyúlunk a pénzhez.

Ha TBSZ indításával próbáljuk megtenni mindezt, az a következőképpen fog kinézni: első évben (gyűjtögetés éve) befizetjük a kívánt összeget, majd amikor elértük a lekötéshez szükséges minimális összeget, és teljesítünk minden lekötéshez kapcsolódó feltételt (pl. sok esetben folyószámla megléte stb.), akkor leköthetjük pénzünket. Ha 5 évig nem nyúlunk hozzá, akkor a kamatokkal növelt összeget kamatadó-mentesen vehetjük majd fel. A következő évben újból indítunk egy TBSZ-t, megtesszük, amit az első évben, és ezt az összeget majd csak - az elsőhöz képest - egy év csúszással vehetjük fel, és így tovább. Tehát nem lesz olyan időpont, amikor egyben jutunk a teljes összeghez. További buktató, hogy - rendszeres megtakarítást feltételezve - amíg gyűjtjük a pénzt a lekötéshez, az nem kamatozik, illetve legfeljebb magán a TBSZ-en, rendkívül alacsony, a lekötött betéthez képest elhanyagolható nagyságú kamattal.


A lakástakarék hitel

Eddigi részben csak a megtakarítási részt veséztük ki, de a lakástakarékok egy nagyon fontos része az alacsony kamatozású forinthitel. Ez a piacinál jóval alacsonyabb költségű kölcsön megkönnyíti a lakásvásárlást mindazoknak akik önerőből nem tudnák kifizetni a teljes vételárat. A mai átlagos piaci hiteldíjakkal számolva több százezer, vagy akár millió forinttal is olcsóbban juthatunk így lakáscélú kölcsönhöz.

 

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 24. 23:45
Bár a több mint 20 éve működő művészeti adatbázis és hírportál csapata Facebook-posztban búcsúzott e...
Kiszámoló  |  2024. április 24. 18:32
A friss Magyar Közlönyben jelent meg a kormányrendelet, ami megváltoztatja az eddigi jótállási előír...
Holdblog  |  2024. április 24. 15:40
Minden múltból nézve egy csoda az EU-tagság és a közös piac. Ahogy Vakmajom írja: Mennyi fantasztiku...
Bankmonitor  |  2024. április 24. 11:33
Várhatóan 2024 júniusában indul az új otthonfelújítási program. A támogatásból az 1990 előtt épült c...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 25. csütörtök
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. április 24. 21:11
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm