"Az Európai Parlament Önért dolgozik" -jól hangzik a szlogen, de nem árt ha tudjuk, hogy az EP képviselőknek anyagilag is megéri Brüsszelben munkálkodni. Ezért választóként a politikai programok mellett érdemes azt is megfontolnunk, kit juttatunk mesés jövedelmekhez.
Havi kétmillió fix
A KSH legutóbbi statisztikái szerint Magyarországon a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos havi bruttó keresete 195 800 Ft volt (2009. első negyedévében).
Az uniós tagállamok képviselői a következő törvényhozási időszaktól kezdődően egységesen havi bruttó 7665 eurót, azaz 2 160 000 Ft-ot keresnek majd.
Könnyű kiszámolni, hogy ha egy képviselő bruttó fizetése havi 7665 euró, az éves szinten több mint 91 ezer euró, öt év alatt pedig 460 ezer eurót, azaz nagyjából 130 millió forintot jelent. Összehasonlításként: öt év alatt a magyar átlagkereső ennek kevesebb mint tizedét, 11,7 millió forintot keresheti.
Változások az újoncoknak
Négy éve, 2005 szeptemberében fogadták az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló szabályzatot, amely lehetővé teszi az egyenlőtlenségek orvoslását és nagyobb átláthatóságot biztosít. Ez a szabályzat a következő parlamenti ciklus elején, azaz idén lép hatályba.
Korábban a képviselők az őket delegáló országtól kapták alapfizetésüket, ez pedig jelentős különbségeket eredményezett: míg például egy olasz képviselő havi 11 ezer eurót vitt haza, balti kollégái kénytelenek beérni 800 euróval. A szabályok megváltoztatása miatt a magyar költségvetés évi ötszázmillió forintos tehertől szabadul meg.
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 1,5 millió forintot igényelnél, 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 929 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 958 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A magyar választók vasárnapi döntésükkel 22 képviselőt küldhetnek az Európai Parlamentbe.
A bejutott képviselők egységesen 7665 eurót (azaz 2,16 millió forintot) keresnek majd havonta (ez az összeg az Európai Bíróságon dolgozó bírók fizetésének a 38,5 százaléka). Igaz, végső soron ezt is a tagállamok állják, hiszen az összeget az EU költségvetéséből fedezik, amelynek alapját a tagok befizetései adják.
Az európai parlamenti képviselők az EU költségvetésébe fogják befizetni jövedelemadójukat, de a tagállamoknak megmarad az a lehetőségük, hogy legfeljebb a nemzeti kulcsok mértékéig ők is megadóztassák a fizetéseket. A jogszabály szerint a tagállamok kérhetnek átmeneti felmentést az új előírások alól.
Juttatások, asszisztensek
Persze a több mint 7 ezer eurón felül számos juttatásban is részesülnek a honanyák és honatyák. Ezek a "mellékesek" például olyan kiadások fedezésére szolgálnak, mint a telefon- és postaköltségek, a képviselői irodák igazgatási költségei, vagy az utazási költségek.
Ugyanakkor jobban ellenőrzik majd a juttatások kifizetését, jelentősen megkurtítják például az asszisztensek fizetését. 2009 júniusától a tagállamokban dolgozó asszisztensek szerződéseit hitelesített kifizető ügynökségek fogják kezelni. A Brüsszelben, illetve Strasbourgban dolgozó munkatársakra pedig az európai köztisztviselőkéhez hasonló szociális és fizetési rendszer lesz érvényes. A képviselők továbbra is teljesen szabadon választhatják meg asszisztenseiket, a rájuk bízott feladatokat és a munkaszerződések időtartamát.

A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
A Black Friday után itt a Green Friday: mutatjuk, milyen akciók várnak
A túlfogyasztásra hívja fel a figyelmet a Mastercard kampánya.
- Megkapta az esélyt a magyar női kézilabda-válogatott
- Donald Trump szerint ez a legújabb átverés
- Turi Attila, az MMA elnöke: pontosan kijelöli az utat a makoveczi örökség
- Kikapott a Fradi, marad az élen a Paks - eredmények, tabella
- Meghalt egy szurkoló, a kapus szólt a játékvezetőnek, hogy álljanak le
- Érem nélkül maradtak a magyarok Otopeniben az utolsó napon
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


