Tombolt az infláció az elmúlt években: 2022-ben és 2023-ban brutális áremelkedéssel találkozhattak a magyarok.

A modern gazdaság egyik alappillére az energiaellátás, azt viszont, hogy hogyan változnak az energiaárak, a keresletnövekedéstől kezdve a geopolitikán át, egészen a környezetvédelmi előírásokig, számos tényező befolyásolja. Ezúttal annak járunk utána, mennyi a lakossági áram ára 2025-ben: megvizsgáljuk, mennyi a rezsicsökkentett áram ára és hol van a hatósági limit, azaz mennyi a kedvezményes áram mennyisége. Tudd meg, mennyibe kerül 1 kW áram a magyar szolgáltatóknál, mennyi 1 kW áram piaci ára!
Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk azzal kapcsolatban, hogy mennyi a lakossági áram ára 2025-ben. Mennyi volt 1 kW áram ára 2024-ben, változtak-e az árak, mennyi most a lakossági áram ára és mennyi 1 kW áram piaci ára? Mennyibe kerül 1 kW áram a magyar szolgáltatóknál (pl. mennyi 1 kW áram ára MVM ügyfeleknek, illetve mennyi 1 kW áram ára EON esetén), mennyi a kedvezményes áram mennyisége és mennyivel drágább az éjszakai áram ára 2025-ben!
A rezsicsökkentett áram és földgáz bevezetése
A 2008-2009-es gazdasági válságot követő években csökkent a GDP Magyarországon: az alacsony éltszínvonal és a magas szegénységi ráta mellett nőtt az energiaszegénységben élők aránya, a háztartások energiaköltségei pedig meghaladták az élelmiszerköltségeket. Nem véletlen tehát, hogy a 2010-es évek elején a közélet egyik központi témája volt a rezsiköltség, ugyanis az EU-n belül Magyarországon volt a legmagasabb az áram és a földgáz ára.
A magyar lakosság 2013-ban ismerkedett meg a „rezsicsökkentés” fogalmával, melynek lényege, hogy az energia- és közműszolgáltatók (beleértve a villamosenergiát) szektorában a lakossági végfogyasztói oldalon a szabad áras díjszabás helyett hatósági árakra tértek át. A rezsicsökkentett árak fenntartását a szénhidrogén alapú energiahordozók rendkívül alacsony világpiaci ára segítette – ennek kiindulópontja a 2014-2016-os olajárválság volt, melynek következményeképp mindössze 2 év alatt több mint 73%-ot esett vissza a kőolaj ára.
Az emelkedő világpiaci árak hamarosan szükségessé tették a bevezetett kedvezmények rendszerének átalakítását. 2022 augusztusától a rezsicsökkentés átszervezése során a kedvezményes árakat a lakossági kisfogyasztók körére szűkítették és bevezették a kedvezményes áram mennyisége esetében a hatósági limitet, amellyel a rezsicsökkentett áram mértékletes használatát ösztönzik – jelenleg is ez a szabályzás van érvényben.
Mennyi a lakossági kedvezményes áram mennyisége?
Magyarországon azok a természetes személyek minősülnek lakossági fogyasztóknak, akik az áramot nem gazdasági tevékenység keretei között (pl. cég, vállalkozás), hanem saját háztartásukban használják. Lakossági fogyasztók tehát azok a tulajdonosok vagy bérlők, akik lakóingatlanban élnek, és az áramot kizárólag saját szükségleteik kielégítésére használják (pl. háztartási gépek működtetésére).
Az érvényes szabályok értelmében a villamosenergia szolgáltatás esetében évi 2523 kWh (átlagosan havi 210 kWh) felhasználható limitet vezettek be.
Ha egy fogyasztó képes havonta átlagosan kevesebbet fogyasztani 210 kWh-nál, az ő díjfizetését nem érinti az áremelés – érdemes azonban az egész év során figyelemmel kísérni fogyasztásunkat, ugyanis az éves villanyóra leolvasáskor, utólag derül ki, hogy belefértünk-e a limitbe. Amennyiben a rezsicsökkentett áram hatósági limitet túllépi a végfelhasználó, a kedvezményes lakossági áram ára helyett a megemelkedett piaci ár fizetendő.
Mennyi 1 kW áram piaci ára 2025-ben?
Míg a hatósági limit alatt fogyasztók jogosultak a rezsicsökkentett áram használatára, addig a limitet meghaladó mennyiséget fogyasztók, illetve az üzleti fogyasztók piaci áron kell, hogy megvásárolják az áramot. Arra a kérdésre, hogy mennyi 1 kW áram piaci ára, nehéz pontos számokkal válaszolni az árak folyamatos ingadozása miatt:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
az áram ára 2024 évében átlagosan 39 Ft/kWh volt (5%-os emelkedés 2023-hoz képest, amikor az áram átlagára 37 Ft volt), a becslések szerint pedig a piaci áram ára 2025-ben 54 és 64 kWh között fog mozogni.
A konkrét bruttó árakat számos tényező befolyásolhatja, a szolgáltatók mindemellett egymástól eltérő rendszerhasználati és egyéb díjakat számolhatnak fel, különösen abban az esetben, ha cégekkel, vállalkozásokkal kötnek szerződést.
A lakossági áram ára 2025-ben: mennyibe kerül 1 kW áram?
A lakossági áram ára kapcsán elöljáróban érdemes megjegyeznünk, hogy a lakosság túlnyomó többségénél a nappali időszakban alkalmazott díjak (A1 és A2 tarifák), illetve az éjszakai áram ára (B tarifa) számítanak (az éjszakai áramot külön mérőóra méri, amelyre ugyanúgy a 2523 kWh/év limit vonatkozik). Az árak a nettó egységárból, a rendszerhasználati díjból és +27% általános forgalmi adóból állnak.
A1 tarifa: rezsicsökkentett áram (2523 kWh/év limiten belül): 36,386 Ft/kWh
- áram ára (nettó lakossági egységár): 5,25 Ft/kWh
- rendszerhasználati díj: 23,4 Ft/kWh
- ÁFA: 27%
A1 tarifa: piaci áram (2523 kWh/év limitet meghaladóan): 70,104 Ft/kWh
- áram ára (nettó piaci egységár): 31,8 Ft/kWh
- rendszerhasználati díj: 23,4 Ft/kWh
- ÁFA: 27%
A2 tarifa: csúcsidőszak lakossági áram (2523 kWh/év limiten belül): 43,4 Ft/kWh
- áram ára (nettó lakossági egységár): 10,7 Ft/kWh
- rendszerhasználati díj: 23,4 Ft/kWh
- ÁFA: 27%
A2 tarifa: csúcsidőszak lakossági áram (2523 kWh/év limitet meghaladóan): 70,1 Ft/kWh
- áram ára (nettó piaci egységár): 31,8 Ft/kWh
- rendszerhasználati díj: 23,4 Ft/kWh
- ÁFA: 27%
B Alap tarifa: éjszakai áram ára 2025-ben (2523 kWh/év limiten belül): 22,962 Ft/kWh
- az éjszakai áram nettó ára: 1,9 Ft
- rendszerhasználati díj: 16,18 Ft
- ÁFA: 27%
B Alap tarifa: éjszakai áram ára 2025-ben (2523 kWh/év limitet meghaladóan): 60,935 Ft/kWh
- az éjszakai áram nettó ára: 31,8 Ft
- rendszerhasználati díj: 16,18 Ft
- ÁFA: 27%
Magyarországi áramszolgáltatók
Magyarországon a következő energiaszolgáltatóktól tudjuk vásárolni az áramot attól függően, hogy az adott országrészben melyik szolgáltatók elérhetők. Ezek az ELMŰ Hálózati Kft., az MVM Démász Áramhálózati Kft. és az MVM Émász Áramhálózati Kft., az E.On Észak-dunántúli Áramhálózati Kft. és az E.On Dél-dunántúli Áramhálózati Kft., illetve az Opusz Titász Zrt.
A fenti számításokhoz érdemes hozzáfűznünk, hogy bár a rezsicsökkentett áram ára esetén egységes árszámítást alkalmaznak (például 1 kW áram ára EON esetén megegyezik azzal, hogy mennyi 1 kW áram ára MVM szolgáltatótól), a becslésekhez fontos hozzáfűznünk, hogy 1 kW áram piaci ára folyamatosan változik. A fogyasztóknak célszerű rendszeresen figyelemmel kísérniük, hogy éppen mennyibe kerül 1 kW áram a hatósági limiten felül, ugyanis bárkit nagy meglepetés érhet az éves villanyóra leolvasáskor, ha nem ügyel az áramfogyasztására!

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


