Magyarországon hivatalosan is kitört az influenzajárvány egy hete, napról napra több óvodás korú gyerekkel fordulnak orvoshoz, veszik ki az óvodából. A járvány súlyosságáról, felkészülésről és megelőzésről Dr. Muzsay Gézát a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) alelnökét, illetve Dr. Marjai Tamást a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) szakmai elnökét kérdezte a Pénzcentrum.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat információi szerint a január 27. és február 2. között influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók becsült száma 30 ezer fő volt, az előző hetinél 72 százalékkal több. Valamennyi közigazgatási területen emelkedett az influenzás panaszokkal orvoshoz fordulók gyakorisága az előző héthez viszonyítva.
A klinikai és a virológiai adatok értékelése alapján megállapítható, hogy Magyarországon a 2020. év negyedik hetében megkezdődött az influenzajárvány, és az ötödik héten tovább nőtt a megbetegedések száma. A betegek 37,9%-a 0-14 éves gyermek, 33,4%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. A 35-59 évesek korcsoportjába tartozott a betegek 21,6%-a, 7,1%-a 60 éven felüliek közül került ki. A 100 000 azonos korcsoportba tartozó lakosra jutó megbetegedések száma a 3-5 évesek között volt a legmagasabb (847)!
A 100 000 lakosra jutó orvoshoz fordult betegek száma Pest (577), Győr-Moson-Sopron (495) megyében és Budapesten (393) volt a legmagasabb, Csongrád (82), Somogy (93) és Hajdú-Bihar (116) megyében a legalacsonyabb. Egy hét alatt az influenza miatt orvoshoz fordulók száma Tolna megyében több mint négyszeresére, Bács-Kiskun megyében közel háromszorosára, Komárom-Esztergom megyében több mint kétszeresére nőtt. Laboratóriumi vizsgálattal igazolt, influenzavírus által okozott megbetegedéseket tíz területen (a fővárosban, továbbá Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyében) diagnosztizáltak. Az év ötödik hetében influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról négy jelentés érkezett két megyéből (Fejér - 1 és Komárom-Esztergom - 3).
A negyedik héten egy Heves és egy Baranya megyei egészségügyi intézményben kialakult influenzaszerű tünetekkel járó járvány az ápoltakat és a dolgozókat is érintette. A Heves megyei intézményből származó mintákban az influenza A(H1N1)pdm09 vírus jelenlétét igazolták, a másik két járvány esetében a vizsgálatok folyamatban vannak.
Bár hivatalosan a járvány csak egy-két intézményben ütötte fel a fejét, érezhetően sokkal több gyermek hiányzik az óvodából, iskolából, mint az év más időszakaiban. Emiatt pedig a szülők is kimaradnak a munkából, és még el is kaphatják a kór a gyermekeiktől, akik könnyebb célpontot jelentenek a vírusnak.
- mondta el Dr. Muzsay Géza, a HGYE alelnöke. Kérdésünkre, hogy várható-e az óvodákban a járványkitörés az elkövetkezendő hetekben, azt mondta, hogy a közösségbe kerülő gyermekek fokozottabban hajlamosak fertőzésre, viszont az iskolában ez már kevésbé jellemző, mint bölcsödébe vagy óvodába kerüléskor. Hozzátette:
Dr. Marjai Tamás, a HGYSZ elnöke szerint is nagyon fontos a védőoldás, nagy szerepe van a betegség és a járványok megelőzésében:
Viszont Dr. Muzsay Géza szerint ezzel februárban már kicsit elkéstünk, célszerűbb előbb beadni, bár sohasem késő. Úgy gondolja, hogy érdemes lenne a lakosság átoltottságának arányát növelni, és nem csak a krónikus és idős betegek esetén.
A védőoltást a szakember szerint minden évben legjobb október végén, novemberben, decemberben beadatni az influenza elleni védőoltást.
A HGYE alelnöke szerint sajnos az utóbbi időben egyre többen betegen is elviszik gyermekeiket bölcsődébe, óvodába, iskolába, így a többi egészséges gyermeket is megfertőzhetik. Ez pedig oka lehet az időnként észlelhető tömeges megbetegedéseknek, hiányzásoknak. Azt ajánlja, hogy vigyázzunk egymásra, tartsuk be az alapvető szabályokat, így gyermekeink egészségesebbek lesznek. A szakember hozzátette, hogy segíthet továbbá a magas vitamintartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, illetve egyes probiotikumok is szerepet játszhatnak az ellenálló képesség növelésében. Kiemelte a rendszeres szellőztetés jelentőségét is, és az időjárásnak megfelelő öltözködést.
- javasolja Dr. Marjai Tamás.
"Az influenza kezelése során alapvetően olyan készítményeket használunk, melyek csökkentik a betegséggel együtt járó kellemetlen tüneteket. Ilyenek például a láz- és fájdalomcsillapítók, az orrdugulás elleni készítmények vagy a mellkas bedörzsölők. A náthás, megfázásos megbetegedések kezelésére ugyanezeket a gyógyszereket használjuk, így nem lehet elkülöníteni, hogy az adott készítmények forgalma az influenzajárvány vagy egy másik felső légúti betegség elterjedése miatt nő meg. Ezeket a készítményeket gyakorlatilag már késő ősztől kezdődően folyamatosan keresik a gyógyszertárakban, és a szezonjuk általában a tavaszi időszak kezdetéig tart" - mondta a gyógyszertárak szövetségének elnöke.
Arra is rákérdeztünk, hogy várható-e valamilyen termékhiány, mivel például az egészségügyi szájmaszkok gyorsan kifogytak a gyógyszertárakból (bár ennek hátterében nem csak az influenza, hanem a koronavírus is állhat.) Azonban a szakember megnyugtatott, hogy mivel az influenzajárvány kezdete és lefolyása nagy biztonsággal megjósolható, arra a gyógyszertárak jó előre fel tudnak készülni. Ezért sem számítanak gyógyszerhiányra az influenzajárvány folyományaként. Az viszont tény, hogy a gyógyszerfogyasztása mind a felnőtteknek, mind a gyermekeknek szánt termékek esetén megnő:
- mondta el a szakember.
Címlapkép: Getty Images
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |