17 °C Budapest

Nehezen hagyják el a mamahotelt a magyar fiatalok: ez állhat a háttérben

2019. május 15. 16:40

Az európai uniós statisztikák szerint a 25 és 34 év közötti férfiaknak a 35,4 százaléka még mindig a szüleinél lakik, ezzel szemben az ebben az életkorban lévő nőknek csak a 21,7 százaléka a 2017-es adatok szerint. Ez azt jelenti, hogy minden negyedik fiatal felnőtt (28,5 százalék) nem hagyta még el a mamahotelt. Magyarországon tíz fiatalból négy lakik továbbra is a szüleinél, melynek többféle oka is lehet.

Ha az EU-s tagállamok különálló statisztikáit nézzük, Dániában a 25 és 34 év közötti fiataloknak csak 3,2 százaléka, Finnországban a 4,7 százaléka, Svédországban pedig 6 százaléka nem költözött még külön a szüleitől. A legrosszabb a horvátoknál a helyzet: itt a fiatal felnőttek 59,7 százaléka még a szüleivel él, Szlovákiában 57 százalékuk, Görögországban pedig 56,3 százalékuk.

Ami Magyarországot illeti, 42,2 százaléka a fiatal felnőtteknek még a mamahotelt választja a különköltözés helyett. Ennek hátterében több ok is állhat. Tízből hat fiatal azért nem költözik el a szüleitől, mert nincs elég pénze a különéléshez, 34 százalék arra vár, hogy saját keresete legyen, 25 százalék szerint pedig sokkal kényelmesebb a szülőkkel élni, mint egyedül - derült ki a K&H ifjúsági indexéből, mely alapján a fiatalok 21 százaléka csak akkor költözne, ha komoly párkapcsolata lenne. A megkérdezettek 17 százaléka pedig úgy érzi, hogy még nem áll készen az önálló életre. Sokszor a költözés nem is személyes döntésen múlik: a fiatalok 12 százaléka azért nem jött el a szülőktől, mert gondoznia, ápolnia kell őket. 

8 százalék viszont egyáltalán nem tervez elköltözni a családi házból.

Milyen korán hagyják el a családi fészket?

Az EU-ban ebben is az északibb országok vezetnek: a svéd fiatalok átlagosan 18,5 évesen, míg a dánok és finnek 21,1 és 22 évesen költöznek el otthonról. De már 25 éves koruk előtt az észt (22,2), a német, a francia és a holland (23,7) illetve az Egyesült Királyságban élő fiatalok (24,7) is elhagyják a családi fészket.

Legtovább Horvátországban és Szlovákiában maradnak otthon a fiatalok: átlagosan 31,8 és 30,9 éves korukban költöznek el a szülőktől. A máltai viatalok 30,7 éves korukban, az olaszok 30,1 évesen, a bolgárok 29,6 évesen költöznek, míg a spanyolok és a görögök 29,5 és 29,3 évesen költöznek. Portugáliában a fiatal felnőttek 28,9 évesen repülnek ki a fészekből. 

A férfiak tovább maradnak

Szinte az összes EU tagállamban a fiatal nők előbb költöznek el otthonról, mint a fiatal férfiak, ebben csak Svédország a kivétel, ahol a 18,5 évesen hagyják ott a szüleik házát a nők, és 18,4 évesen a férfiak. Viszont ez nem számottevő különbség.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A legnagyobb különbség Romániában van a két nem között: itt átlagosan a nők 25,6 évesen, míg a férfiak 30,5 évesen, majdnem 5 évvel később költöznek külön a szülőktől. Bulgáriában is elég nagy a különbség: 27,5 szemben a 31,7 éves életkorral a nők javára, de számottevő a különbség Horvátországban (30 kontra 33,6 év), Görögországban (28 kontra 30,6 év), Lengyelországban (26,3 kontra 28,8 év), Szlovákiában (29,7 kontra 32,1 év) és Litvániában is (24,5 kontra 26,9).

Magyarországon a 25 és 34 év közötti fiatalok 42,2 százaléka nem költözött még el otthonról a 2018-as adatok szerint. Ez az arány ingadozó, de közben egyre növekvő tendenciát mutat: tíz évvel ezelőtt még 38,4 százalék volt, majd 2013-ban 42,7 százalékra emelkedett. A fiatal magyar nők 25,8 évesen, míg a férfiak 28,3 évesen költöznek el otthonról, tehát a nemek közt nálunk is van egy 2,5 éves különbség.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem