A Balatonnál és a Velencei-tónál a revizorok több mint háromezer vizsgálatot végeztek idén július 1-je és augusztus 31-e között.
Ahogy közeledik a magánszemélyek adóbevallásának határideje, úgy merül fel egyre többekben a kérdés, hogy az interneten eladott ingóságaik után kell-e adót fizetniük? Sokan vannak nagy dilemmában, eddig az online piacterek sem kívántak nyilatkozni e kérdésben, most viszont a Vateránál úgy gondolták, hogy segítenek eloszlatni a kételyeket és megválaszolni azokat a kérdéseket, melyek a felhasználókat érintik. Kiadhat-e adatokat a Vatera az adóhatóságnak? A felhasználók hány százalékát érinti az adózási kötelezettség? Ezekre a kérdésekre is fény derült a Vatera mai sajtótájékoztatóján.
Nemcsak a közelgő adóbevallási határidő, de az időnként felröppenő hírek arról, hogy a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) internetes kereskedőkre csapott le, számos kérdést vet fel azokban, akik megunt, feleslegessé váló ingóságaikat az interneten értékesítik. Pedig többségüknek nincs mitől félniük: a Vatera 2,5 millió felhasználójának 97 százalékának semmilyen adófizetési kötelezettsége nem keletkezik az internetes kereskedői tevékenységéből - mondta el Szanitter Áron, az Allegro Group HU Kft. piacterek üzletágának vezetője. A jelenlegi szabályozás szerint ha valaki egy éven belül 600 ezer forintnál kevesebb bevételre tesz szert az internetes értékesítés során, akkor nincs személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége, még akkor sem, ha üzletszerű értékesítés során tett szert a bevételre. Sőt, akár évi 800 ezer forintos bevétel is lehet még adómentes, ha a beszerzésre fordított összeg nem állapítható meg, és így a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.
Fontos különbséget tenni a bevétel és a jövedelem között. Ingóságok értékesítése esetén ritkán van azoknak jövedelemtartalma. Jövedelem akkor képződik, ha tevékenységet űzünk, például felvásárolunk valamit, feljavítjuk és eladjuk (tehát már alapból olyan céllal vásároltuk meg, hogy azt később a vételárnál magasabb összegért továbbadjuk). Vagy ha az esti film alatt ruhákat horgolunk és eladjuk, az abból származó bevétel szintén jövedelemnek minősül. Jövedelemnek számít akkor is, ha blokkal nem tudjuk igazolni az eredeti vételárat. Ilyen esetekben törvényileg akkor mentesülünk a fizetési kötelezettség alól, ha az adó mértéke nem éri el a 32 ezer forintot. Vagyis jövedelem esetén 200 ezer forintos határig nem kell személyi jövedelemadót fizetnünk - nyilatkozta Horváthné Szabó Beáta, a Deloiette adószakértője.Abban az esetben, ha valaki üzletszerűen értékesít az interneten, akkor az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell adóznia. A 200 ezer forintos jövedelemhatár a gazdasági tevékenységet üző kereskedőkre nem vonatkozik, esetükben a 600 ezer forint feletti bevételt elérők a realizált jövedelem után nemcsak szja-t kell fizetniük, hanem 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást (eho) is.
Sok felhasználóban van egy olyan - alaptalan - félelem, hogy az adóhatóság bemegy a Vaterához, és bárkiről bármilyen információt kikérhet az eddig eladott termékeiről, azok értékéről. Ilyen azonban nem létezik, a NAV-nak erre nincs jogosultsága. Csak olyan esetben kérhetnek adatokat a felhasználóról, ha a konkrét személy ügyében már folyik a vizsgálat. Ilyenkor az adóhatóság megmondja pontosan a vizsgálandó személy adatait (nevet és lakcímet), és ha az online piactér adatbázisában nem találnak teljes egyezést, akkor az adatszolgáltatás az aukciós portál részéről meghiúsul. 2013-ban összesen 120 ilyen megkeresés érkezett a NAV-tól, melyből 93-at tudtak teljesíteni. Ez azt jelenti, hogy minden 28 ezredik felhasználóról szolgáltattak adatot az adóhatóság megkeresésére. A revizorok sosem regisztrációs adatokat kérnek be, hanem számlázási adatokat. Az aukciós oldal ugyanis minden egyes tranzakció után kiállít egy számlát az eladónak, melyen szerepel a neve, címe és egy azonosító kód. Az itt szereplő adatoknak kell teljes egyezést mutatniuk a hatóság által lekérdezettekkel ahhoz, hogy a Vatera információt szolgáltasson nekik. Összességében tehát egy-egy hatósági vizsgálat sosem a kereskedői portálnál kezdődik.
Várhatóan pár napon belül elkészül a Vaterának egy olyan aloldala, melyen adózási kérdésekben igyekeznek alapvető tájékoztatást nyújtani a felhasználóknak. Fontos kiemelni, hogy nem adózási tanácsokat szeretnének szolgáltatni, csupán néhány alapinformációt az átlagfelhasználóknak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Immáron negyedik éve figyeli kiemelten a NAV az online kereskedést. A Vatera ugyanakkor nem számít rá, hogy kiemelten vegzálná őket az adóhatóság az idei évben. A tavalyi 120 megkeresés sem tért el a szokványostól, az évente beérkező kérések száma nagyjából konstansnak mondható - tette hozzá Szanitter Áron. Elmondása szerint inkább a különböző webshopok élveznek kiemelt figyelmet a NAV részéről.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.
A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.