A a kézipoggyászokra vonatkozó szigorú szabályok miatt könnyen pórul járhat, aki nem készül fel megfelelően.

A természetközeli mini szálláshelyek szerepe egyre inkább felértékelődik a hazai turizmusban. A nagy szállodák és panziók helyett egyre többen választják az elszigeteltebb, romantikus, fenntartható alternatívákat, ahol a csend és a természet közelsége különleges élményt nyújt. De vajon hogyan néz ki mindez befektetői és vendég oldalról? Mennyire jövedelmező egy ilyen szálláshely üzemeltetése, és milyen igényei vannak az idelátogatóknak? Ezzel foglalkozott a héten a CashTag, a Pénzcentrum heti videóblog sorozata.
2025-re, mint oly sok minden, az emberek utazási szokásai is átalakultak. Egyre többen keresnek olyan szálláshelyeket, amelyek elszakítják őket a mindennapok zajától, és lehetőséget biztosítanak a természet közelségének megtapasztalására. Nem véletlen, hogy Magyarországon is egyre népszerűbbé válnak a kisebb, elszigeteltebb, fenntartható turisztikai létesítmények. A hagyományos hotelekkel és panziókkal szemben ezek a szállások intimebb élményt kínálnak, miközben a globális utazási trendekhez is illeszkednek. De vajon miért vonzódnak ennyien ezekhez a helyekhez, és mit jelent ez a változás a befektetők számára? Kiderül a Pénzcentrum eheti CashTag epizódjából.
Változó utazási trendek, szokások
"A globális felmelegedés alapvetően átalakítja az emberek utazási szokásait. Mediterrán térségek felől sokkal inkább északabbra, hűvösebb tájakra vonulnak, illetve erdők közelébe" – emelt ki a változó trendek közül egyet Gosztola Judit, a Pénzcentrum utazás rovatának szerkesztője.
A Magyarországon egyre népszerűbb tiny house-ok nem feltétlenül erdőkben, hanem természetközeli helyeken, mezőkön létesülnek, ami szintén hatalmas vonzerőt jelent. Az utazók szempontjából azt fontos tudni, hogy nem feltétlenül olcsóbb, mint mondjuk egy négycsillagos szálloda, viszont olyan intimitást nyújtanak, amit sosem kaphatunk meg egy nagy hotelben, egy komplexumban.
– tette hozzá Gosztola Judit.
"Vendégházaink kifejezetten két-három éjszakás tartózkodásra fejlesztett prototípusok, amik a változó piaci igényeket szolgálják ki, jellemzően párokra, párok igényeinek a kiszolgálására vannak specifikálva" – erről már a Filmore Vendégházak ügyvezetői, Burján Szilárd és Szakács Botond beszéltek a CashTag videójában.
"Hogyha megnézzük a KSH-nak vagy az Eurostatnak a családmodellről szóló statisztikáit, akkor azt látjuk, hogy demográfiai átalakulások történnek. Természetesen ez egy természetes folyamat. De azt látjuk, hogy az egy és kétfős háztartások aránya a nyugat-európai piacon megközelítette a 60%-ot" - ecsetelte a statisztikákat Burján Szilárd.
Ez természetesen nagy hatással van a fogyasztói magatartásra is. Tehát a nagycsaládos kirándulások, nagycsaládos nyaralások gyengülnek, veszítenek a szerepükből, viszont a jelentősége a páros kikapcsolódásoknak, rövid, két-három éjszakás pihenéseknek felerősödik, mert ezzel párhuzamosan, hogy az 1 és 2 fős háztartások egyre nagyobb szerepet töltenek be Európában
– magyarázta az ügyvezető.
Hozzátette: "az is megfigyelhető, hogy urbanizálódik Európa, urbanizálódik a fejlett világ, egyre inkább városközpontúak az emberek, egyre inkább ezt a tipikus, utópisztikus menedzser pályát, karriert folytatják az emberek, és szükségük van a rövid, intenzív feltöltődésekre, pihenésekre. Úgyhogy nő azoknak az embereknek a száma, akiknek erre igénye van".
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Sokan lakáskiadási céllal vásárolnak ilyen házakat
Futó Péter, a Portfolio elemzője szerint a budapesti lakáspiacon azt látjuk most, hogy nagyjából 4 és 6 százalék közötti bruttó hozamok érhetők el hosszú távú lakáskiadással. "Itt azért látni kell, hogy nettóban ezek az értékek ennél alacsonyabbak, hiszen felújításra is költeni kell időnként, illetve azzal számolva, hogy nem feltétlenül van tartósan 12 hónapra folyamatosan vérbe adva egy lakás.Vidéken ennél valamivel magasabb hozamok is elérhetők, ott nem kizárt akár a 6-7 százalék sem" – mondta el a szakértő.
Az elmúlt tíz évben a rövid távú turisztikai célú lakáskiadás meglehetősen elterjedtté vált mind Budapesten, mind pedig vidéken a népszerűbb turisztikai célpontoknál, és ezzel akár két számjegyű hozam is elérhető volt. A rövidtávú lakáskiadás nem csak Budapesten egyre jellemzőbb, hanem a Covid óta vidéken is megindult egy olyan trend, hogy nagyon sokan kis természetközeli falvakban a nagyvárostól távol kínálnak jellemzően néhány napra, egy hétvégére turisztikai célú, magas minőségű lakást
– hívta fel a figyelmet a szakértő
De milyen árban mozognak a telkek?
A telekárakat nézve az utóbbi időben azt látjuk, hogy viszonylag nagyok a különbségek, akár településen belül is, hiszen nagyon sokféle telek van, külterület, üdülőövezeti, lakóövezeti telek. Legutóbb megnéztem például, hogy a Balaton északi és déli partján milyen telekárak jellemzők. Egy közműves telek a Balatonnál, ahol már be van vezetve a vízcsatorna és a villany, jellemzően 15-20 ezer forint per négyzetméteres ártól indul - magyarázta Futó Péter. Hozzátette:
De ha mondjuk az ország keleti felére, Észak-kelet Magyarországra, Kelet Magyarországra megyünk, akkor ennél jelentősen olcsóbban is kaphatunk már építési telket, ott akár néhány ezer forintos négyzetméteráron is elérhetők az ilyen jellegű területek
Érdemes belevágni, nagyon pörög most ez az iparág
"Látjuk azt, hogy az utóbbi években egyre több szálloda épül, főként a fővárosban, köszönhetően annak, hogy egyre több turista keresi fel Magyarországot. Egy tartósan növekvő trendet látunk ebben, viszont Budapest mellett vidéken is egyre több szálloda épül, és a szállodák mellett egyre nagyobb a kereslet a kisebb, jellemzően rövidtávú turisztikai célra kiadott ingatlanok iránt is." – emelte ki a CashTag-ben Szakács Botond ügyvezető.

Komoly állami támogatást javasolnak a rezsizúzó csúcsgépekre: sok magyar járhat jól, ha ezt meglépik
A hőszivattyúk hosszú távon kulcsszerepet játszanak Európa dekarbonizációs céljaiban, de a piac jelenleg lassulást mutat.

Tiszta udvar, rendes ház? Itt vannak a húsvéti nagytakarítás lépései: részletes tavaszi feladatlista
Azért érdemes ellenőrzőlistát használni a tavaszi nagytakarítás során, hogy ha egyszer nekifogunk, akkor tényleg minden helyen ki legyen takarítva.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


