A nyár közeledtével fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a diákok munkavégzésével kapcsolatos szabályokra.

A mesterséges intelligencia (AI) már most is kézzelfogható előnyöket nyújt a dolgozók és a vállalatok számára: növeli a termelékenységet, javítja a kereseti lehetőségeket, és a várakozásokkal szemben nem csökkenti, hanem növeli a munkahelyek számát – derül ki a PwC Global AI Jobs Barometer 2025 című jelentéséből, mely hat kontinens több mint 1 milliárd álláshirdetését és több ezer vállalati pénzügyi adatot elemzett.
A korábbi félelmekkel ellentétben a mesterséges intelligencia hatásának leginkább kitett munkakörökben is nőtt a munkahelyek száma – 38%-kal 2019 és 2024 között.
- Az AI-nak legjobban kitett iparágakban az egy alkalmazottra jutó árbevétel háromszor gyorsabban nőtt (27%), mint a legkevésbé érintett ágazatokban (9%).
- Azokban a munkakörökben, amelyekre leginkább hatással van az AI, a munkáltatók által elvárt készségek 66%-kal gyorsabban változnak, mint egy évvel korábban.
- Az AI-kompetenciát igénylő pozíciók átlagosan 56%-kal magasabb fizetést kínáltak 2024-ben (szemben a 2023-as 25%-kal).
- Ezzel szemben a mesterséges intelligenciának kevésbé kitett szektorokban a termelékenység gyakorlatilag stagnál, a bevételek növekedése is lassabb.
A technológia tehát nemcsak hatékonyabbá teszi a munkát, hanem új lehetőségeket is teremt. A sikeréhez azonban kulcsfontosságú a stratégiai szemléletű alkalmazás és a folyamatos készségfejlesztés.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


