A magyar gazdaság stagnálása miatt egyre több vállalat kényszerül létszámcsökkentésre.

Bár nem sokkal, de az uniós átlagnál valamivel többet dolgoztak a magyarok egy adott héten tavaly - ez derült ki az Eurostat nemrég közreadott friss adataiból. Kiderült az az érdekes anomália is, hogy minél fejlettebb egy ország gazdasága, annál kevesebb az adott országban az átlagos heti munkaóra. Cikkünkből pedig most az is kiderül, hogy mely munkakörökben kell a legtöbbet dolgozni.
Európai összehasonlításban kimondottan sokat dolgoznak a magyarok, érdekes módon néha többet, mint az életszínvonalban jóval előttünk járó nyugati országokban - ez derül ki az Eurostat frissen közzétett, 2024-es statisztikáiból. Az adatsorból kiviláglik az is, hogy nem csak nálunk, hanem jellemzően a kelet-közép-európai térségben is több munkaórát teljesítenek a dolgozók, mint Nyugaton.
A magyar munkahét bár nem jelentősen, de felfelé eltér az uniós átlagtól is, de látni azt is, hogy a negyven órás munkahét végleg kiveszni látszik a munkakultúrából - a közölt adatsorban mindössze három ország van, ahol ennél többet dolgoznak egy héten, és egyik sem uniós tagállam. De kik dolgozzák a legtöbbet, és kik a legkevesebbet, ha egy heti óraszámot nézünk?
Lenyomjuk az EU-t - legalábbis munkaórákban
Az Eurostat a számításnál nem vette figyelembe a részmunkaidőben foglalkoztatottakat: kizárólag a "rendes" munkaidőben dolgozók számítank a statisztikába, akik főllásban végzik az adott munkát - a cikk végén kitérünk arra is, hogy mely szektorokban dolgoznak az emberek a legtöbbet. Emellett azt is meg kell jegyezni, hogy az Eurostat a 20 és 64 év közötti munkavállalókat monitorozta, eltérően a hazánkban szokásos 15-74 éves, jóval nagyobb mintát adó korcsoportoktól.
Mint az alábbi táblázatból is kitűnik, Magyarország nagyjából a középmezőnyben van a ledolgozott heti munkaórák számával. Egy átlagos magyar tavaly hetente - e mérés szerint - 37,4 órát dolgozott, ami ha nem is jelentősen, de azért felette van az EU-átlagnak, ami 36 óra.
Érdekes megfigyelni az adatokban azt az anomáliát, hogy a fejlettebb nyugati országokban néhol sokkal kevesebbet dolgoznak, mint mi, magyarok. Az egyik legalsó a listán például az a Németország, amit joggal szokás emlegetni az unió - sőt, az egész világ - egyik legerősebb gazdaságának, mégis az állampolgárai csak 33 órát dolgoznak átlagosan egy héten. A legkevesebbet a hollandoknak kell gürcölni (32,1), de jól áll még Norvégia és Ausztria is.
A legtöbbet a listán három nem EU-tagország dolgozói melóznak: Törökországban, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában is túllépik a heti negyven órát, ami már sokkal-sokkal fölötte van az EU-átlag 36 órájának. A szomszédaink közül pedig mindenki lehagy minket munkaórában: Szlovákia, Horvátország, Szlovénia és Románia dolgozói is többet melóznak, már csak kicsivel, mint mi.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Oktatás, művészet=kevés munkaóra?
Az talán nem meglepetés, hogy az Eurostat adatai szerint a legtöbb munkaórát azok teszik bele a hétbe, akik a földeken, mezőkön tevékenykednek, vagy más agrártevékenységből élnek. Ez a kategória a tavalyi évben hetente átlagosan 41,2 órát "követelt meg" a dolgozóktól, de majdnem eléri a negyvenet a bányászatban, illetve az építőiparban dolgozók óraszáma is.
Az egyik legkevesebbet az oktatásban dolgozók melózzák a kimutatás szerint, ahol a heti 32 óra sincs meg, utánuk pedig a művészetben, szórakoztatóiparban dolgozók jönnek 32,9 órával.
Érdekesség, hogy a gyárakra szeretünk "több műszakosként" gondolni, vagy legalábbis olyan helyként, ahol elvárt a sok túlóra, mégis átlagosan tavaly ebben a szektorban sem volt meg a 38 munkaóra egy héten. Arról, hogy a gyárakban, amely sok munkaerőt igényel, pontosan milyen munkaerőre lenne szükség, a héten írtunk: ezt a cikket itt olvashatod el.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


