Idén is Tokió a világ legdrágább városa a külföldiek számára a Mercer nemzetközi tanácsadó és szolgáltató cég felmérése alapján. A japán főváros Luandától, az olajbányászatból meggazdagodott angolai várostól hódította vissza az irigylésre nem igazán méltó címet.
A New York-i központú cég összesen 214 várost rangsorolt a lakásköltségek, az élelmiszerárak és a közlekedési tarifák alapján. A második helyre visszacsúszott Luanda után újabb japán város, Oszaka következik, majd Moszkva és Genf a sorrend, a hatodik helyen pedig Zürich és Szingapúr osztozik. A külföldiek szemszögéből legdrágább egyesült államokbeli város New York lett, ám a teljes listán még így is csak a harmincharmadik.
2. Luanda, Angola
3. Oszaka, Japán
4. Moszkva, Oroszország
5. Genf, Svájc
6. Zürich, Svájc
7. Szingapúr, Szingapúr
8. N'Djamena, Csád
9. Hong Kong, Hong Kong
10. Nagoya, Japán
11. Sydney, Ausztrália
12. Sao Paolo, Brazília
13. Rio de Janeiro, Brazília
14. Bern, Svájc
15. Melbourne, Ausztrália
16. Sanghaj, Kína
17. Peking, Kína
18. Oslo, Norvégia
19. Perth, Ausztrália
20. Libreville, Gabon
21. Koppenhága, Dánia
22. Szöul, Dél-Korea
23. Canberra, Ausztrália
24. Brisbane, Ausztrália
25. London, Nagy-Britannia
(Forrás: Mercer)
A gazdasági-pénzügyi válság a megélhetés szempontjából kedvező hatással van az európai nagyvárosok egy részére, legalábbis ezt jelzik a felmérési adatok. Párizs például tíz hellyel esett vissza, és most a 37. legdrágább metropolisz a világon. Róma az idei listán a 42. (tavaly a 34. volt), London a 25. (18.), Bécs pedig a 48. a tavalyi 36. helyezés után.
A legnagyobb mértékben a görög fővárosban vált olcsóbbá az élet: Athén huszonnégy hellyel került hátrább, és a mostani listán csak a hetvenhetedik.
Egyre drágábbak a kínai nagyvárosok
A jüan erősödése, a magas ingatlanárak és a növekvő megélhetési költségek miatt egyre drágábbnak érzik az életet a kínaiak és a külföldiek is a kínai nagyvárosokban. A kínai városok közül Hongkongban, Sanghajban és Pekingben érzik legdrágábbnak az életet az ott élő külföldiek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A listából egyértelműen kitűnik a kínai városok drágulása az előző évhez képest. A kelet-kínai Sanghaj például tavaly még 21. volt a globális rangsorban, míg az idén már a 16. A tavaly 20. legdrágábbnak minősített Peking pedig a 17. helyet szerezte meg.
Öt kínai város debütált a 100 legdrágább város között, ezek az észak-keleti Csingtao (Qingdao), Tiencsin (Tianjin) és Senjang (Shenyang), a közép-keleti Nanking (Nanjing), valamint a közép-kínai Csengtu (Chengdu). A nagyvárosok drágulása a kínai internetportáloknak és lapoknak is állandó témája. Egy májusi, a sina.com hírportál internetes közvélemény kutatásának alkalmával a kínai lakosok úgy fogalmaztak: az elmúlt években legnagyobb mértékben az élelmiszerárak, az ingatlanárak és az adók nőttek a nagyvárosokban.
A drága megélhetési költségek a kínai belső migrációra is hatással vannak, egyre több munkás dönt ugyanis úgy, hogy a keleti partot hátrahagyva az olcsóbb, eredeti otthonához sok esetben közelebb eső középső, illetve belső régiókban keres munkát magának. Ez a folyamat komoly munkaerőhiányhoz vezethet a keleti régiókban, ahol egyes iparágakban már most is hiány mutatkozik bizonyos szakmák művelőiből.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel ma: ezek a tényezők számítanak igazán
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Elég volt a zsúfolt tengerpartokból? Ez a város lehet a magyarok új kedvenc üdülőhelye
A forróság elől menekülve egyre többen választják a lengyel “coolcation” úticélokat.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


