Tele van a magyar gasztronómia olyan receptekkel, melyek nem kerülnek sokba, viszont laktatnak, és akár napokig is fogyaszthatók.
A legtöbbször nem vagyunk tisztában azzal, hogy fogyasztási szokásaink milyen jelentősen befolyásolják környezetünket. Ráadásul sokszor a pénztárcánkat is megkímélhetjük, ha környezettudatosan vásárolunk, vagy éljük a hétköznapjainkat. De milyen szempontok alapján hozzuk meg a jó döntéseket? Hogy lehet egészségegesebb, környezetbarátabb termékeket vásárolni?
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szemléletformáló kampányt indított, melynek keretében október 31-ig országszerte összesen 37 helyszínen találkozhatunk a hatóság kamionjával, ahol szakértők várják az kérdéseinket és interaktív játékos formában tájékozódhatunk.
- válaszolta a Pénzcentrum kérdésre Liszt Ákos projektmenedzser a kampány csütörtöki kitelepülésén, Budaörsön. Nézzük, mire kell figyelni:
Gondoljuk át
Gondoljuk végig, hogy mire költünk. Vásárlás előtt mindig tegyük fel magunknak a kérdést: erre valóban szükségünk van?
Tudtad?
- A bevásárlások során minden megvett termék körülbelül 40 százaléka impulzusvásárlás, azaz előre nem tervezett vásárlás eredménye.
Készítsünk tervet
Vásárlás előtt otthon mindig nézzünk körbe a hűtőben, kamrában, mi az, amit hasznosítani tudunk. Készítsünk konkrét tervet, hogy mit fogunk enni az adott héten és csak az ehhez szükséges alapanyagokat vásároljuk meg.
Tudtad?
- Európában a megvásárolt élelmiszerek mintegy 30 százaléka a kukákban köt ki, jóllehet nagy része fogyasztható lenne.
- Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszerhulladékot termelünk, vagyis fejenként több kiló ételt dobunk a szemétbe minden héten.
Válasszuk a helyit
Együnk minél több a közelből származó helyi és idény gyümölcsöt, zöldséget. Így a szállítással járó környezetterhelést és a ekkor keletkezett plusz csomagolások mennyiségét is csökkenthetjük. Ha szerencsénk van, akkor pedig akár olcsóbban is hozzájuthatunk ezekhez a termékekhez, bár a nagyobb bevásárlóközpontok néha annyira lenyomhatják a külföldről érkező termékek árait, hogy az is előfordulhat, hogy a magyar termék lesz a drágább. De már azzal is sokat segíthetünk, ha csak 1-1 terméknél választjuk a "helyit".
Tudtad?
- A természetes körülmények között termelt idényzöldségekben és gyümölcsökben több a tápanyag és a vitamin is.
- Egy kilogramm kínai fokhagyma Magyarországra történő szállítása közel másfél kilogramm szén-dioxid kibocsátással jár.
Figyeljük a csomagolásra
Lehetőség szerint olyan termékeket vásároljunk, amelyiken a kevesebb a csomagolás, így kevesebb hulladék fog keletkezni. De azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a csomagolás mennyire újrahasznosítható.
KATTINTS! Ilyen boltot sem láttunk még Magyarországon
Tudtad?
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 54 087 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 54 721 forintos törlesztőt (THM 14,57%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- A műanyagok hosszú lebomlási idejük következtében a világ minden részén felhalmozódnak, és a helyi élővilágot veszélyeztetik. A hulladék bomlásakor, égetésekor keletkezett gázok a légszennyezéshez és a globális felmelegedéshez is hozzájárulnak.
Igyunk csapvizet!
Az ország legtöbb részén jó minőségű a csapvíz, nem kell csomagolni és kamionnal szállítani. Ráadásul olcsóbb mint a palackozott.
Tudtad?
- Magyarországon évente 1,5 milliárd PET palack fogy, aminek alig 10 százalékát hasznosítják újra.
- Átlagosan 0,6 forintot fizetünk egy liter csapvízért, a palackozott(ásvány)víz viszont 40-330 forintba kerül.
Használjunk környezetbarát tisztítószereket
Mindig olvassuk el a termék címkéjét, és győzödjünk meg arról is, hogy a csomagolás sértetlen. Lehetőség szerint minél kevesebb kockázattal járó, kevésbé ártalmas hatású terméket válasszunk. Kerüljük a "környezeti veszély" címkével ellátott termékeket.
Tudtad?
- A vegyszerek 85 százalékáról nem tudjuk, hogy felhalmozódik-e a természetben vagy a táplálkozási láncban, és 70 százalékukról nem ismert, hogy miként bomlanak le a környezetben.
- Egy átlagos európai ember véréből körülbelül 300 mesterséges vegyi anyag mutatható ki
- Egy átlagos parfüm 50-100 szintetikus illatanyagot tartalmaz
Egy extrém példa a vegyszerek környezetre gyakorolt hatására: a tavakban és folyókban élő halak nemet váltanak, mivel egy majdnem minden háztartásban megtalálható vegyi anyag, a nonilfenol a vizekbe kerül. Ez az anyag pedig elősegíti a tesztoszteron (férfihormon) ösztrogénná (női hormon) való átalakulását, ez okozza halak nemének megváltozását.
Együnk okosabban húst és tejterméket
Az állattartás jelentős mértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz. A hústermékek előállítása során jelentős mennyiségű szén-dioxiddal egyenértékű gáz kerül a levegőbe, és nagyon nagy a vízigénye is.
Tudtad?
- Egyetlen kilogramm marhahús előállítása során 27,1 kg gáz kerül a levegőbe,
- Egy kilogramm sajt előállítása során pedig 13,5 kg.
- Egy pohár tej előállításához 200 liter víz,
- Egy hamburger előállításához 2 400 liter víz szükséges.

Kegyetlen lesz a csirkemell, a tej és a tojás bosszúja: erre kell készülni, ha kivezetik az árstopot
Az ársapkák kivezetése 3-5 százalékot dob az élelmiszer-infláción, az árak pedig márciusban tetőzhetnek.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Napirendre veheti az ukrán parlament a betiltott ellenzéki párt képviselőinek megfosztását mandátumuktól
- Egyetértenek a felek a francia-izraeli csúcson: együtt lépnek fel Iránnal szemben
- Kismillió címen kap pénzt Ukrajna az EU-tól, de ugyanarra mutat minden
- Most utalják a pedagógusoknak a 10 százalékkal megemelt fizetésüket - a nap hírei
- Új "csodajárművek" érkeztek Szegedre – képek
- Aranyozott vibrátorokra repültek rá a betörők, tetemes a kár
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


