A tavaszi allergiaszezon magyarok százezreinek életét keseríti meg: most szakértői tanácsokat olvashattok a pollenekkel való hatékony küzdelemhez

Mindössze három év alatt megduplázódott a legnagyobb magánegészségügyi cégek piaca. Ez leginkább azt jelenti, hogy ha az egészségükről van szó, akkor azt a magyarok ki is fizetik, kerüljön akármennyibe.
Idén is körképet készített a Portfolio a legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatókról, és ebből bizony kiderült, hogy a magyarok, ha más megoldás nincs, bizony áldoznak az egészségükre. A teljes kép érdekében, közvetlenül is megkeresték az árbevétele alapján 25 legnagyobb intézményt. Több privát szolgáltató is megoszotta a mélyebb elemzésre lehetőséget adó adatait.
Az összegyűjtött adatok alapján megállapítható, hogy 2022-ben folytatódott a magánszolgáltatók látványos árbevételnövekedése, igaz már mérsékeltebb ütemben. A legnagyobb 23 cég árbevételének medián növekedési üteme 16% volt tavaly, míg ez 2021-ben sokkal dinamikusabb volt: 32%. (Az átlagnövekedés 20%-ra lassult a 2021-ben látott 39%-os növekedési ütem után.)
Az elemzés pontosságát megnehezíti, hogy a 2021-es számok alapján a TOP5-ös szolgáltatók közül kettő sem adott le éves beszámolót még a 2022-es évről (Medicover, Affidea). Ezen két társaság árbevételadata nélkül a legnagyobb magánegészségügyi vállalkozások 2022-ben 98 milliárd forintos árbevételt értek el, de ha azt feltételezzük, hogy a legnagyobb magánklinika, a Medicover kb. 20 milliárd forintos bevételt termelt (átlagos piaci növekedésből kiindulva), és közben az Affidea hozott egy 8 milliárd forintos árbevételt (a korábbi üzleti teljesítményéből kiindulva), akkor máris kb. 130 milliárd forintos piacról beszélünk a legnagyobb szolgáltatók esetében becslésünk szerint. Itt érdemes felidézni, hogy korábbi gyűjtésünk alapján 2019-ben a vezető szolgáltatók még 65 milliárd forintos "piacot" tudtak magukénak, vagyis
három év leforgása alatt nagyjából megduplázódott a legnagyobb magánegészségügyi cégek piaca.
Ez alapján nehezen lehet azt állítani, hogy Magyarországon bizonyos szempontból az egészségügy nem üzlet. A növekedést 2022-ben is a már ismert tényezők hajthatták (érdemes ennek kapcsán felidézni a Portfolio által minden évben megrendezett Private Health Forum konferencia korábbi tapasztalatait):
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- A legnagyobb magánszolgáltatók igyekeznek egyre szélesebb spektrumban ellátni a betegeket, folyamatosan növelték az ellátásokat, fekvőbetegrészleg-kapacitásaik jelentősen bővültek.
- A szakemberállományt sikeresen csábítják magukhoz, igaz ennek egyre nagyobb ára van az emelkedő bérköltségek miatt.
- Továbbá van egy toló erő is az állami egészségügy felől: a közfinanszírozott intézmények kapacitása még mindig nem állt helyre, ezért a betegek kiszorulnak az állami egészségügyből, és a magánszolgáltatókat választják.
Ami elmondható még az egymáshoz mérhető árbevételadatok alapján:
A legnagyobb 25 cég között is nagyon erős a koncentráció. A TOP3 szolgáltató a vezető klinikák árbevételének 41%-áért felel, a TOP5 szolgáltató már lefedi az árbevétel közel 60%át, a TOP10 szolgáltató pedig az általunk vizsgált cégek bevételének 79%-át. (2021-hez képest minimálisan ugyan, de erősödött a koncentráció.) A lap által szorosan követett 26 privát szolgáltató közül (3-ról nincs adat) 20 esetben látni árbevétel-növekedést, és csupán három esetben következett be árbevétel-csökkenés a 2021-es évről a 2022-es évre.
Nemrég lapunk is körbekérdezett a szakértőknél, mi lehet annak az oka, hogy bár folyamatosan csökken az emberek pénzének a reálértéke, egyre többen mennek át a magánegészségügyi szektorba. Ezt a cikket itt olvashatd el újra:
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


