A gazdasági világválság nagy vesztesei között fogják számon tartani a jövő krónikái azokat, akik a közeljövőben mennek nyugdíjba. A nyugdíjalapok ugyanis óriási összegeket buktak az elmúlt év során.
Döbbenetes eredményt hozott a legutóbbi kárfelmérés (nehéz más kifejezést használni) a nyugdíjalapok terén. A tavalyi év folyamán vagyonuk 19 százalékát vesztették el az alapok, ami világszerte összesen 5 000 milliárd dollár elpárolgását jelentette.
Az adatok azért is megdöbbentőek, mert a korábbi években remekeltek a nyugdíjalapok: 2007 végéig az ötéves átlaghozam évi 12 százalék volt. Ehhez képest az idei évet a 2005-ös szintekről kezdhetik újra az alapok - vagyis sarkosan fogalmazva 3-4 év elveszett a működésük eredményéből és a nyugdíjasok pénzéből.
A nyugdíjalapok eszközeinek mértéke ezzel az átlagos GDP 61 százalékára csökkent a tavalyi 72 százalék után: ilyen rossz arány utoljára 1996-ban fordult elő. A hatalmas veszteségek ellenére is rendkívül dinamikusan fejlődő üzletág maradt a nyugdíjalapok piaca, de a kormányzatoknak át kell gondolniuk hogyan lehetne jobban szabályozni az alapok működését. Jó példaként lebeghet a többiek szeme előtt Németország, ahol a nyugdíjalapok még növekedni is tudtak tavaly, köszönhetően annak, hogy a vagyon nagyon nagy részét állampapírokba fektetik, melyek jóval biztonságosabbak, még ha a növekedési potenciáljuk nem is olyan nagy.
-
Változó karácsonyi kosár: spórolnak a magyarok, de a menüre nem sajnálják
Egy kutatás szerint továbbra is kiemelt fontosságú az ünnep, de sokan szűkebb kerettel gazdálkodnak, visszafogják az ajándékköltést, és a megfizethető meglepetések felé fordulnak.
-
Évente tízmilliárdokat lopnak el a csalók hazai bankszámlákról – Kiderült, ki a legkönnyebb célpont
Becslések szerint 2,6 millió magyar változtatott online vásárlási szokásain, miután átverték vagy csalás célpontja lett, 40%-uk emiatt kevesebbet vásárol a neten.
-
Állatorvosi rendelőből skálázható kkv – így épült fel a Petlegio tőkevonzó modellje
Nándorfi Zoltánt, a Petlegio vezetőjét és Bánfi Zoltánt, az MKIK Tőkealap-kezelő vezérigazgatóját kérdeztük.
-
Zsalutrend: számít a felhasznát anyagokba épített energia (x)
Fókuszban a karbonsemlegességhez hozzájáruló, csekély ökológiai lábnyommal rendelkező és igazolt adatokkal kínált építőanyagok. Ezek között rendhagyó egy 25 éves zsaluinnováció a Mevától.
-
Önálló digitális transzformációs terület a Rossmann-nál (x)
Dedikált csapattal indult el a digitális transzformáció a Rossmann Magyarországnál, az új, önálló területet Fürjes Ádám, a vállalat eddigi webshopvezetője irányítja.
-
A vásárlói élmény és az értékteremtés kéz a kézben jár az Ecofamily üzleteiben (x)
Az elmúlt években látványosan átalakultak a fogyasztói igények: a vásárlók ma már nem csupán termékeket keresnek, hanem olyan márkákat és üzleteket, amelyekkel azonosulni tudnak és amelyek valódi értéket képviselnek.








