A MOL stratégiai partnerséget ajánlott a PETROMnak, a társaság ezt a megoldást preferálja az eredeti privatizációs tervekkel szemben. Le a kalappal a Mol előtt. A cég valószínűleg látta, hogy a hagyományos privatizációs eljáráson nincs esélye, így az abban való részvétellel járó biztos kudarc helyett egy teljesen más (a nemzeti büszkeséget életben tartó) alternatívát vázolt a román kormány elé. Ez még nem jelenti azt, hogy a román kormány lefújná a privatizációs tendert, de annak sikertelensége esetén B tervként felmerülhet. A hír hatására a papír enyhe gyengülést mutat. Egyelőre még nem lehet eldönteni, hogy közép távon a hírt a piac hogyan fogadja. Irreális elképzelésként? Nagy húzásként? További bizonytalansági faktorként? Ez nagyban múlik a romány kormány reakcióján. A Petrom más eset mint a PKN, kevesebbet ér, nagyon le van maradva a Mol mögött, egyelők egyesüléséről, partnerségéről szó sem lehet. Talán az lett volna a legjobb, ha a Mol hagyja a Petrom szálat. Azonban egy dolgot ki kell emelni, a Mol menedzsmentje tapasztalt a nemzetközi ügyletekben, már többször bizonyított, az üzlet végén valószínűleg jó döntést fognak hozni. Kapcsolódó hír, hogy immár hivatalossá vált, hogy a Petromra 3 ajánlat érkezett. Véleményünk szerint vagy megkapja az ÖMV, vagy teljesen sikertelen lesz a privatizáció, vagy a román kormány el kezd gondolkozni a stratégiai partnerségen. MOLReal-time árfolyamInformációs panelFundamentumokAdatletöltés
A Mol közleménye:
A MOL stratégiájában mindig is alapvető fontosságúnak tekintette a romániai piacot. A vállalati kultúrák közötti hasonlóságok, a földrajzi közelség, az egymást kiegészítő érdekeltségek és a két vállalatban meglévő szakértelem különösen indokolttá tenne egy stratégiai együttműködést a MOL és a PETROM között.
A MOL a valódi partnerséget részesíti előnyben az egyszerű kivásárlás helyett, annak érdekében, hogy biztosítsa a stratégiai együttműködésből származó előnyök teljes kihasználását. Úgy hisszük, hogy a PETROM és a MOL közötti erős partnerség létrehozása egy mindkét fél számára értékes alternatíva, szemben a jelenlegi privatizációs menetrenddel, amely azt eredményezné, hogy a legértékesebb román társaság fölötti teljes ellenőrzés eladásra kerül.
Egy stratégiai együttműködést szolgáló, a PETROM és a MOL részvényesei közötti lehetséges ügyletet a következő menetrend szolgálná:
- Jelentősebb kezdeti tőkenövelés a PETROM kiterjedt beruházási programjának finanszírozására.
- Kölcsönös tulajdonosi viszony kialakítása a PETROM és a MOL között e jelentős partnerség külső és belső elfogadtatásának erősítésére.
- Erős integráció létrehozása a PETROM és a MOL Románia között a PETROM piaci pozíciójának támogatására és a párhuzamos működések elkerülésére.
- A 33,34%-os PETROM részesedés valós értékének megfizetése a román kormány számára most vagy egy későbbi időpontban a román kormány tetszése szerint.
Ezért a MOL az egyszerű, egyoldalú kivásárlás helyett a fenti, kiegyensúlyozottabb tranzakciót javasolja, a kereszttulajdonlást is lehetővé téve. Ez azt jelenti, hogy felajánljuk román partnereinknek a részvételt a MOL Csoportban, és ezzel közvetett módon jelentős regionális érdekeltségeinket és piacainkat. Ez erős kölcsönös egymásra utaltságot eredményezne az együttműködő felek között, lehetővé téve egy autonóm stratégia kialakítását csoport szinten, illetve a függetlenség fenntartását fontos területeken, vállalati szinten.
Meggyőződésünk, hogy ez a kiegyensúlyozott struktúra a nyilvánosság előtt lényegesen nagyobb elfogadtatást nyerne, mint a jelenlegi privatizációs menetrend, amely a PETROM kizárólag külföldi cégek általi felvásárlását részesíti előnyben.
A MOL meggyőződése, hogy Közép-Kelet Európa legnagyobb integrált olaj és gáz csoportjainak, azaz a PETROM-nak és a MOL/Slovnaft/INA Csoportnak szoros szövetségre kell lépniük annak érdekében, hogy a fenti előnyöket érvényesítve sikeresen vegyék fel a versenyt keleti és nyugati olajipari versenytársaikkal.
Mindezeket figyelembe véve tettük meg javaslatunkat a román kormány felé a régió két vezető integrált olaj- és gázipari társasága, a PETROM S.A. és a MOL Csoport erős partnerségének kialakítására, és ezért döntöttünk úgy, hogy a jelenlegi tenderen még nem nyújtunk be kötelező érvényű végleges ajánlatot.
Megjegyezzük, hogy amennyiben a román kormány kizárja a közvetlen tárgyalások lehetőségét, továbbra is megfontolnánk az ajánlattételt a jelenlegi privatizációs folyamatban, mégpedig egy olyan formában, amely jobban megfelel a javaslatunkban leírt struktúrának. Bár a részletek kidolgozása így még némi időt igényelne, meggyőződésünk, hogy az új megközelítés alapján továbbfejlesztett végleges javaslat olyan értékes lehetőségeket nyitna, amelyek messzemenően kárpótolnák a román kormányt a néhány hónapos késlekedésért.
A MOL az utóbbi időben erős stratégiai partnerségre lépett a közép-kelet európai régió vezető olaj és gázipari cégeivel (a Slovnaft-tal Szlovákiában és az INA-val Horvátországban). A tranzakciókban szerzett tapasztalatok igazolták az előre végiggondolt megközelítés hasznát mind az eladó mind pedig a vevő fél számára. Jelenleg előrehaladott tárgyalásokat folytatunk a PKN Orlen-nel is annak érdekében, hogy ugyanezt az utat követve kiépüljön egy kétségtelenül vezető szerepet betöltő, független olaj- és gázipari konszern Közép-Kelet-Európában

Itt a sírig tartó munka: rengeteg magyar nyugdíjas kénytelen újra dolgozni, ennyit keresnek 2022-ben
A magas infláció és a munkaerőhiány mellett egyre több nyugdíjas tér vissza a munkaerőpiacra.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Erre figyeljünk, ha idén a lakásfelújítás lesz a nyaralásunk
Ma már nem csak az otthonunk, gyakran a munkahelyünk is a lakás.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Törökország kimondott egy fontos igent a NATO-nak
- Infláció: elszálltak az elemzői várakozások is - a nap hírei
- Magyarország-Ausztrália 7-6 - jöhet a vb-elödöntő
- Itt egy dátum, meddig kell várni a bérleti díjak mérséklődésére
- Pesti omlás: rettenetesen nehezen derül majd ki a felelős kiléte
- Már nincs annyi lakásépítés, mint korábban, de...
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


