Ilyen már tényleg nincs: padlót fogtak a kamatok, nem is fognak nőni?

2019. július 31. 11:26

Júniusban is rengeteg lakáshitelt vettek fel a magyarok, de némileg kevesebbet, mint egy évvel korábban. A visszaesés az előző hónaphoz képest is látható, ennek oka azonban vélhetően a babaváró hitel berobbanásában köszönhető. Az átlagkamatok nem mozdultak, szinte megegyeznek az előző havi értékkel. Azt feltételezhetjük, hogy ez a tendencia még pár évig biztosan így marad.

Lakáshitelekért keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát!

Az újonnan felvett lakáshitelek átlagkamata beállt alacsony szintre, az MNB legfrissebb statisztikái szerint 4,59 százalék volt 2019. júniusában. Egy hónappal ezelőtt ez a szint 4,63 százalék volt, egy éve viszont ennél is alacsonyabb kamatokért, 4,27 százalékért juthattak lakáshitelhez a magyarok. Az emelkedés késő őszig kitartott, idén januártól viszont csökkenésnek indult, és beállt a 4 és fél százalékos szint köré.

Ez azt jelenti, hogy a lakáshitelek átlagkamata még mindig roppant alacsony. Bár éves szinten ez nem látszik, 10 éves összehasonlításban tekintve már egyértelmű, milyen kedvező kamatokkal lehet ma hitelt felvenni. Az alábbi grafikon ezt mutatja be:

Egyértelműen látszik, hogy 10 évvel ezelőtt még bőven kétszámjegyűek voltak a kamatok, mára ennek a szituációnak vége, 2012-től folyamatosan esnek a kamatok. A kérdés csak az, meddig? Pár hónapja még úgy tűnt, hogy az MNB a monetáris szigorítás útjára lép, azóta azonban történt egy s más. Mivel a világ jegybankjai inkább a lazítás irányába mennek, és az utóbbi hónapok inflációs adatai sem túlzottan magasak, valószínűsíthető, hogy a következő egy-két évben még kitart az alacsony kamatkörnyezet.

Lakáshitelekért keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát!

A fix hitelek iránti kereslet az utóbbi egy-másfél év során nőtt meg, ez pedig meglátszik az átlagkamatokban: a fix hitelek ugyanis némileg drágábbak, mint a változó kamatozású társaik. Sőt, ez az olló júniusban egy picit tovább nőtt:

Átlagosan 10 évnél hosszabb kamatperiódusú hitelt 5,27 százalékos kamattal vettek fel az ügyfelek, egy év alatti kamatperiódusút pedig 3,4 százalékkal. A kedvenc hiteltípus, az 5 éves fixálás 4,8 százalékba kerül, ennél jóval kedvezőbb egy éves kamatfixálás: azt 3,86 százalékkal lehet felvenni.

A felvett lakáshitelek összege enyhén visszaesett

A lakáshitelekért júniusban is nagy volt a kereslet, bár némileg visszaesett az előző hónaphoz és az egy évvel ezelőtti értékhez képest is. 2018. júniusában 85,3 milliárdnyi lakáshitelt vettek fel a magyarok, idén júniusban ez 81,4 milliárd - ezzel véget ért az emelkedő tendencia.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyarok lakáscélú hitelkereslete csökkent. Ekkor robban ugyanis be a babaváró hitel, így az, hogy a lakáshitelek iránti kereslet érdemben nem csökkent, valójában növekvő hitelfelvételi kedvet is jelenthet összességében, hiszen a babaváró egyik legjellemzőbb felhasználási célja is a lakásvásárlás.

Érdekes, de a visszaesés leginkább a domináns kamatperiódusú lakáshiteleket érintette: a változó, 1 és 10 éven túli kamatfixálású hitelekből kb. ugyanannyit vettek fel júniusban, mint egy hónappal korábban, az 5 éves kamatfixálás szemmel láthatóan veszített népszerűségéből.

Úgy látszik, hogy az egy-másfél éve tartó tendencia, mely szerint a változó lakáshitel elveszíti dominanciáját a fixszel szemben, kifutott, és a hitelkereslet konzerválódott. Az előző hónapokhoz képest ugyanis érdemben nem csökkent a különféle kamatperiódusú hitelek iránti kereslet egymáshoz viszonyított aránya.

Lakáshitelekért keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát!

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 23. 19:14
Vidus Gabriella, az RTL Magyarország vezérigazgatója a Siófokon jelenleg is zajló Digital-Media Hung...
Bankmonitor  |  2024. április 23. 16:07
Az MNB ma az alapkamat további csökkentéséről döntött: az irányadó kamatszint 50 bázispontos mérsékl...
Holdblog  |  2024. április 23. 12:12
A nyers kakaóbab felhasználásának és kinálatának aránya már harmadik éve deficites, és a jövő is biz...
Kiszámoló  |  2024. április 21. 14:10
A legfontosabb hír a héten az Izrael elleni, eddigi példanélküli támadás volt Irán területéről, aki...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 23. kedd
Béla
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem