Az ingatlanpiacon egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyek a klasszikus családi ház kényelmét kínálják, de nem igényelnek akkora kompromisszumot árban.

A budapesti lakásvásárlók körében készült felmérés szerint júniusban az érdeklődők kedvence lett a II. kerület és a XI. kerület, letaszítva ezzel a dobogóról a korábbi csúcstartó XIII. kerületet és a befektetők által kedvelt VII. kerületet is.
A nyertes budai kerületekben 988 ezer és 1,2 millió forint körüli átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni az idei év első felében, azonban a II. kerületi otthonteremtés megközelítőleg a duplájába kerül, mint Újbudán. Mindkét kerületben a befektetési célú vásárlás és a nagyobb ingatlanba költözés adta fő motivációt a vevők számára a Duna House adatai szerint.
A II. kerület júniusban idén már második alkalommal lett az érdeklődők által megjelölt legkeresettebb terület, Újbuda pedig szintén másodjára állhat a dobogó második fokán a Duna House ügyfelei között végzett felmérés alapján. A két budai kerület ezzel maga mögé utasította a keresettségben csúcstartó XIII. kerületet, illetve a befektetők által kedvelt Teréz- és Erzsébetvárost is.
A fővárosi ingatlanpiac sajátossága, hogy Buda ingatlanjait, valamint a szűken vett pesti belváros lakásait kínálják a legmagasabb négyzetméterárakon a tulajdonosok, érthető tehát, ha általánosságban csak egy szűkebb réteg választja preferenciaként a budai oldalt. Utoljára 2020 év végén, a pandémia időszakában fordult elő, hogy az érdeklődők által előnyben részesített kerületek között az első háromból kettő a zöldebb és szellősebb budai területeken helyezkedjen el
– mondta ezzel kapcsolatban Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
A Duna által két részre osztott város területei eltérőek, mást kínálnak Pest nyüzsgő utcái és mást jelent a budai oldalon élni. A XI. kerület változatos és megfizethetőbb ingatlanpiaci kínálata szélesebb vevői réteget vonz a kerületbe, ahol az átlagos négyzetméterár 988 ezer forint, az ingatlanvásárlásra fordított összeg pedig meghaladja a 62 millió forintot, amelyért átlagosan 63 négyzetméteres lakásokat vásárolhatnak a vevők.
Élhető méretű, kb. 53 m2 alapterületű panellakást 860 ezer forintos átlagos négyzetméteráron, megközelítőleg 46 millió forintból kapható, de a klasszikus, nagypolgári életérzés szerelmesei is találhatnak maguknak lakást egymillió forint körüli átlagos négyzetméteráron. Új ingatlanokat is bőséggel kínál Újbuda, megközelítőleg 3000 lakás szerepelt a 2023 második negyedévben meghirdetett projektek kínálatában. A kerület újépítésű ingatlanjai 1,5 millió forintos átlagos négyzetméteráron keltek el az elmúlt negyedévben, a fővárosban így a hetedik legdrágább kerületnek számít Újbuda az új lakások négyzetméterárainak szempontjából.
Míg Újbudán a tavalyihoz hasonlítva a négyzetméterárak stagnálása jellemzi az ingatlanpiacot, addig a II. kerületben a Duna House értékesítési adatai alapján a 2022-es átlagnál 24%-kal magasabb, 1,2 millió forintos átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni idén
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
– árulta el a szakértő. Az ügyfelek átlagosan 112 millió forintot költöttek ingatlanra a kerületben, amelyért közel 90 négyzetméteres otthonokat kaptak.
A kerület kínálata az újbudaihoz képest kevesebb mozgásteret enged az érdeklődők számára. Panellakást nem, csúsztatott zsalus szerkezetű ingatlant pedig elenyésző számban találni a kerület eladó ingatlanjai között. Aki használt téglaépítésű lakást, újépítésű ingatlant vagy panorámás luxus házat keres, már bővebb kínálatból válogathat, azonban érdemes kiemelni, hogy a teljes, aktuális fővárosi ingatlankínálat mindössze 6%-a található a II. kerületben.
Budapesti új lakásért az idei év második negyedévében egyik kerületben sem kértek többet, mint a II. kerületben, ahol már 2,5 millió forintnál is magasabb árat kell fizetni egy új lakás négyzetméteréért.
A II. kerületi elhelyezkedésű új ingatlant előnyben részesítők számára a magas négyzetméterárak mellett nehezíti az ingaltanvásárlást az is, hogy az egyik legkevesebb, mindössze 100 alatti darabszámban hirdettek meg a fejlesztők lakásokat a kerületben
– tette hozzá Benedikt Károly.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


