A gyermekek online szexuális kizsákmányolása és visszaélése egyre súlyosabb globális probléma, derül ki egy új tanulmányból.
Aljas csalók vadásznak a magyarok banki adataira: vigyázz, téged is egyszerűen kifoszthatnak
Egyre többen használnak készpénz helyett bankkártyát vásárláskor és intézik pénzügyeiket interneten keresztül, ezzel párhuzamosan azonban megnőtt a sérelmükre elkövetett banki csalások száma. Minél idősebb valaki, annál nagyobb eséllyel vágják át a bűnözők telefonon vagy e-mailen keresztül. Ebben a bankok felelőssége óriási, ugyanakkor nem elhanyagolható az ügyfelek szerepe sem abban, hogy biztonságban legyen a pénzük. Összeszedtük azokat a legfontosabb tudni- és tennivalókat, melyeket feltétlenül el kell végezned még ma!
Habár egyre többször halljuk, hogy a rendkívül magas fenntartási költségű készpénz helyett érdemesebb inkább bankkártyát használni, az MNB is elkötelezett a digitális pénzügyi megoldások mellett, azért nem árt tisztában lenni a veszélyeivel is.
Mivel évről évre egyre többen bankolnak az interneten, egyre többen használnak bankkártyát, ezért megszaporodtak a banki csalások csalások is. Bizonyos esetekben a csalók banki ügyintézőnek adják ki magukat, és érzékeny adatokat kérnek be, vagy azt, hogy a számlatulajdonos utalja át a számláján lévő pénzt azonnal egy ismeretlen bankszámlára „biztonsági okokból”
Fontos tudni, hogy a bank soha nem kéri a jelszavaidat: PIN kód, a bankkártya hátulján lévő három számból álló CVV kód, internetes belépési kód vagy bármi hasonlót. Soha nem is kérnek arra, hogy kattints egy linkre, amit most küldtek és/vagy lépj be az internetbankodba most. Ezért is fontos, hogy a bankszámla-tulajdonosok tisztában legyenek, milyen protokoll mellett keresi meg őket bankjuk és mikor érdemes gyanakodni.
Egy amerikai felmérés szerint a legsérülékenyebbek az egészen fiatalok, a 20 év alattiak: 2020-ban az Egyesült Államokban közel 71 millió dolláros kollektív veszteséget szenvedtek el. Ez a korosztály áldozatonként átlagosan 3000 dollárt veszített. Ellenben az idősebb felnőttek általában több megtakarítással és vagyonnal rendelkeznek, így értékes célpontjai a csalásoknak. Emellett sok idősebb ember magányos, bizalomgerjesztő és kevésbé járatos a technológiában, ami érzékenyebbé teszi őket a csalásokra.
Elsősorban persze a bankok feladata is megakadályozni az ehhez hasonló eseteket, de ügyfélként mindenkinek kötelessége mindent elkövetni annak érdekében, hogy megvédje a bankszámláján tárolt saját pénzét, megtakarításait.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A nagyobb felelősség azért továbbra is a bankok kezében van, akik, mint azt a korábban említett megoldások is igazolják. próbálják is elejét venni a biztonsági problémáknak. De valóban egyre növekvő problémának számítanak a banki adatokkal való visszaélések, vagy csak a sajtó fújja fel a problémákat? És ha igen, mit tehetnek a pénzintézetek, vagy az MNB az ügyfelek védelme érdekében? Egyáltalán kinek a felelőssége az új biztonsági protokollok kidolgozása és bevezetése? A Pénzcentrum többek között ezekről kérdezte korábban Jakab Pétert, a Raiffeisen IT-biztonsági vezetőjét, aki elmondta:
A digitalizáció előretörésével az utóbbi években valóban növekvő problémának számítanak hazánkban a kibertámadások és internetes visszaélések, ezek közül a legjellemzőbbek a DDOS és phishing típusú támadások, valamint a különféle zsarolóvírusok is gyorsuló ütemben terjednek.
14 lépéses biztonság
Annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb biztonságban legyen a pénzünk, a megtakarításaink, ennek a 14 pontos listának az összes elemét hajtsuk végre minél előbb:
- Használjon erős, egyedi jelszavakat!
- Ne hagyja figyelmen kívül a biztonsági kérdéseket!
- Engedélyezze a többfaktoros hitelesítést az összes számlán!
- Böngésszen biztonságosan!
- Óvakodjon az adathalász kísérletektől: kártyaadatokat soha senkinek ne adjon meg, vásárláson kívül.
- Induljon ki abból, hogy az idegen Wi-Fi nem biztonságos!
- Állítsa be az automatikus szoftverfrissítéseket!
- Telepítse a böngésző biztonsági kiegészítőit és bővítményeit!
- Használja ki a bankja biztonsági funkcióit!
- Alkalmazzon P2P fizetéseket: olyan elektronikus pénzátutalások, amelyeket egy személy küld egy másiknak egy közvetítő fizetési alkalmazáson keresztül.
- Védje pénzügyi nyilvántartásait!
- Tudja meg, hogyan érheti el bankja!
- Tudjon meg többet a hitelkockázati zárolásokról és a csalási riasztásokról
- Vészhelyzeti kapcsolattartók listájának vezetése
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.