A muskátli klasszikus ágyás- és balkonnövény, a nyár sztárja! Élénk színével, bőséges virágkoronájával és kiváló ellenálló képességével bárkit levesz a lábáról.
A Kamélia Kert az elsők között van, akik próbálják meghonosítani Magyarországon a teatermesztést és annak hagyományait. Varga Mariannát, a kert alapítóját kérdezte a HelloVidék arról, hogyan jött az ültetvény létrehozásának ötlete, illetve, hogy miért érdemes magyar teát fogyasztani. De annak is utána jártunk, mit rontunk el a leggyakrabban, mikor teát készítünk.
HelloVidék: Miért nem termesztettek eddig Magyarországon teát?
Varga Marianna: Voltak próbálkozások az 50-es, 60-as években, de azok nem voltak sikeresek. Ma már szakmai segítséget is könnyebb kapni, az internet miatt, és a termesztéstechnológia is sokat fejlődött, így több létjogosultsága van.
HelloVidék: Honnan jött az ötlet, hogy létrehozza a teaültetvényt? Mi adta meg az első lökést? Illetve, mivel foglalkozott előtte?
Varga Marianna: Már régóta teákkal, teakóstolók szervezésével foglalkoztam, amikor kaptam a felkérést, hogy csatlakoznék-e az európai teaprojekthez, népszerűsíteném-e a teatermesztést Magyarországon. Egyből beleszerettem a gondolatba, és elvállaltam 2018 tavaszán.

HelloVidék: Miért különlegesek az itt termesztett teák? Miért ajánlott ebből is hazait fogyasztani?
Varga Marianna: Magyarországon még annyira új kultúra a teanövény, hogy nincs kártevője, sem kórokozója, így garantáltan vegyszermentesek lesznek a teáink. Tudom, honnan, melyik kertből érkeznek a levelek, ellenőrzött a minősége.
HelloVidék: Hogy képzeljük el a teaültetvény működését? Mikor történik az ültetés, betakarítás?
Varga Marianna: Májustól lehet ültetni, mikor már nincsenek talajmenti fagyok, egészen szeptember elejéig. A leveleket egy beállt ültetvényen kb. 3 hetente lehet szedni május és szeptember között, de nálunk még nagyon fiatalok a teakertek, így egy nyáron egy vagy két szedést tudunk összehozni kertenként, amit a teaworkshopjaimon el is fogyasztunk.
HelloVidék: Igényel valamilyen extra gondoskodást a növény?
Varga Marianna: Nagy a vízigénye, így mindenképp öntözni kell, hetente kétszer. Nagy melegben előfordulhat, hogy árnyékoljuk, illetve a téli vagyok ellen is védjük mulccsal vagy fóliával.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
HelloVidék: Milyen fajtájú teákat termesztenek az ültetvényen? Mekkora területen dolgoznak, mennyi növénnyel és hogyan dolgozzák fel őket?
Varga Marianna: Még kísérletről beszélhetünk csak, próbatermesztésről. A leszedett teákból készítettem már fehér és zöld teát is, amit a teaworkshopjaim résztvevői nagy örömmel kóstoltak meg.

HelloVidék: Hogyan érdemes elkészíteni egy ilyen teát? Mit rontanak el a legtöbben?
Varga Marianna: Bármilyen teát készítünk el otthon, fontos néhány alapszabály figyelembe vétele, ilyenek a víz hőfoka, a helyes áztatási idő, a használt tealevelek mennyisége. Leggyakoribb hiba a túl forró víz használata, és a túláztatás. Ha már arra figyel a teakészítő, hogy ne használjon forró, 100 fokos vizet, és ne áztassa a teát 1-2 percnél tovább, már sokkal finomabb teát fog tudni készíteni.
HelloVidék: Hogyan hatott a járvány a munkájukra? Milyen nehézségeket, illetve pozitív változásokat okozott?
Varga Marianna: Május végére terveztük a bemutató teakert megnyitását Vác környékén, ahová eljöhet bárki megnézni a teakertünket, megkóstolni a teáinkat. A járvány (és ez miatt egyéb családi nehézségek) miatt sajnos csúsztak a munkálatok, így tolódik a megnyitó is a következő májusra. De bízom benne, hogy érdemes rá várni, és szeretni fogják a látogatók.
HelloVidék: Milyen tervekkel vágnak a következő évnek? Idénre még terveznek valamit megvalósítani?
Varga Marianna: Idén még lesznek teakóstoló workshopjaim, amíg lehet tartani. Jövőre pedig még két féle teanövényt fogok kutatási céllal ültetni, illetve a legnagyobb munkánk a Kamélia Kert bemutató teakert megnyitása lesz. Mivel családi vállalkozás vagyunk, úgy alakítottam ki a munkákat, hogy szezonálisak legyenek, így jusson rá időm a család, gyerekek mellett. Tavasztól őszig igyekszem minél többet a szabadban lenni, a munkát is kiviszem a természetbe. Ilyenkor folynak a teanövények ültetése, a szaktanácsadás, és a szabadtéri teakóstolóim, a Sétálj és kóstolj rendezvénysorozat, melynek keretében szebbnél szebb botanikus kerteket és japán kerteket járunk be, és ott teázunk. Ősztől tavaszig jönnek a benti workshopok, rendezvények, ahol teáztatok, előadások, csapatépítők és céges napok, no és dübörög a webáruház, hiszen itt a teaszezon, és a karácsony is közeleg. Ilyenkor feltöltöm a készletet, mert szép csomagolású , minőségi teákat szívesen ajándékoznak az emberek. Ha pedig valaki ennél egyedibb ajándékot szeretne adni, örökbe fogadhat egy teacserjét, melyről névre szóló oklevelet állítunk ki a megajándékozott részére, valamint egy év múlva kap egy teakóstoló csomagot a magyar teából. Hiszen az örökbefogadással nem csak ajándékot vásárolt, hanem támogatta a teaprojektünket.

Idén a Balatonnál Szigliget lesz a kultúra fellegvára: Alföldi Róbert is színpadra lép a Várudvarban
A 35. Mediawave Nemzetközi Film és Zenei Együttlét fesztivállal indulnak a programok a Szigligeti Várudvarban; a nemzetközi filmfesztiválon 70 filmet láthat a közönség május 1....
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


