2004. év elejétől a teljes anyagot már csak előfizetőinknek tudjuk ingyenesen rendelkezésre bocsátani, de egy rövid összefoglalót minden héten közlünk. BRÜSSZELI EURÓPAI UNIÓS CSÚCS: ALKOTMÁNY ÉS LISSZABONI CÉLOK A hét második felében ülésezett az Európai Unió állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács (EiT). A brüsszeli csúcsértekezleten több fontos pontban is előrelépés történt, amely
2004. év elejétől a teljes anyagot már csak előfizetőinknek tudjuk ingyenesen rendelkezésre bocsátani, de egy rövid összefoglalót minden héten közlünk.
BRÜSSZELI EURÓPAI UNIÓS CSÚCS: ALKOTMÁNY ÉS LISSZABONI CÉLOK
A hét második felében ülésezett az Európai Unió állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács (EiT). A brüsszeli csúcsértekezleten több fontos pontban is előrelépés történt, amely meghatározza az EU jövőbeli fejlődésének irányait. Az egyik ezek közül, hogy az EU-s Alkotmányt legkésőbb a dublini csúcsértekezleten (június 17-18.) el kell fogadni.
A másik fontos gazdasági témája a csúcsnak az ún. lisszaboni stratégia helyzetének elemzése volt, és az Európai Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a lisszaboni célok eléréséhez gyorsítani kell a reformlépések ütemét.
A VERSENYKÉPESSÉG NÖVELÉSE A TUDÁSALAPÚ GAZDASÁG FEJLESZTÉSÉVEL
Az elmúlt héten rendezte meg Budapesten a Világbank a harmadik fórumát a tudásgazdaságról, a Miniszterelnöki Hivatallal együttműködésben. A fórum célja az volt, hogy a tudás-gazdaság fejlesztési lehetőségeit elemezve a versenyképesség növelési lehetőségeit vizsgálja. A tudásgazdaság olyan új gazdasági környezetet jelent, melyben a tudás az elsődleges jólétteremtő eszköz, a növekedés mozgatórugója. Az innováció vezérelte termelékenység-növekedés és fejlődés kulcsfontosságú lehet a kelet-európai régió jövőbeli fejlődésében is.
VÁRATLAN 25 BÁZISPONTOS KAMATCSÖKKENTÉS, HOGYAN TOVÁBB?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az MNB monetáris tanácsa (MT) március 22-én hétfőn váratlanul 25 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot. Az ülésen most először vett részt a két újonnan kinevezett MT tag. A piaci elemzők nem vártak monetáris enyhítést a harmadik negyedév előtt, azonban az állampapír piaci hozamokban már az előző héten tükröződött a kamatvágás lehetősége. A kamatcsökkentésnek a mértékéből adódóan nincs jelentős hatása a gazdasági fundamentumokra, a döntés inkább demonstratív értékű. Az intézkedés azt mutatja, hogy a jegybank változtatott a korábbi, az esetleges további monetáris szigorítást is kilátásba helyező álláspontján. A jegybank a hétfői döntését a javuló gazdasági fundamentumokkal és a befektetők által elvárt csökkenő kockázati prémiumok alakulásával indokolta. A kamatvágást követően a forint tovább erősödött és az állampapírpiaci hozamok is csökkentek, majd a hét második felében profitrealizálást, enyhe konszolidációt figyelhettünk meg a piacon. Jelenleg a nagy kérdés az, hogy a jegybank mennyire mozog kényszerpályán, és milyen stratégiát érdemes választania a további kamatmérsékléshez.
A Heti Monitor heti rendszerességgel megjelentetett háttérelemzéseket, értékeléseket tartalmaz a meghatározó hazai és európai makrogazdasági folyamatokról, gazdaságpolitikai döntésekről, amelyek közvetve vagy közvetlenül befolyást gyakorolhatnak a gazdasági szereplők életére és tevékenységére.
A Heti Monitor alkalmanként négy, átlagosan 2-3 oldalas háttérelemzést tartalmaz a hazai gazdasági szereplőket érintő gazdasági folyamatokról és gazdaságpolitikai döntésekről. A Heti Monitorban elemzett legfontosabb témák a növekedési és kereskedelmi kilátások, a kamatok és az infláció változása, a keresztárfolyamok alakulása, a monetáris és fiskális folyamatok, a jelentősebb ágazati folyamatok és a gazdaságpolitikai döntések következményei.
Amennyiben kiadványunk felkeltette érdeklődését és szeretné megrendelni, a megrendelőlapot itt találja.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Nyugdíjügyi bejelentést tett Orbán Viktor
- KSH: külföldre olcsóbban termel a hazai ipar, mint belföldre
- Három születésre majdnem négy halálozás jutott augusztusban
- Egy halott, négy sebesült - lövöldözés volt Pozsonyban
- Hernádi Zsolt: sosem tudtuk kiváltani az energiahordozókat, pazarlás folyik
- Egy Leopard harckocsi bukkant fel a budapesti éjszakában – videó
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


