12 °C Budapest

Ezért fog fájni jövőre a bankolás

Pénzcentrum
2012. november 6. 12:02

A tegnap megjelent elemzésünkből jól látszik, hogy a legnagyobb bankok jelentősen növelték a folyószámla használathoz kapcsolódó díjaikat. Politikusok is hivatkoztak arra, hogy valamilyen formában szabályozni kellett volna, milyen formában változtathatnak az ügyfelek kárára díjaikon a hitelintézetek. A Pénzcentrum.hu annak járt utána, miért is növekedhettek meg ilyen jelentős mértékben a 2013-tól érvényes költségek.

Szinte szabadon változtathatják meg a már meglévő számlaszerződések esetén is díjaikat a bankok. A kérdést a hitelintézeti törvény ugyan szabályozza, de nem vonatkozik az eddig ingyenes szolgáltatásokra.

A törvény jelenlegi formájában csak az eddig is fizetős tételekre vonatkozó emeléseket korlátozza, mégpedig úgy, hogy a kamaton felül nem rendszeresen fizetendő egyéb díjat, költséget a pénzügyi intézmény már megkötött szerződések vonatkozásában évente legfeljebb a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző évi éves fogyasztói árindex mértékében emelhet.

Ha kíváncsi vagy 2013 legolcsóbb bankszámláira, akkor ezt is nézd meg: Ezt neked Matolcsy új adója: 2013 legolcsóbb bankszámlái

Már ez is önmagában 5-6 százalék fölötti áremelést tenne lehetővé a bankok számára, de további lehetőséget jelentenek nekik az ingyenes számlák és a nem rendszeres díjak, melyek költsége szabadon változtatható.

Tehát minden olyan tétel, ami eddig ingyenes volt szinte bármelyik számlacsomag esetében (pl. az utalás, csoportos beszedési megbízás stb. ) bármilyen mértékben drágulhatott. A legtöbb bank ezekhez a tételekhez nyúlt hozzá és változtatta meg, áthárítva a tranzakciós illetéket.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Pénzcentrum vélemény
A Pénzcentrum.hu véleménye szerint a fogyasztóknak az érdeke, hogy az áthárított tranzakciós adó a készpénzfelvételt terhelje minél nagyobb mértékben. Hiszen így könnyebben elkerülhető a magas díjtétel aktívabb kártyahasználattal és az átlagos banki költségek is kisebb mértékben növekedhetnének. Ha olyan tételeken keresztül terhelik át az ügyfelekre a tranzakciós adót a bankok, melyek közvetlenül is kapcsolódnak az adó alapjához, akkor elkerülhető, hogy túlzott mértékben növekedjenek a költségek.

Abban az esetben, ha rejtett költségek jelennek meg, melyek egyáltalán vagy csak részben kapcsolódnak a készpénzhasználathoz, akkor összességében ráfizethetnek az ügyfelek. Hasonló helyzet alakulhatna ki, mint a sárga csekkes fizetés esetén, melynek látszólagos ingyenessége óriási költségekkel jár a postai szolgáltatásokat egyáltalán nem is használó ügyfelek terhére is. Ebben az esetben például a betéti és hiteltermékek aktív használói járnának rosszul.

 

PC BLOGGER & PODCASTER
Kasza Elliott-tal  |  2026. március 7. 16:37
Kicsit megkésve, de csak megszületett a februári update-om is. Adtam, vettem, meg sajnos volt egy os...
MEDIA1  |  2026. március 6. 19:21
A Fővárosi Törvényszék szóvivője szerint 6 nappal elkésett az Index jogorvoslata a Tisza Párt által...
iO Charts  |  2026. március 6. 15:01
A Bitcoin eredeti ígérete a kezdetekben rendkívül vonzó volt: egy decentralizált, független „d...
Holdblog  |  2026. március 6. 09:03
Ezen a héten elemzünk Pekár Dáviddal, Cser Tamással, Szőcs Gáborral és gyengülő forinttal. Milyen pl...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 8. vasárnap
Zoltán
10. hét
Március 8.
Nemzetközi nőnap
Ajánlatunk
  • Magyar trappista: a vásárlók és a tejágazat is jól jár vele (x)

    A Sajtszívvel ellátott, hazai trappista megvásárlása kilogrammonként kb. 10 liter magyar tej felvásárlását jelenti a nehéz helyzetben lévő magyar gazdáknak.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. március 8. 09:31