Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2004 szeptemberében 6.7%-kal nőtt. Az adat az előzetes számokhoz képest meglepetést nem tartalmaz. A növekedés továbbra is az exporthoz kapcsolódik. A termelés volumene az év első kilenc hónapjában 8.9%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A rendelésállomány csökkenése arra utal, hogy a lendület valamelyest megtörőben van.
2004 első kilenc hónapjában az ipari export 17.8%-kal, szeptemberben 14.4%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A január-szeptemberi időszakban a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel 42%-át képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene jelentősen, 28.3%-kal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből több mint 22%-kal részesülő járműgyártás 12.2%-kal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar első kilenc havi belföldi értékesítése az előző év azonos időszakához viszonyítva 0.6%-kal csökkent. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 3.9%-kal emelkedett, nagyrészt az előző évinél hűvösebb időjárás hatására.
A feldolgozóipari termelés mintegy egyhetedét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártás volumene 5%-kal csökkent. Az alág termelésének visszaesésében az EU-csatlakozást követő megváltozott szabályozórendszer (importvám, exporttámogatás megszűnése) is szerepet játszott. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 15.5%-kal a kis súlyú bőrtermék-, lábbeligyártás termelése maradt el az egy évvel korábbitól.
2004 szeptemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelése idén első ízben csökkent (0.6%-os visszaesést regisztrált a KSH). 2003 azonos időszakához viszonyítva az új exportrendelések csupán 0.6%-kal emelkedtek, az új belföldi megrendelések 5.6%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 20.1%-kal haladta meg a tavalyi bázis szintjét. Érdemes felhívni a figyelmet, hogy a rendelésállomány export fronton leginkább a gép, berendezés gyártása ágazatban maradt el a tavalyitól szeptemberben közel 16%-kal. Augusztusban az elmaradás 10%-ot meghaladó volt. Ennek ellenére a legjelentősebb villamos gép, műszer gyártásban a növekedés 50% feletti.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,01% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,15%; a K&H Banknál 9,23%, az Erste Banknál pedig 9,63%; míg a MagNet Banknál 9,71%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első kilenc hónapjában - 2.3%-os létszámcsökkenés mellett - 11.7%-kal volt magasabb, mint 2003 azonos időszakában.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- Egyeztettek az oroszokkal, itt a bejelentés Paks 2 ügyében
- Szoros meccs - Inkább autómentes Lánchidat szeretnének az emberek
- Összehasonlíthatóság - újraszabályozzák a befektetési alapokat
- Saját autóját lopta el a részeg férfi
- Hadüzenet az agydaganatnak: egerekben már szét tudják lőni a rákos sejteket
- Bírósági döntés a budapesti reptéri balhé ügyében
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


