Az idei év első negyedében 2006 hasonló időszakához képest csaknem 24 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. A leginkább kockázatos iparágaknak továbbra is az építőipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. A Coface Hungary előrejelzése szerint igen nehéz két-három esztendő következik, s az egész gazdaságon átívelő kockázatnövekedésre kell felkészülni. Csődszempontból továbbra is a kényszervállalkozások, valamint a kinnlevőségeiket nem kezelő cégek vannak a legnagyobb veszélyben.
A Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint 2007 első negyedévben 24 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. A cégek száma, már megszokott módon, annak ellenére is növekedett, hogy eddig nem látott módon szűntek meg a cégek Magyarországon. Ennek az oka sajnos nem a gazdaság élénkülése, hanem főleg a bajba került cégek "trükkös" átalakulása annak érdekében, hogy hitelezői elől megmentsék a cég vagyonát, vagy üzleti tevékenységét.
A nemfizetés morális vetülete a körbetartozási vita miatt semlegessé vált, ma már nem szégyen a nemfizetés, csak a körbetartozásra kell hivatkozni, amely érvet mindenki elfogad. Miközben évek óta ezzel küszködik a magyar gazdaság kevés életképes javaslat születik a gondok gyökerét képező körbetartozások enyhítésére. További gondnak a cégvezetők hiányos információszintjét tartja Szabo, hiszen míg sok társaság nemfizetéssel küzd, továbbra sem használják a pont e problémára kialakult, nemzetközileg bevált stratégiákat. Magyarországon a társaságok legtöbbjének nincs átgondolt kockázatkezelési stratégiája. Gyakran maguk a hitelezők - vagyis azok, akiknek nem fizetnek ügyfeleik - is felelősek a késedelmesen fizető ügyfelek rossz adóssá válásért. Sok cég azért nem lép fel időben partnerével szemben, mert fél attól, hogy ha ezt megteszi, nem kap a jövőben megrendelést, ami esetlegesen egzisztenciális gondokat okozhat nála. Idehaza a kisebb, tőkehiányos cégek képtelenek az "elővigyázatosságra". Magyarországon csupán 500 cég használ hitelbiztosítást, és csak 900 vásárol rendszeresen hitelminősítést, a kinnlevőségek kevesebb mint 2 százaléka kerül csak behajtó céghez noha az éves forgalmuknak csupán néhány ezrelékébe kerülne. Létfontosságú lenne, hogy a vállalatok ezeken a beidegzett szokásokon változtassanak, mert a gazdaság fizetőképessége rohamosan romlik. Okvetlenül meg kell nézni egy erre szakosodott cég segítségével, hogy mit tud a potenciális vevő, idáig hogyan teljesítette fizetési kötelességeit, valamint milyen gazdasági erőben találjuk ezt a potenciális vevőt- hangsúlyozta Szabo.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Válságok egymásutánja sodorja a világgazdaságot az összeomlás szélére
- Baljós jelzés érkezett Davosból
- Orosz közlés: a Donyec-medencébe tartó erősítést és 4 ukrán katonai vezetési pontot találtak el
- Varsó felmondta az orosz gáztranzitról szóló kormányközi szerződést
- Már nem csak a háború húzza a konjunktúraérzetet
- Óbuda és Újpest polgármestere sem kér Karácsony Gergely aquincumi hídötletéből
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


