Friss felmérés szerint a vállalatok idén jóval visszafogottabb béremelési ajánlatokkal kezdik a tárgyalásokat, mint az előző években.
Egy lépéssel közelebb kerülhet az állam ahhoz, hogy legalább az egyetemes szegmensben tőle lehessen csak gázt és áramot vásárolni, az RWE-vel kötött megállapodás értelmében az állami közműcég az egyetemes áramszolgáltatói piacon is megjelenhet.
Tovább terjeszkedik az állami rezsicég
A nemzeti közműszolgáltatás lakossági gázpiaci lábának kialakítása az elmúlt hetekben már gőzerővel zajlott, a gázszolgáltatók sorra adták vissza az engedélyeiket, a Főgáz már az Első Nemzeti Közműszolgáltatóhoz (ENKSZ) tartozik, hamarosan akár az összes magyarországi lakossági ügyfél az állami rezsicégtől kaphat gázt. A következő lépés az, hogy az ENKSZ az egyetemes áramszolgáltatói piacon is megjelenjen, ezzel kapcsolatban tett fontos bejelentést tegnap a Miniszterelnökség:
- a kormány és az RWE szándéknyilatkozatot írt alá arról, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 2016 januárjáig megveheti az Elmű és az Émász egyetemes villamos energiaszolgáltatási üzletágainak 100 százalékát
- szintén az MFB megveheti az Elmű és az Émász villamos energia elosztói társaságainak 49-49 százalékát
- az ENKSZ 2017. január 1-ig megvásárolhatja az Elmű-Émász Ügyfélszolgálati Kft. 100 százalékos üzletrészét
- a Magyar Villamos Művek (MVM) a jelenlegi 26,15 százalékról 49 százalékra növelheti részesedését a Mátrai Erőművet üzemeltető társaságban
Egyre közelebb a nagy cél
Az állam nem titkolt célja az, hogy belátható időn belül a lakossági gáz-, és áramellátást az állami közműcég, az ENKSZ végezze. Ehhez első körben "megfelelő" szabályozói környezetet teremtettek ahhoz, hogy a szolgáltatók sorra dobják be a törölközőt, nagyrészt a több lépcsőben végrehajtott rezsicsökkentések miatt az egyetemes szolgáltatás minden hazai szolgáltatónál veszteségessé vált. Mostanra a Főgáz nagyjából 800 ezer ügyfelének már az ENKSZ adja a gázt, és akár már idén a GDF Suez több mint 700 ezer ügyfele is az állami közműcéghez kerülhet, azzal már az ország legnagyobb gázszolgáltatójává válna az ENKSZ. A következő lépés a villamos energetikai láb kialakítása, az Elmű-Émász dealen keresztül az állami közműcég 2,1 millió háztartást, vagyis az összes háztartás közel felét érné el (az E.On-nak közel 2,4 millió, az EdF Démásznak közel 700 ezer ügyfele van).
Mit is venne meg pontosan az állam?
1. Egyetemes szolgáltatói tevékenység: az Elmű és az Émász áramszolgáltatási tevékenységének ez egy fontos pillére, ami érthető módon kell a nemzeti közműszolgáltatónak, ezzel ugyanis gyorsan lehet jelentősebb ügyfélbázist szerezni. Az áramszolgáltatók részéről ugyanakkor az eladás racionális döntés lehet, hiszen a működési környezet a rezsicsökkentés óta különösen kedvezőtlenné vált: az egyetemes szolgáltatói tevékenységen mind a két cég veszteséget realizál (a tavalyi évben együttesen közel 8 milliárd forint veszteséget értek el).
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
2. Ügyfélszolgálat: logikus módon az egyetemes szolgáltatói ügyfélkör kiszolgálásához kapcsolódó céget is megvenné az állam, ennek tevékenysége többek között a számlázásra, adatfeldolgozásra és más, ezekkel összefüggő egyéb szolgáltatásokra terjed ki.
3. Hálózati tevékenység: az állam az áramszolgáltatók hálózati elosztó cégeiben is részesedést szerezne, ezek a vállalatok biztosítják az áram elosztóhálózatokon való továbbítását a fogyasztókhoz. Ez ugyancsak logikus lépés lehet állami részről a bevásárlásoknál, hiszen növelheti az egyetemes szolgáltatói kör kiszolgálásának biztonságát, az viszont már kérdéses, hogy miért csak kisebbségi részesedéseket vennének meg (49 százalékot mindkét elosztócégben). A hálózati tevékenység mindkét cégnél jelenleg is profitábilis, a legutóbbi lezárt üzleti évben együttesen mintegy 12 milliárd forint eredményt értek el. Az Elmű energia elosztó cégének könyv szerinti értéke (2014. vége) 228 milliárd forint volt, az Émász egységéé pedig 84,5 milliárd forint. A kettő együttesen 312 milliárd forint, ennek a 49 százaléka 153 milliárd forint. Vagyis nagyságrendileg ekkora összeget fizetnének a szóban forgó cégekért, ha könyv szerinti értéken akarnák megvenni.
Ne szórakozz a NAV-val: 74 ezres tartozása volt, már terrorcselekménnyel gyanúsítják a magyar férfit
A férfinak 74 ezer forint adótartozása volt, a vádirat szerint ennek megfizetésére szólították fel.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Milyen lakáscélod van? Vásárlás vagy felújítás?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mit gondolnak olvasóinknak a lakás-előtakarékosságról.
-
Milliókat is bukhatnak a lakástulajdonosok, ha nem figyelnek erre
Arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain (x)
Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!