Többek között informatikai és a befektetési szolgáltatási tevékenységet érintő egyes hiányosságok miatt.
Másfél millió hitelkártya van jelenleg forgalomban Magyarországon, ez az összes bankkártya 17%-a. A hitelkártya speciális fizetési eszköz, amely jóval több, illetve másfajta lehetőséget ad használójának, mint egy betéti kártya. Ha odafigyelünk a pontos törlesztésre, gyakorlatilag kamatmentes hitelhez juthatunk.
Mi is pontosan a hitelkártya?
A hitelkártya olyan speciális bankkártya, melynek birtokosaként minden olyan üzletben, mellyel bankunk megállapodást kötött, lehetőségünk van a számla aláírásával hitelre árut vásárolni vagy szolgáltatást igénybe venni.
A kártyához (vagyis a hozzá tartozó hitelszámlához) a bankkal kötött szerződésben meghatározott mértékű hitelkeret kapcsolódik, amely igazodik jövedelmi helyzetünkhöz. A hitelszámla a kártyával végrehajtott műveletek, és a ténylegesen igénybe vett hitel összegének nyilvántartására szolgál, és jellemzően betétlekötésre, átutalásra nem alkalmas.
Ez a kártya tehát a bank és a kártyabirtokos közötti szerződésben meghatározott mértékű hitelkerethez kapcsolódik, amelyet egy hitelszámlán tartanak nyilván. Amikor a kártyabirtokos használja a kártyáját, maximum a hitelkeret erejéig kölcsönt kap a banktól.

A bank meghatározott időközönként, általában havonta, küld számlakivonatot a kártyabirtokosnak, amelyen feltünteti a kártyával végzett műveleteket és az igénybe vett hitel összegét. A kártyabirtokos dönti el, hogy tartozását teljes egészében visszafizeti a számlakivonaton feltüntetett határidőn belül, vagy annak csak egy részét.
A részfizetés általában csak akkor engedélyezett, ha tartozása meghatározott százalékát kifizeti a kártyabirtokos. Ennek minimális mértékét (általában 5-10%) a szerződés rögzíti, pontos összegét a számlakivonat tartalmazza. Amennyiben a kártyabirtokos a teljes tartozását visszafizeti a számlakivonaton feltüntetett fizetési határidőig, a kártyához kamatmentes hitelperiódus járul, részfizetés esetén ezt nem minden bank biztosítja a visszafizetett hányadra.

Mi a különbség a hitelkártya és a betéti kártya között?
A klasszikus betéti kártya bankszámlához kapcsolódik, használatának fedezetéül pedig a számlán lévő pénzösszeg (számla egyenlege) vagy a számlához kapcsolódó hitelkeret szolgál. A hitelkártya ezzel szemben több, mint egy egyszerű betéti kártya. A hitelkártyához - a betéti kártyával ellentétben ugyanis - nem szükséges külön bankszámla. Nem kell pénzt elhelyezned bankszámládon, a bank által rendelkezésére bocsátott hitelkeretet használhatod vásárlásra és - kártyatípus függvényében - készpénzfelvételre az ún. hitelszámla terhére.
Hogyan fizethetsz hitelkártyával?
Amikor használod a kártyádat, maximum a még fel nem használt hitelkeret erejéig kölcsönt kapsz a banktól. A bank meghatározott időközönként (általában havonta) küld számlakivonatot, amelyen feltünteti a kártyával végzett műveleteket és az igénybe vett hitel összegét. Te döntöd el, hogy a számlakivonaton feltüntetett határidőn belül tartozásod teljes összegét vagy annak csak egy részét fizeted vissza.
A hitelkártya működése
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
A hitelkérelem és hitelképesség alapján a bank személyre szabott hitelkeretet bocsát a rendelkezésedre. Ez a hitelkeret valamennyi költéssel (valamint a tartozás, kamat, díjak összegével) csökken, és nő a visszafizetések összegével. Az ügyfélnek lehetősége van arra, hogy mapi vásárlási és készpénzfelvételi limiteket határozzon meg, de a hitelkeret teljes összegét általában nem lehet készpénzfelvételre fordítani.

Az elszámolási időszakban (bankonként eltérő, a legtöbbször 30 nap) keletkezett költéseket a bank egy számlán tartja nyilván. Havonta egy meghatározott időpontban, az elszámolási napon értesíti az ügyfelet, megjelölve a hitelkeret igénybe vett, valamint igénybe nem vett teljes összegét, a kötelezően visszafizetendő minimális összeget, fizetendő díjakat, valamint a fizetési türelmi időszak lejáratát. A törlesztés összegét a bank meghatározott sorrendben használja fel a tartozások kiegyenlítésére (a díjak, jutalékok és ügyleti kamat kiegyenlítését követően a legrégebbi készpénzes és vásárlási tranzakciók elszámolására).
Minimum fizetendő összeg
Az elszámolási napot követően a felhasználó dönthet arról, hogy tartozása csupán egy részét fizeti vissza. A részteljesítésnek van egy bank által meghatározott minimuma, ezt nevezzük minimum fizetendő összegnek, amelyet minden esetben a fizetési türelmi időszak végéig be kell fizetni, ellenkező esetben késedelembe eshetünk és a bank késedelmi kamatot és/vagy díjat számít fel. A minimum fizetendő összeg mértéke bankonként változó (például a felhasznált hitelkeret 5%-a, min. 2000 - 5000 Ft; a felhasznált hitelkeret 5,6,7,8,9,10 %-a).
Előfordulhat azonban, hogy költésünk olyan alacsony, hogy annak összege a minimum fizetendő összeg mértékét sem éri el, ilyen esetben csak a költés összegét kell megfizetni.

Készpénzfelvételre NE!
Amennyiben a fizetési türelmi időszak végéig (amely legtöbb esetben 15 nap) a tartozás teljes összegét visszafizeted, költésed kamatmentes lesz, feltéve, hogy a kártyát csak vásárlásra használtad. Készpénzfelvétel esetén ugyanis a legtöbb bank a tranzakció napjától kezdődően hitelkamatot számít fel a készpénzként felvett összegre.
Nagyon fontos tehát, hogy a kamatmentes periódus csak abban az esetben áll fenn, ha a felhasznált hitelkeret teljes összegét visszafizeted a fizetési türelmi időszak végéig! Amennyiben a felhasznált hitelkeret összegét nem, vagy csak részben teljesíted, a bank a vásárlás időpontjától hitelkamatot számít fel tartozásod teljes összegére (tehát a minimum fizetendő összeg megfizetése esetén is).
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Felmerült a könyvmegsemmisítések ötlete Ukrajnában - a háború keddi hírei
- Ennyivel keresünk többet tavaly óta a KSH szerint
- Bendarzsevszkij Anton: az olajembargónak is csak hosszú távon lesz hatása
- Heves harcok dúlnak egy 25 kilométeres szakaszon, ez most a háború kulcsterülete
- Húsz ország szándékozik újabb fegyvereket küldeni Ukrajnának
- Deutsch Tamás: sok EU-tag hálás, amiért mi kimondjuk, amit ők nem mernek
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


