19 °C Budapest

Nem bízunk a bankokban: 1 millió magyar inkább az ismerősének tartozik

Pénzcentrum
2017. február 9. 14:44

Egy új felméréssel jelentkezett a KSH, amelynek keretein belül megvizsgálták a háztartások anyagi helyzetét. Ez alapján egy átlagos család 2,9 millió forintot tart a bankban, de alig van, aki hajlandó egy minimális kockázatot bevállalni a nagyobb hozam reményében. A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek fele fordul csak a bankhoz, ha megszorul anyagilag, a magyarok másik fele inkább baráti kölcsönből próbálja megoldani a pénzügyi problémáit.

Már több cikk foglalkozott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss, Miből élünk? című felmérésével, ami a magyar háztartások vagyoni helyzetét vizsgálja. Kevesen foglalkoztak azonban azzal, hogy mennyi megtakarításunk van a bankokban.

Miben tarjuk a pénzünket?

A pénzünk túlnyomó többségét (83 százalékát), úgynevezett reáleszközökben tartjuk, ezen belül vagyonunk legnagyobb részét a lakásunk képezi, amiben lakunk. A reáleszközök kétharmada pedig tulajdonképpen a lakásunk értéke.

Mivel a magyarok 82 százalékának van valamilyen pénzügyi terméke, a megtakarítási célú eszközökön (számlák, pénztárak stb.) pedig átlagosan 2,9 millió forintot tartunk. 3,3 millió magyarnak, vagyis a háztartások 81 százalékának van bankszámlája, ezen belül

  • A folyószámlákon átlagosan 398 ezer forint van,
  • A betéti számlákon pedig 889 ezer forint.

Az összes háztartás mintegy felének (53 százalék) van befektetése, amelyek átlagos összege 2,5 millió forint. Az említett számlák mellett a nyugdíjpénztárak is népszerűek, illetve érdekes, hogy közel tízből egy magyarnak tartozik kisebb-nagyobb összeggel ismerőse.

Nyugdíjra 15 százalék tesz félre, átlagosan havonta 15 ezer forintot. Közülük
  • 7,4 százaléknak van nyugdíjpénztári megtakarítása (önkéntes vagy magán),
  • 4 százalékuk biztosítással tesz félre,
  • 16,2 százalék mindkét fenti termékkel él,
  • a többiek (72 százalék) pedig egyéb pénzügyi termékkel takarékoskodnak a nyugdíjas évekre.

Félnek a megtakarításoktól a magyarok

A felmérés megvizsgálta azt is, hogy mekkora bevállalósak a magyarok, amely során elképesztő túlsúlyba kerültek a kockázatkerülők,

tízből hét magyar egyáltalán nem vállal kockázatot a megtakarításai kiválasztásánál.

Ennek egyébként több oka is lehet, az egyik, hogy a pénzügyi tudatosság hazánkban nem áll magas szinten, de valószínűleg a 2015-ös brókerbotrányok is hozzájárultak az elutasító attitűdhöz.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Természetesen nemcsak megtakarításaink, hanem hiteleink is vannak, igaz ennek csak egy rövidebb részt szentelt a felmérés. Nem meglepő módon itt a lakáscélra felvett jelzáloghitelek vannak túlnyomó többségben, de a fogyasztási hitelek közé sorolható kölcsönök aránya is 12 százalék körüli (átlagos összege 1,3 millió forint).

Érdekes, hogy a háztartások 11,5 százalékának van folyószámlahitel-kerete (240 ezer forintos átlagos keretösszeggel), illetve a korábban említett baráti kölcsön is értelem szerűen megjelenik, csak míg korábban megtakarításként tartották számon, addig itt tartozásként tekinthetünk rá. Ezeknek a kölcsönöknek az átlagos összege egyébként hasonló volt a fogyasztási hitelekéhez, átlagosan mintegy 1,2 millió forintról beszélhetünk.

Szegénynek gondoljuk magunkat?

A felmérés kitért arra is, hogyan ítéljük meg a saját helyzetünket, tízből hatan átlagosan költekezőnek mondja magát, a magyarok negyede átlag alatt költekezik, és nagyjából 15 százalék költekezett ki az elmúlt egy évben. A kutatás ezen része egyébként hosszútávon, évről-évre elvégzett kutatások esetén sokkal többet elmondhat a magyar háztartások pénzügyi helyzetéről.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. március 29. 09:26
A lista győztese ugyanaz maradt, mint hosszú évek óta, de a dobogón így is változás történt. Politik...
Holdblog  |  2024. március 29. 06:22
HOLD After Hours. Nyúl helyett pingvinapukák! az ünnepek lagymatagsága helyett, legyen velünk ideges...
Kasza Elliott-tal  |  2024. március 28. 19:32
Nem értem a LEG mozgását. 2021 közepe óta esik az árfolyama, akkor 59,16 USD volt az ATH, most éppen...
Bankmonitor  |  2024. március 28. 11:47
A CSOK Plusznál – ahogy azt a korábbi lakástámogatási elemeknél már megszokhattuk – szám...
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum Retail Day 2024
Magyarország legfontosabb kiskereskedelmi rendezvénye - Inspiráló előadók, izgalmas előadások, gyakorlati tudás.
Most nem