Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak.
Élesedik a nagy változás a boltokban: sok pénzt kaphatnak vissza a vásárlók a DRS-rendszerben
Januártól a hazai üvegvisszaváltási rendszer teljesen átalakul a DRS (Deposit Return System) bevezetésével: az egyutas italos termékcsomagolások túlnyomó többsége mostantól betétdíjas lesz. A fogyasztók visszakaphatják a betétdíjat, ha azokat visszajuttatják az üzletbe. Az RSM Hungary legutóbbi webináriumán Réthelyi Ádám Gergő, a MOHU Üzletfejlesztési szenior szakértője részletezte, hogy mind a fogyasztóknak, mind a kereskedőknek és a gyártóknak számos dologra kell odafigyelniük annak érdekében, hogy a rendszer hatékonyan működhessen.
Az RSM Hungary webináriumának házigazdája dr. Falcsik István, az RSM Hungary Vám-, jövedéki és hulladékgazdálkodási tanácsadás, üzletágvezetője gyakorlati tapasztalatokat osztott meg az idén indult EPR (Extended Producer Responsibility) rendszerről. Szerinte az EPR soha nem látott kihívást jelent a gazdálkodók széles körének, a multiktól a kistermelőkig bezárólag.
Bár az első EPR-adatszolgáltatások benyújtása október 20-án kezdődött, sok érintett – közel 60 százalék – nem tudta teljes mértékben teljesíteni a feladatot. Ők valószínűleg az utolsó negyedévben és 2024 első hónapjaiban fogják elvégezni az EPR-kötelezettségeket. Jelenleg nincs szankció a hatóság részéről, de előbb vagy utóbb várhatóan bevezetik, ezért kiemelten fontos, hogy minden gazdálkodó eleget tegyen a kötelezettségeinek.
Az RSM szakértője elmondta a DRS (Deposit Return System) rendszerről, hogy hasonló méretű kihívás a gazdálkodók számára, mint az EPR, és a rendelkezésre álló fél év nem biztos, hogy elegendő idő lesz a felkészülésre. Tapasztalatok szerint az EPR-kötelezettségek értelmezésében és teljesítésében a gazdálkodók nagy része igénybe vette tanácsadói segítséget, és ez várható a DRS-rendszer elsajátításában is.
Réthelyi Ádám Gergő, a MOHU Üzletfejlesztési szenior szakértője részletesen ismertette a DRS (Deposit Return System) rendszerét a webináriumon.
A DRS rendszerének érdeklődése folyamatosan nő, és a kereskedők és gyártók nagy erőfeszítéseket tesznek a rendszerre való felkészülés érdekében.
Az előadó hangsúlyozta, hogy a DRS nem kísérleti rendszer, hanem az EPR (Extended Producer Responsibility, vagyis kiterjesztett gyártói felelősség) rendszerre épül, amely európai uniós szabályozásokon alapul. A DRS Magyarországon 2024 januárjában indul, és már több mint 15 országban sikeresen működik. Az EU tervezet szerint azokban az országokban, ahol nem érik el a megfelelő visszagyűjtési arányokat, kötelezővé válik a DRS bevezetése.
Magyarországon főként az indokolja a visszaváltási rendszer élesítését, hogy a szelektív hulladékgyűjtéssel nem érhető el a meghatározott 90 százalékos visszagyűjtési arány, jelenleg nagyjából 40 százalék látszik a csúcsnak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 583 438 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 137 058 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,76%; a Raiffeisen Banknál 7,00%, az Erste Banknál szintúgy 7,00%, az OTP Banknál pedig 8,16%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Réthelyi rámutatott, hogy a változások minden érintett szereplő működését és mindennapjait megváltoztatják majd, beleértve a kereskedőket, gyártókat és a DRS-operátorokat is. A szabályozás kihat azokra a kereskedőkre, akiknek
- 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiségük van,
- valamint 1000 fő feletti településen kötelező visszaváltási pontot kell biztosítaniuk.
A gyártóknak figyelniük kell arra, hogy az italos műanyag és üveg palackoknál, dobozoknál 0,1-3 liter közötti visszaváltható termékek űrtartalma 0,1-3 liter között legyen a jogszabályok szerint. Csekély forgalmú termékcsomagolásoknál nem élesedik a rendszer, például a szőlőfürt alakú boros üvegeknél.
Az italos dobozoknál, különösen a tej és tejalapú italoknál, higiéniai okokból nem alkalmazzák a DRS-t. A DRS bevezetésekor szükség van szemléletváltásra mind a vásárlók, mind a kereskedők és gyártók részéről. A remény az, hogy ezek a változások hozzájárulnak egy hatékony és fenntartható rendszer kialakításához, ahol nagyarányú visszaváltás valósul meg, és a környezet tisztább lesz. A termékregisztráció kiemelten fontos, hogy az automaták felismerjék és visszaváltsák a megfelelő termékeket. A regisztráció során a termékeknek specifikus GTIN-kódokkal és logóval kell rendelkezniük. A részletes áttekintés során kifejtették a visszaváltási folyamatot, a különféle palacktípusokat és az automaták működését. A kézi visszaváltás és a jótékonysági felajánlás is szerepel a visszatérítési módok között, a betétdíj egységesen 50 forint. A kézi visszaváltás költségét 5 forintban, a gépi visszaváltásét pedig 7,5 forintban határozták meg a partnerek számára.
Réthelyi Ádám Gergő részletezte a DRS-rendszer bevezetésével kapcsolatos kihívásokat, beleértve a termékregisztráció és az audit folyamatok lassú felfutását. A gyártóknak és az első belföldi forgalmazóknak még június 30-ig lehetőségük van a régi csomagolásokkal értékesíteni termékeiket. Hangsúlyozta, hogy bár Magyarországon már volt visszaváltási rendszer, a DRS kiterjed az egyutas csomagolásokra is, és pénzügyi ösztönzőt nyújt a visszaváltóknak. A visszaváltáshoz az üvegeknek épnek, tisztának, záróelemekkel ellátottnak kell lenniük, valamint a csomagoláson látható kell legyen a DSR logója. A kereskedőknek a Re-Pont hálózathoz való csatlakozáshoz regisztrációra és szerződéskötésre van szükség, amit a MOHU Partnerportálján lehet elindítani. A visszaváltó RVM-gépek üzemeltetése a MOHU feladata, de a kereskedőknek kell az üzlethelyiségüket ezek elhelyezésére kialakítani.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Mutatjuk: ennyit tudsz spórolni a hőszivattyúval, amit most állami támogatással is beszerelhetsz
Minden, amit a hőszivattyúkról tudni akartál, de eddig nem merted megkérdezni.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Hogyan alakulnak a bérek a magyar IT piacon 2024-ben? (x)
Az IT szektorban továbbra is magas bérek várhatók, de az infláció komoly kihívást jelenthet.