2004 januárjában a kivitel volumene 18%-kal, a behozatalé 12%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a KSH. Az exportárindex mintegy 3, az importindex közel 5%-os forintárszint-növekedést mutat, ezáltal a külkereskedelmi forgalom kismértékű, 1% körüli cserearányromlás mellett bonyolódott le.
A forint 2004 januárjában az előző év azonos időszakához képest a főbb devizákkal szemben 8%-kal leértékelődött: a forgalomban meghatározó súlyú euróhoz viszonyítva 11%-os gyengülés, míg a mintegy 14%-os arányt képviselő dollárhoz képest 7% körüli erősödés volt tapasztalható.
A kivitel volumene a forgalomból közel 65%-kal részesedő gépek és szállítóeszközök körében közel 25%-kal nőtt: 2004 januárjában folytatódott a - televízió- és videókészülékeket, mobiltelefonokat, valamint ezek részegységeit is tartalmazó - híradás-technikai berendezések forgalmának dinamikus bővülése. A gépkivitel több mint 80%-a az Európai Unióba irányult, ahol a forgalom volumene 20%-kal nőtt. Megkétszereződött - szintén a híradástechnikai termékeknek köszönhetően - a fejlődő országokba irányuló gépexport. Az élelmiszerek, italok és dohány exportja - a 2003. évi stagnálást követően - 2004 januárjában 20%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
A behozatal volumene a forgalom több mint felét jelentő gépek és szállítóeszközök körében - az export növekedésével összefüggésben - 20%-kal emelkedett: számottevően bővült a híradástechnikai készülékek, valamint a villamos gépek (ezen belül az elektromos alkatrészek és az integrált áramkörök) importja. A fejlődő országok viszonylatában - különösen a Kínával, Koreai Köztársasággal és Malajziával megélénkülő forgalomnak köszönhetően - 50%-kal nőtt a gépbehozatal volumene. Az energiahordozó-import volumene nem változott: a kőolaj és a földgáz importjának csökkenését ellensúlyozta az elektromos energia növekvő behozatala.
Az energiahordozó-import árszínvonala - a földgáz jelentős árszintnövekedése és a kőolajtermékek mérsékelt árszintcsökkenése következtében 8%-kal emelkedett.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Összekapott Németországgal Lengyelország a választás előtt
- Biztató hírek Sophia Lorenről
- A Dunából került elő a múlt héten eltűnt fiatal holtteste
- Rövidesen valóra válhat a dízelesek rémálma
- Kunhalmi Ágnes a momentumos Donáth Annának üzenget
- Tűz ütött ki egy ismert cementgyárban, 30 méteres lánggal ég
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


