Az Air India hivatalosan megerősítette, hogy mindössze egyetlen ember élte túl a Londonba tartó járat ahmadábádi tragédiáját.

A „kék zónák” fogalma régóta izgatja a hosszú élet titkát kereső világ fantáziáját: növényi étrend, sok mozgás, kevés stressz és szoros közösségi kapcsolatok – ez lenne a recept a százéves élethez? Lehet. Vagy mégsem? A „kék zónák” fogalma régóta izgatja a hosszú élet titkát kereső világ fantáziáját: növényi étrend, sok mozgás, kevés stressz és szoros közösségi kapcsolatok – ez lenne a recept a százéves élethez? Lehet. Vagy mégsem? Egy oxfordi kutató, Dr. Saul Newman új eredményei szerint a kék zónák mítosza repedezni kezd: szerinte nemcsak a statisztikák túl szépek, de sok esetben az adatok is tévesek. A vita viszont nemcsak a tudományos világot osztja meg, hanem arra is rávilágít, hogy a jól hangzó életmód-történeteket érdemes néha újraértékelni. szerinte nemcsak a statisztikák túl szépek, de sok esetben az adatok is tévesek. A vita viszont nemcsak a tudományos világot osztja meg, hanem arra is rávilágít, hogy a jól hangzó életmód-történeteket érdemes néha újraértékelni.
A Our World in Data szerint 1800-ban a világ egyetlen régiójában sem volt 40 év felett a várható élettartam. 2021-re a globális átlag meghaladta a 70 évet. De ez még mindig nem elég. Hosszabb és egészségesebb életre vágyunk. Mit tehetünk ezért? Költözzünk!
A „kék zónák” kifejezés azokra a régiókra utal, ahol a statisztikák szerint sok a 90 év feletti, sőt 100 évnél is idősebb ember. Az elmélet szerint ezek a térségek – például a japán Okinava, az olasz Szardínia, a görög Ikaria vagy épp Loma Linda Kaliforniában – olyan életmódot folytatnak, amely elősegíti a hosszú, egészséges életet: kevés hús, sok zöldség, napi mozgás, szoros családi és társadalmi kapcsolatok, és alacsony stressz-szint. A koncepció nemcsak könyveket és cikkeket ihletett, hanem komplett életmód- és étrendmozgalmakat is elindított világszerte.
A kék zónák lakói túlnyomórészt növényi alapú étrendet követnek: sok zöldséget, gyümölcsöt, gabonát és hüveltest fogyasztanak, miközben a húsfogyasztásuk mérsékelt. Mozgásos életet élnek, de nem feltétlenül sportolnak – inkább a mindennapi tevékenységeiken keresztül mozognak sokat, például gyalogolnak vagy kertészkednek. Jellemző rájuk a szoros családi és közösségi kötődés, valamint az, hogy érzik: van értelme az életüknek (például Japánban ezt „ikigai”-nak hívják). Ezeken a területeken rendkívül magas azoknak az aránya, akik megélik a 100 éves kort.
A „kék zóna” elnevezés onnan származik, hogy a kutatók eredetileg kék tintával karikázták be azokat a térképrészleteket, ahol sok hosszú életű ember élt.
Vannak kétségeink...
Bár a kék zónák koncepciója széles körben elterjedt és népszerű, egyes kutatások megkérdőjelezik, hogy a hosszú élettartam kizárólag az életmódbeli tényezőknek köszönhető. Előfordulhatnak például statisztikai vagy nyilvántartási eltérések is.
Sokan követendő példaként tekintenek a kék zónákra, Dr. Saul Newman, az Oxfordi Egyetem és a University College London kutatója szerint ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Saját kutatásai alapján komoly kétségei vannak afelől, hogy ezekben a régiókban valóban annyi a százéves ember, mint állítják.
Newman egyik fő érve: az anyakönyvezési adatok megbízhatatlansága. Kutatásai szerint ott, ahol hivatalosan bevezették a születési bizonyítványokat, drasztikusan – 69–82 százalékkal – visszaesett a 109 év felettiek száma. Szerinte ez azt mutatja, hogy sokan egyszerűen tévedtek vagy félrevezettek másokat a korukkal kapcsolatban – akár szándékosan, akár az adminisztrációs hibák miatt.Nem mind arany, ami öreg
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Newman másik fontos észrevétele: a kék zónákként emlegetett térségek általános társadalmi és gazdasági mutatói nem feltétlenül utalnak különösen egészséges környezetre. Alacsony iskolázottság, magas bűnözési ráta, rövidebb átlagos várható élettartam – ezek egyáltalán nem illenek bele a hosszú és egészséges élet mítoszába.
Bár kutatásai még többnyire előzetes fázisban vannak, azaz nem estek át a teljes tudományos bírálati folyamaton, az általa felvetett kérdések komoly vitát indítottak el a tudományos világban. A kék zónák hívei visszavágnak: szerintük Newman „félreérti” vagy „szándékosan figyelmen kívül hagyja” a régiókban végzett kutatások módszertani alaposságát.
Mi marad a mítoszból?
A kék zónák továbbra is inspirálnak milliókat szerte a világon – akár igazak a történeteik, akár nem. A növényi étrend, a közösségi élet és a stresszcsökkentés önmagukban is értékes életmódtanácsok, függetlenül attól, hogy valaki 85 vagy 105 évig él.
De Newman kutatásai arra emlékeztetnek minket: a jól hangzó narratívák mögött gyakran bonyolult, és néha kényelmetlen igazságok húzódnak. Érdemes tehát nemcsak elfogadni, hanem időnként megkérdőjelezni is a népszerű elméleteket – még akkor is, ha azok hosszú és boldog életet ígérnek.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


