16 °C Budapest
Aerial view of the hands of a scientist pouring fluid with the pipette into a petri dish in a laboratory with a green atmosphere.

Te is ilyen palackból iszod a vizet, üdítőt? Komoly veszélye lehet, érdemes ezzel tisztában lenni

2025. március 18. 14:45

Minden korty vízzel baktériumok millióit juttathatjuk újrahasználható kulacsunkba, ami komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. A szakértők tanácsai alapján bemutatjuk, hogyan használhatjuk biztonságosan kedvenc vizespalackunkat - írja a BBC.  

Carl Behnke, a Purdue Egyetem élelmiszerbiztonsági szakértője döbbenten tapasztalta, hogy amikor papírtörlőt tett az újrahasználható kulacsába, az koszosan került elő. Rájött, hogy a palack belsejében érzett síkosság nem az anyag tulajdonsága, hanem bakteriális lerakódás következménye.

Az újrahasználható vizespalackok piaca 2024-ben körülbelül 10 milliárd dollárt ért. Bár ezek segítenek a megfelelő folyadékbevitel fenntartásában, rendszeres használatuk egészségügyi kockázatokat is rejthet.

A szakértők szerint a csapvíz sem steril, és ha napokig állni hagyjuk a palackban, a baktériumok elszaporodhatnak benne. Egy szingapúri kutatás kimutatta, hogy 24 óra alatt a baktériumok száma millilitereként 75 ezerről 1-2 millióra is nőhet.

A szakértők szerint különösen veszélyes, ha cukros italokat, fehérjeturmixokat töltünk a palackba, mivel ezek kiváló táptalajt jelentenek a baktériumoknak és gombáknak. Bár a legtöbb mikroorganizmus ártalmatlan, az immunrendszer gyengesége esetén komolyabb problémákat is okozhatnak.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A megfelelő tisztítás elengedhetetlen. A kutatók szerint a legjobb megoldás a forró vizes (60°C feletti) mosogatószeres tisztítás, majd alapos öblítés és szárítás. A palackot minden használat után, de legalább hetente többször meg kell tisztítani, és ha már szagot érzünk, ideje kidobni.

Az anyagválasztás is fontos szempont: bár a műanyag palackokban általában több baktérium telepszik meg, mint a rozsdamentes acélból készültekben, a tisztítási módszer nagyobb jelentőséggel bír. Emellett a műanyag palackokból különböző vegyi anyagok oldódhatnak ki, ezért hosszú távon biztonságosabb lehet a fém vagy üveg alternatívák választása.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 28. hétfő
Valéria
18. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33