Vasárnap este láthatták a nézők a Cápák között című üzleti showműsor 5. évadának 4. részét az RTL műsorán.
A közelmúlt bróker- és bankbotrányai után valószínűleg sokakban merül fel a kérdés: hová érdemes tenni a pénzünket? A Pénzcentrum a bankokat kérdezte, milyen terméket ajánlott választani az új piaci környezetben.
Az idei év első felében a bank- és brókerbotrányoktól volt hangos a sajtó. A Buda-Cash brókercégnél kirobbant botrány után bedőlt DRB bankcsoport kapta a főszerepet. A két intézmény között a szabálytalanságok összefüggtek, ők közel 100 milliárd forinttal nem tudtak elszámolni.
Ezután a Quaestor következett, ahol 210 milliárd forintnak "veszett nyoma". A legutóbb pedig a Kun-Mediator botrány kavarta fel az állóvizet, ugyanis az utazási iroda karcagi fiókjában befektetési szándékkal elhelyezett pénzhez számos ügyfél a lekötési idő lejárta után sem fért hozzá. A kár összege több milliárd forintra rúg.
Hova tegyük most a pénzünket?
Minden olyan esetben, amikor egy bankkal szemben elmarasztaló határozat születik, a biztonság kérdése felértékelődik az ott lévő ügyfelek számára a normál ügyféligényekhez képest és nagy valószínűség szerint a biztonságosan működő, tőkeerős bankokban helyezik el pénzüket.
Fontos tudnunk, hogy a hazai befektetési és megtakarítási piacra nem csak az elmúlt időszak botrányai lehetnek hatással, hanem az elmúlt néhány évben kialakult alacsony kamatkörnyezet is.
2013-tól kezdve 2015 közepéig folyamatosan csökkent a jegybanki alapkamat. Matolcsy György a jegybank elnökének elmondása szerint hosszútávon maradhat ez a kamatszint, vagyis véget ért a jegybank kamatcsökkentési ciklusa. Az alapkamat mértéke jelenleg 1,35 százalék.
Milyen terméket válasszunk?
A TakarékBank ügyfelei a brókerbotrányok miatt megingott bizalom okán elsősorban az eddiginél biztonságosabb befektetési lehetőségeket és a megbízható banki hátteret, a betétek helyett pedig az újfajta, magasabb kamatot biztosító pénzügyi termékeket keresik.
Az ügyfelek megtakarítási szokásainak változása összefügg azzal, hogy a betéti kamatok szintje az elmúlt években fokozatosan csökkent. Így a betéteken elérhető hozam sokak számára már nem elég vonzó ahhoz, hogy pénzüket ebben a megtakarítási formában tartsák, illetve helyezzék el.
- válaszolta megkeresésünkre a TakarékBank.
Az OTP Bank elmondása szerint jelenleg az ügyfeleiknél a betéti termékek körében a mindenkori akciós ajánlatok a legnépszerűbbek. Az értékpapírok közül pedig továbbra is az alacsony kockázatú befektetési jegyek (például: Ingatlan Alap, Tőkevédett Alapok) és az alacsony kamatkörnyezetben kiemelkedő kamatprémiumot állampapírok a Kamatozó Kincstárjegy, Prémium Magyar Államkötvény, Bónusz Magyar Államkötvény a legnépszerűbbek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,4%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A FHB Bank a megkeresésünkre elmondta, hogy tapasztalataik szerint az ügyfelek az alacsony kamatkörnyezetben egyre inkább választanak magasabb kockázattal, ugyanakkor magasabb hozampotenciállal rendelkező befektetési alapokat (pl: kötvényalapok, részvényalapok, származtatott alapok).
Náluk is megnövekedett az érdeklődés a bank kínálatában megtalálható állampapírok után is, hiszen vannak, akik az államilag garantált (pl: az Országos Betétbiztosítási Alap alá tartozó betéteket) befektetési lehetőségeket részesíti előnyben, ugyanakkor a bank által kibocsátott értékpapírok iránt sem csökkent a kereslet.
Az Erste Banknál pedig szintén azt tapasztalják, hogy az közelmúltban kialakult alacsony kamatkörnyezet megváltoztatta a haza megtakarítási és befektetési szokásokat.
- mondta el Kállay András, az Erste Bank Privát- és Prémiumbanki vezetője.
A bank közelmúltban végzett kutatásából kiderül, hogy a magyarok legfontosabb elvárása a különböző megtakarítási befektetési termékekkel szemben, hogy a pénz mindig rendelkezésre álljon és a befektetés alacsony kockázatú legyen. Tapasztalataik szerint folyamatosan csökken a bankbetétek népszerűsége, előretörtek az életbiztosítások és töretlenül bővül a lakástakarék-konstrukciók aránya, ennek ellenére azonban továbbra is nagyon sokan tartják készpénzben a megtakarításukat. A kutatásban megkérdezettek 27 százaléka így takarékoskodott.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
- Amerikai növekedési kilátások: elsőre meglepően jó, de "ha a motorháztető alá nézünk..."
- Szívhez szóló üzenettel búcsúzott a Fradi kedvence
- II. Károly fontos döntés hozott meg Harry herceg ügyében
- Meghökkentő toborzó videó kering az interneten
- Ukrajna két éven belül EU-tag lenne
- Kézilabda-vb – Megszólalt az igen önkritikus irányító
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


