A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az ipari termelői árak májusban 0.3%-kal haladták meg az áprilisi árszintet. A belföldi értékesítések havi árnövekedése 1.1%-ot tett ki, ami a januári 1.9%-os havi növekedést követően ez évi második legmagasabb érték. A forintban mért exportértékesítések havi árai átlagosan 0.3%-kal maradtak el az előző hónaphoz mérten. A termelői árak 12 havi árnövekedési üteme 5.4%-ot tett ki. Ezen belül a forintban mért exporté 1.8%-kal, a belföldi értékesítési árak 10.1%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. A belföldi értékesítések árindexe utoljára 2001. júniusában mutatott hasonlóan magas értéket (11.2%)
A belföldi értékesítésekmájusi áralakulását a feldolgozóipari ágazatok átlag feletti árnövekedése határozta meg, ezen belül is a kőolaj világpiaci áremelkedésekkel összefüggésben, a kőolaj-feldolgozás kiugróan magas havi 8%-ot mutató árnövekedése. A KSH ugyancsak jelentős mértékű, 6%-os havi áremelkedést regisztrált a kohászati termékeket előállító fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában.
A KSH adataiból kitűnik, hogy az acéltermékek világpiaci árának robbanásszerű felfutásával összefüggésben, valamint az energiaigényes termelésből adódóan a szakágazati szinten mért havi árnövekedések igen magasak voltak a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása (13.1%), az öntöttvas csőgyártás (11.5%), a hidegen húzott vas-, acéltermékek gyártása (8.4%), valamint a színesfémkohászat ,elsősorban rézgyártás (14.6%) területein. A többi feldolgozóipari ágazatot mérsékelt ármozgások jellemezték. Több ágazatban az árszint nem érte el az áprilisit, és 0.1-0.5% közötti árcsökkenések alakultak ki.
Más feldolgozóipari ágazatokban - pl. élelmiszer, ital, dohány, gépek, berendezések gyártása - mérsékelt 0.1-0.5% közötti árnövekedés volt megfigyelhető. Az ágazatokon belül azonban jelentős szakágazati ármozgások voltak. Az EU-csatlakozással összefüggően a kötelezően előírt termelői minimálár érvényesítése miatt 10.6%-kal emelkedett az élelmiszeripari ágazatokon belül a cukorgyártás szakágazat árszintje. A KSH jelentése szerint ugyanakkor a korábbi hónapok tartós árnövekedését követően az import letörte a malomipari termékek árszintjét (96.4).
A 12 havi áralakulástendenciájában nem változott az előző hónapban megfigyelt folyamatokhoz képest, a 10.1%-os 12 havi árnövekedés 3 éve a legmagasabb bővülést mutatja. Átlagot meghaladó mértékűek a 12 havi árváltozások az energiaágazatban (14.6%), ezen belül is a gázgyártás, -elosztás (31.0%), továbbá a gőz-, melegvízellátásban (14.0%). A feldolgozóipari ágazatokban mért 8.8%-os átlagos árváltozást többszörösen meghaladta a kőolaj-feldolgozásé (35.3%).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A forintban mért exportértékesítésiárak májusban a forint gyengülése ellenére az előző hónaphoz mérten 0,3%-kal csökkentek. A feldolgozóipari ágazatok közül változatlanul a kőolaj-feldolgozás árszintje nőtt legerőteljesebben, 5.6%-kal. Az ipari kivitelt meghatározó gépipari ágazatok exportárai átlagosan 1.2%-kal voltak alacsonyabbak, mint áprilisban, egyedül a gép-, berendezésgyártás árai nőttek (0.8%).

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Az ENSZ szerint az orosz hadsereg halálra kínozza ukrán foglyait
- Litván-magyar - hamarosan kezdődik a jegyárusítás
- Elon Muskkal tárgyalt Novák Katalin
- Covid-helyzet: egy fontos kérdésre nincs válasz
- Boris Pistorius: Németország vezető katonai szerepet vállalna a Baltikumban.
- Trump lehetősége? Nyugalomba vonul a befolyásos és nőfaló médiacézár
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


