Álmatlan nő, aki párnával takarja a fülét. Zajos szomszédok, fülzúgás, álmatlanság vagy stressz fogalma. Fáradt nő nem tud aludni. Ébren az ágyban az éjszaka közepén. Zaj a szomszédban zajló buliból.

Hatalmas veszélyben magyarok százezrei: nem is figyelnek erre, pedig komoly betegséget okozhat

2025. február 19. 12:02

A magyar lakosság közel fele, mintegy 47%-a kifejezetten sokat aggódik a jövőn, és az emberek ötöde, saját bevallása szerint kifejezetten magas általános stressz szintet tapasztal mindennapjai során. A stresszhelyzetek az élet velejárói, de kulcsfontosságú, hogy hogyan küzdünk meg velük. A tartósan túlzott mértékű vagy rosszul kezelt stressz krónikus betegségeket is okozhat.

A stressz tartós jelenléte rontja a közérzetet és az életminőséget, és számos szervrendszert érinthet, így tünetei szerteágazók. Fáradtság, kimerültség, alvászavarok jelentkezhetnek, de a fejfájás, a nyak- és váll területén tapasztalt izomfeszülés is jellemző tünet. Emésztőszervi panaszok, reflux, gyomorégés, puffadás is jelentkezhet, de pszichésen is megviseli az emberi szervezetet, ami hangulatingadozások, ingerlékenység, koncentrációs zavarok formájában mutatkozik. Szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat, ilyen például a magas vérnyomás és a heves szívverés.

A tünetek megjelenésének ideje függ a genetikai hajlamtól, az életmódunktól, a pszichés megküzdési módszereinktől és attól is, hogy mekkora mértékű stressz ér minket. A komolyabb következmények, mint a szív- és érrendszeri betegségek, inzulin-rezisztencia, vagy a testsúly problémák évek alatt alakulhatnak ki, amikor a stressz már krónikussá vált. Az első, alvásra és hangulatra gyakorolt tünetek azonban már néhány hét alatt megjelenhetnek.

Ezekre az értékekre kell odafigyelni

Bizonyos laborparaméterek feltárják azokat a stressz hatására kialakuló állapotokat, melyek gyakran észrevétlenül rontják közérzetét és befolyásolják mindennapi teljesítményét. A tartós stressz hosszú távon hozzájárulhat a magas vérnyomás, érelmeszesedés, szívinfarktus, és más szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, és hatással lehet az anyagcserére is. Előidézhet súlygyarapodást vagy -csökkenést, növelheti a cukorbetegség kockázatát, illetve emésztési problémákat is okozhat.

A legjobb, ha megelőzzük a stressz kialakulását, de ha már megjelent, akkor is sokat tudunk tenni ellene. Kiegyensúlyozott, pihentető alvással megfelelően meg tudjuk alapozni a stressz leküzdését, ehhez viszont fontos a jó alváskörnyezet, a következetes alvási rutin, valamint a lefekvés előtti képernyőhasználat, a kékfény expozíció csökkentése.

Alapvető szerepet tölt be a stressz leküzdésében a rendszeres testmozgás is: olyan mozgásformát érdemes választani, ami örömet okoz és a kikapcsolódást is segíti. A különböző relaxációs technikák elsajátítása, például a meditáció, a jóga vagy a légzőgyakorlatok és az önismereti munka is sokat tudnak segíteni a leküzdésben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A megfelelő technikákkal már néhány hét alatt észlelhetők pozitív változások, a hosszútávú javulást azonban néhány hónap alatt, kitartással tudjuk elérni.

Ha a hosszantartó stressz már a mindennapi életvitelünket is negatívan befolyásolja, akkor pszichológiai tesztekkel tudjuk legjobban felmérni a stressz szintjét szervezetünkben. Azonban egyes laborparaméterekből is következtethetünk arra, hogy a stressz már az egészségünkre is hatással van. Egy általános állapotfelmérő laborvizsgálat mindenkinek javasolt, aki a hétköznapok során fokozott stressznek van kitéve, viszont néhány munkakörben fokozottan érdemes erre odafigyelni: ilyenek például a nagy felelősségkörű pozíciók, a segítő szakmában, és a váltott műszakban betöltött munkakörök

– mondja Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 22. szombat
Beáta, Izolda
12. hét
Március 22.
A víz világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33